Fem medaljer till Örebro under SM-veckans fredag

Av på 8 juli, 2017

SM-veckan sommar 2017 är över för den här gången, här är fredagens och de sista medaljerna:

Cricket (T20) Herr GULD LAG Huddinge CC Vårby
Cricket (T20) Herr SILVER LAG Göteborg CC Göteborg
Simhopp 1m – Herrar GULD Johan Sandell Stockholmspolisens IF Simhopp Stockholm
Simhopp 1m – Herrar SILVER Vinko Paradzik Jönköpings SS Jönköping
Simhopp 1m – Herrar BRONS Max Burman Jönköpings SS Jönköping
Simhopp Höga Hopp – Damer GULD Isabelle Svantesson Stockholmspolisens IF Simhopp Stockholm
Simhopp Höga Hopp – Damer SILVER Amanda Lundin Stockholmspolisens IF Simhopp Stockholm
Simhopp Höga Hopp – Damer BRONS Ellen Ek Malmö KK Malmö
Gång 20km Herr GULD Anatole Ibáñez Eskilstuna FI Eskilstuna
Gång 20km Herr SILVER Anders Hansson SK Svängen Borås
Gång 20km Herr BRONS Remo Karlström Eskilstuna FI Eskilstuna
Gång 10km Dam GULD Monica Svensson Växjö AIS Växjö
Gång 10km Dam SILVER Julia Ibrahim GK Steget Göteborg
Gång 10km Dam BRONS Kerstin B Malm Mälarhöjdens IK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 52 Dam GULD Sophia Waldemarson Helsingborgs AK HAK Helsingborg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 52 Dam SILVER Laura Savolainen Södra SK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 52 Dam BRONS Joanne Kadir Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 57 Dam GULD Karolina Arvidson Örebro KK Örebro
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 57 Dam SILVER Linnéa Holmgren HAK Greppet Helsingborg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 57 Dam BRONS Donna Berglund Måndagsklubben IF Falun
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 63 Dam GULD Jenny Adolfsson Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 63 Dam SILVER Louice Persson Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 63 Dam BRONS Sascha Andreasson Crossfit Gårda SK Göteborg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 72 Dam GULD Annika Zelander Växjö AK Växjö
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 72 Dam SILVER Micaela Ödling Upsala TK Uppsala
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 66 Herr GULD Eddie Berglund Fyshuset Gävle Gävle
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 66 Herr SILVER Shahnur Rahman Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 66 Herr BRONS Gustav Blomqvist Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 74 Herr GULD Christian Hedman Pure Power Fjärås
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 74 Herr SILVER Amit Selberg Sundsvalls AK Sundsvall
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 74 Herr BRONS Björn Hansen Örebro KK Örebro
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120 Herr GULD Adam Jakobsson Malå AK Malå
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120 Herr SILVER Håkan Mellberg HM Svalöv Svalöv
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120 Herr BRONS Mattias Johansson Vedum AIS Vedum
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84 Dam GULD Clara Fridén Borlänge AK Borlänge
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84 Dam SILVER Sandra Jakobsson Göteborg KK Göteborg
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84 Dam BRONS Marie Emmertz Södra SK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84+ Dam GULD Emelie Pettersson Södertälje AK Södertälje
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84+ Dam SILVER Madeleine Lundin Södra SK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 84+ Dam BRONS Karina Persson Sandvikens AK Sandviken
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 93 Herr GULD Josef Eriksson Örebro KK Örebro
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 93 Herr SILVER Marcus Grahn ASK Eskilstuna Eskilstuna
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 93 Herr BRONS Håkan Reher Härnösands AK Härnösand
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 83 Herr GULD Rikard Jansson Säffle AK Säffle
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 83 Herr SILVER Carl-Erik Dang Örebro KK Örebro
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 83 Herr BRONS Tommy Krantz Bollnäs SK Bollnäs
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 105 Herr GULD Adam Luotonen Jönköping SK Jönköping
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 105 Herr SILVER Conrad Hansson Örebro KK Örebro
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 105 Herr BRONS Simon Evald Upsala TK Uppsala
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120+ Herr GULD Jan Lundberg Umeå Power Umeå
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120+ Herr SILVER Joel Sundelin Sandvikens AK Sandviken
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress 120+ Herr BRONS Alexander Johansson Borlänge AK Borlänge
Friidrott (löpning 100 km) DAM GULD Södermark Frida Tjalve IF Norrköping
Friidrott (löpning 100 km) DAM SILVER Skiöld Petra Björnstorps IF Björnstorp / Sjöbo
Friidrott (löpning 100 km) DAM BRONS Honek Jennifer IF Linnéa Stockholm
Friidrott (löpning 100 km) Herr GULD Rangelind André IF Göta Karlstad Karlstad
Friidrott (löpning 100 km) Herr SILVER Wirén Linus IK Ymer Borås
Friidrott (löpning 100 km) Herr BRONS Gärdsback Mattias Hemlingby LK Valbo
Friidrott (lag-SM) Herr GULD LAG Spårvägens FK Stockholm
Friidrott (lag-SM) Herr SILVER LAG Hässelby SK Hässelby
Friidrott (lag-SM) Herr BRONS LAG Ullevi FK Göteborg
Friidrott (lag-SM) DAM GULD LAG Hässelby SK Hässelby
Friidrott (lag-SM) DAM SILVER LAG Spårvägens FK Stockholm
Friidrott (lag-SM) DAM BRONS LAG Ullevi FK Göteborg

Sport | SM-veckan 2017
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in