Sju medaljer till Örebro på avslutande dagen på SM-Veckan 2018

Av på 9 juli, 2018

SM-veckan sommar är slut för den här gången. Under en intensiv vecka har 52 idrotter gjort upp om medaljerna i sina svenska mästerskap. Under SM-veckans sista dag söndag delades det ut medaljer i allt från basket till paradressyr.


Här är söndagens och därmed SM-veckan sommars sista medaljer:

Frisbee Ultimate Mixed Guld LAG SEe6
Frisbee Ultimate Mixed Silver LAG Valhalla
Frisbee Ultimate Mixed Brons LAG Uppsala Fdk
Kustrodd mixed 2×3000 Guld LAG Vaxholms RF
Kustrodd mixed 2×3000 Silver lag Helsingborgs RK
Kustrodd mixed 2×3000 Brons lag Vaxholms RF
Rugby 7 s DAM Guld lag Sthlm Exiles
Rugby 7 s DAM Silver lag Vänersborg RK
Rugby 7 s DAM Brons lag Malmö RC
Rugby 7 s HERR Guld lag Södertälje RK
Rugby 7 s HERR Silver lag Hammarby
Rugby 7 s HERR Brons Lag Wexiö RC
fallskärmshoppning individuell precision Guld Michael Alpfors SFK
fallskärmshoppning individuell precision Silver Magnus Falk FGCC
fallskärmshoppning individuell precision Brons Jonas Wallberg FGCC
fallskärmshoppning precision lag Guld lag FGCC
fallskärmshoppning precision lag Silver lag Skånes bästa
fallskärmshoppning precision lag Brons lag LFK
Styrkelyft Bänkpress D52 Guld Sophia Waldemarson HAK Greppet
Styrkelyft Bänkpress D52 Silver Laura Savolainen Södra SK
Styrkelyft Bänkpress D52 Brons Joanne Kadir Sundbybergs TK
Styrkelyft BänkpressD72 Guld Micaela Ödling Upsala TK
Styrkelyft BänkpressD72 Silver Josefin Djerv Edsbyn TK
Styrkelyft BänkpressD72 Brons Isabella Weissenberg Göteborg KK
Styrkelyft Bänkpress D63 Guld Elna Nordh Höllvikens AC
Styrkelyft Bänkpress D63 Silver Andrea Hammarström HAK Greppet
Styrkelyft Bänkpress D63 Brons Johanna Wessman Sommarhemmet
Styrkelyft Bänkpress D84 Guld Clara Fridén Borlänge AK
Styrkelyft Bänkpress D84 Silver Marie Emmertz Södra SK
Styrkelyft Bänkpress D84 Brons Sandra Jakobsson Göteborgs KK
Styrkelyft Bänkpress D84+ Guld Madeleine Lundin Södra SK
Styrkelyft Bänkpress D84+ Silver Karina Persson sandvikens AK
Styrkelyft Bänkpress D47 & D57 Guld Karolina Arvidsson Örebro KK
Styrkelyft Bänkpress D47 & D57 Silver Emelie Elvegård Östersunds AK
Styrkelyft Bänkpress H66 Guld Eddie Berglund Fryshuset Gävle
Styrkelyft Bänkpress H66 Silver Shahnur Rahman Sundbybergs TK
Styrkelyft Bänkpress H66 Brons Gustav Blomqvist Sundbybergs TK
Styrkelyft Bänkpress H74 Guld Björn Hansen Örebro KK
Styrkelyft Bänkpress H74 Silver Simon Brunzell Sundbybergs TK
Styrkelyft Bänkpress H74 Brons Fredrik Zeitelberg Filipstads AK
Styrkelyft Bänkpress H120 Guld Håkan Mellberg HM Svalöv
Styrkelyft Bänkpress H120 Silver Patrik Winbjörk Luleå AK
Styrkelyft Bänkpress H120 Brons Emil Gustafsson ASK Eskilstuna
Styrkelyft Bänkpress H83 Guld Simon Svedin Sundsvalls AK
Styrkelyft Bänkpress H83 Silver Simon Druve Täby ak
Styrkelyft Bänkpress H83 Brons Kevin Ericsson Borlänge AK
Styrkelyft Bänkpress H93 Guld Håkan Reher Härnösands AK
Styrkelyft Bänkpress H93 Silver Niklas Larsson ASK Eskilstuna
