SM-veckan Malmö: måndagens medaljer

Av på 2 juli, 2019

På SM-veckans näst sista dag avgjordes mästerskap i bland annat aerobic gymnastics, rullskidor och paracykel. 295 guldmedaljer står på spel när 43 idrotter ska avgöra sina svenska mästerskap under en intensiv vecka i Malmö. 

Här är söndagens medaljer:

Bangolf Matchspel Dam Guld Karin Olsson Uppsaka BGK Uppsala Uppsala län
Bangolf Matchspel Dam Silver Carolin Svensson Tyresjö BGK Tyresjö Stockholms län
Bangolf Matchspel Dam Brons Jennifer Göransson Tantogårdens BGK stockholm Stockholms län
Bangolf Matchspel Herr Guld Carl-Johan Ryner Uppsala BGK Uppsala Uppsala län
Bangolf Matchspel Herr Silver Patrik Jönsson BGK Jönköping Jönköping Jönköpings län
Bangolf Matchspel Herr Brons Erik Nilsson BGK Linjen Landskrona Skåne län
simning 400m frisim damer PARA Guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim Göteborg Västra Götalands län
simning 400m frisim damer PARA Silver Agnes Kramer Falkenbergs simklubb Falkenberg Hallands län
simning 400m frisim damer PARA Brons Helena Fältman Täby sim Täby Stockholms län
simning 800m frisim herrar Guld Mattias Glenesk Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 800m frisim herrar Silver Isak Vikström Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 800m frisim herrar Brons Christoper Jedel Mölndals allmänna simsällskap Mölndal Västra Götalands län
simning 50m frisim Herrar PARA Guld Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
simning 50m frisim Herrar PARA Silver Ludvid Nyrén Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
simning 50m frisim Herrar PARA Brons Jesper Andersson Karlstads simsällskap Karlstad Värmlands län
simning 50m frisim herrar Guld Jonathan Kling Örebro simallians Örebro Örebro län
simning 50m frisim herrar Silver Linus Magnussin Täby sim Täby Stockholms län
simning 50m frisim herrar Brons Isak Eliasson Spårvägen simförening Vällingby Stockholms län
simning 100m bröstsim damer PARA Guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim Göteborg Västra Götalands län
simning 100m bröstsim damer PARA Silver