Styrkelyft Bänkpress H93 Brons Thomas Edvinsson Vedum AIS
Styrkelyft Bänkpress H105 Guld Anders Henriksson Sundbybergs TK
Styrkelyft Bänkpress H105 Silver Adam Loutonen Jönköpings sk
Styrkelyft Bänkpress H105 Brons Sebastian Thernström Karlstads Ak
Styrkelyft Bänkpress H59 & H120+ Guld Adam Jakobsson Malå AK
Styrkelyft Bänkpress H59 & H120+ Silver Hugo Granberg Malmö LK
Bågskytte Recurve dam Guld Christine Bjerendal Lindome BK
Bågskytte Recurve dam Silver Karin Larsson Brolund Sandvikens BSK
Bågskytte Recurve dam Brons erika Jangnäs Stockholms BK
Bågskytte recurve herr Guld Jonatan Andersson Stenbro BS
Bågskytte recurve herr Silver Jonas Andersson Trelleborgs BSK
Bågskytte recurve herr Brons Göran Bjerendal Lindome BK
Bågskytte Barebow dam Guld Maria Dahlén BSK Sturarna
Bågskytte barebow dam Silver Erika Andersson Kungälvs BSK
Bågskytte barebow dam Brons Julia Willhelmsson Stockamöllans IF
Bågskytte instinctive dam Guld Ann Linnér Kävlinge BSK
Bågskytte instinctive dam Silver sara Linnér Kävlinge BSK
Bågskytte instinctive herr Guld Patrik Hjerteblom Södertälje BF
Bågskytte instinctive herr Silver Isaa Sand Ekerö IK
Bågskytte instinctive herr Brons Henrik Schhön Karlskrona BSK
Bågskytte Longbow damer Guld Anna Karin Johannesson Skurups bk
Bågskytte Longbow damer Silver Christa Bäckman IF Karlsvik
Bågskytte Longbow damer Brons Jenny Lundberg BSK Pilen
Bågskytte longbow herrar Guld Yngve Malmström Södertälje BF
Bågskytte longbow herrar Silver Fredrik Högstedt Stocka BSK
Bågskytte longbow herrar Brons Vegard Hölaas Södertälje BF
Bågskytte Barebow herrar Guld Åke Svensson BK Fjädern
Bågskytte Barebow herrar Silver Jan-Åke Abrahamsson Eskilstuna BS
Bågskytte Barebow herrar Brons Fredrik Larsson Linköpings SKF
Bågskytte compound herrar Guld Joakim Limås Trelleborgs BSK
Bågskytte compound herrar Silver Alexander Kullberg skogens IF
Bågskytte compound herrar Brons Magus Carlsson Trelleborgs BSK
Bågskytte compound damer Guld Carolina Käck Järnvägens BF
Bågskytte compound damer Silver Helen Forsberg Luleå BS
Bågskytte compound damer Brons Sofie Sthålkrantz Huskvarna BK
Rullstolstennis HERR Guld Henrik Härstedt (R)  
Rullstolstennis HERR Silver Hampus Linder Johansson  
Rullstolstennis HERR Brons Lars Jernberg  
Rullstolstennis DUBBEL Guld Henrik Härstedt/Tomas Nyberg  
Rullstolstennis DUBBEL Silver Hampus Linder Oloffson/Eric Löf  
Rullstolstennis DUBBEL Brons Jan Boström/Lars Jernberg  
Trampolin Individuell Dam GULD Hanna Rydén Upplands Väsby Gymnastikklubb
Trampolin Individuell Dam SILVER Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening
Trampolin Individuell Dam BRONS Linnéa Larsson Klippans GK
Trampolin Individuell Herr GULD Felix Holgersson Trampolinklubben Levo
Trampolin Individuell Herr SILVER Oscar Smith Trampolinklubben Levo
Trampolin Individuell Herr BRONS Måns Åberg Upplands Väsby Gymnastikklubb
Trampolin DMT Damer GULD Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening
Trampolin DMT Damer SILVER Linnéa Larsson Klippans GK
Trampolin DMT Damer BRONS Lovisa persson Suorra Uppsala Gymnastikförening
Trampolin DMT Herrar GULD Jonas Nordfors Upplands Väsby Gymnastikklubb
Trampolin DMT Herrar SILVER Gustav Tingelöf Uppsala Gymnastikförening
Trampolin DMT Herrar BRONS Niklas Lindqvist Upplands Väsby Gymnastikklubb
Segling Dragon Force 65 kappsegling Guld Christer Sörvik Stenungsunds Segelsällskap
Segling Dragon Force 66 kappsegling Silver Michael Collberg Mariestads Segelklubb
Segling Dragon Force 67 kappsegling Brons Rolf Andersson Borstahusens SS
Simning 200m Medley Herrar Para Guld Ludvig Nyrén Säffle simsällskap
Simning 200m Medley Herrar Para Silver Andreas Nordh Osby simsällskap
Simning 200m Medley Herrar Para Brons Fabian Claeson Osby simsällskap
Simning 200m Frisim Herrar Para Guld jesper Andersson Karlstads simsällskap
Simning 200m Frisim Herrar Para Silver Tobias Klasson Säffle simsällskap
Simning 200m Frisim Herrar Para Brons Sebastian Karlsson Karlskrona simsällskap
Simning 200m Medley Damer Para Guld pernilla Lindberg Föreningen göteborg sim
Simning 200m Medley Damer Para Silver Maja Reichard Spårvägen simförening
Simning 200m Medley Damer Para Brons Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna
Simning 1500m Frisim Damer Guld Hanna Eriksson Jönköpings simsällskap
Simning 1500m Frisim Damer Silver Emma Sundstedt Spårvägen simförening
Simning 1500m Frisim Damer Brons Christine Ekman simklubben neptun
Simning 200m Fjärilsim Damer Guld Louise Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 200m Fjärilsim Damer Silver Ida Swegmark Mölndals Allmänna simsällskap
Simning 200m Fjärilsim Damer Brons Carin Klasson Södertörns simsällskap
Simning 200m Medley Herrar Guld Simon Sjödin Simklubben neptun
Simning 200m Medley Herrar Silver samuel Törnqvist Täby sim
Simning 200m Medley Herrar Brons Linus Kanth simklubben neptun
Simning 200m Frisim Herrar Guld Nils Liess Kungsbacka simsällskap
Simning 200m Frisim Herrar Silver Gustaf dahlman Västerås simsällskap
Simning 200m Frisim Herrar Brons Adam Paulsson Simklubben Elfsborg
Simning 200m Medley Damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 200m Medley Damer Silver Jaqueline Hippi Simklubben neptun
Simning 200m Medley Damer Brons Sara Junevik Falu simsällskap
Simning 100m Bröstsim Herrar Para Guld Albin Oskarsson Örebro simallians
Simning 100m Bröstsim Herrar Para Silver Andreas Nordh Osby simsällskap
Simning 100m Bröstsim Herrar Para Brons Anton Daggert Örebro simallians
Simning 100m Bröstsim Herrar Guld Erik Persson Kungsbacka simsällskap
Simning 100m Bröstsim Herrar Silver Patric Ridell Simklubben neptun
Simning 100m Bröstsim Herrar Brons Tom Andersson Linköpings allmänna ss
Simning 100m Frisim Damer Para Guld pernilla Lindberg Föreningen göteborg sim
Simning 100m Frisim Damer Para Silver Maja Reichard Spårvägen simförening
Simning 100m Frisim Damer Para Brons Helena Fältman Täby sim
Simning 100m Frisim Damer Guld Louise Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 100m Frisim Damer Silver Magdalena Kuras SK triton
Simning 100m Frisim Damer Brons Hanna Eriksson Jönköping
Simning 4x100m Frisim Herrar Guld lag Jönköpings simsällskap
Simning 4x100m Frisim Herrar Silver lag Helsingborgs simsällskap
Simning 4x100m Frisim Herrar Brons lag Linköpings allmänna ss
Flaggfotboll Herr Guld lag Uppsala 86:ers
Flaggfotboll Herr Silver lag Ale Brewers
Flaggfotboll Herr Brons lag Eskilstuna Stärks
Paradressyr Grad 1+2 Guld Anita Johnsson Laholms Ryttarförening
Paradressyr Grad 1+2 Silver Linnea Gunneflo Spekeröds Ridklubb
Paradressyr Grad 3 Guld Felicia Grimmenhag Segersta sportryttare
Paradressyr Grad 3 Silver Hanna Murray Viarps Kör o Ridklubb
Paradressyr Grad 3 Brons Sofia Domander Örebro fältrittklubb
Paradressyr Grad 4 Guld Louise Etzner Jakobsson Hoburgs ridklubb
Paradressyr Grad 4 Silver Mikaela Eriksson Uppsala ponnyklubb
Paradressyr Grad 5 Guld Christina Petersson IM Sportriders Ryttarförening
Paradressyr Grad 5 Silver Kristina Alderheim Piteå Rid & körsällskap
Basket 3×3 DAM Guld Lag SBC Sw3sh
Basket 3×3 DAM Silver Lag Team Göran
Basket 3×3 DAM Brons Lag Blue Nation
Basket 3×3 HERR Guld Lag Stockholm BC
Basket 3×3 HERR Silver Lag Team Red
Casting Haspel Arenberg DAM Guld Linnea Morild Viggbyholms CK
Casting Haspel Arenberg DAM Silver Anna-Karin Söderqvist IS Linné
Casting Haspel Arenberg DAM Brons Lise-Lotte Janson Föreningen Det Perfekta Kastet
Casting Haspel Arenberg HERR Guld Gustav Kransberg IS Linné
Casting Haspel Arenberg HERR Silver Robert ÖStlund Kolsva FVF
Truppgymnastik DAM Guld Lag Örebro GF KIF
Truppgymnastik DAM Silver Lag GT Vikingarna
Truppgymnastik DAM Brons Lag GK Motus-salto
Truppgymnastik HERR Guld Lag Brommagymnasterna
Truppgymnastik HERR Silver Lag KFUM
Truppgymnastik HERR Brons Lag Gymnastikföreningen FRAM
Truppgymnastik MIXED Guld Lag Gefle GF
Truppgymnastik MIXED Silver Lag GF Örebro
Truppgymnastik MIXED Brons Lag Teamgym sydost (dackegymnasterna)
Beachvattenpolo herr Guld lag Linköpings Seahawks
Beachvattenpolo herr Silver lag Järfälla s
Beachvattenpolo herr Brons lag Polisen
Beachvattenpolo dam Guld lag Järfälla S
Beachvattenpolo dam Silver lag JS Octopus
Beachvattenpolo dam Brons lag Lugi Green
Hindersim DAM Guld Madelene Baard Team Obstacle Training
Hindersim DAM Silver Hanna Aho P7 IF Revingehed
Hindersim DAM Brons Elin Strömblad IF Boden
Hindersim HERR Guld William Myrlander Nässjö SLS
Hindersim HERR Silver Konstantin Avramidis Team Obstacle Training
Hindersim HERR Brons Daniel Karlsson P7 SKIF
Roller derby Damer Guld lag Crime city rollers
Roller derby Damer Silver lag Stockholms BSTRD
Roller derby Damer Brons lag Norrköping roller derby
Dragkamp 600 kg mixed Guld lag Brunnsbergs IF 1
Dragkamp 600 kg mixed Silver lag Löftadalens DK
Dragkamp 600 kg mixed Brons lag Stenungsunds DK

Sport | SM-Veckan 2018
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in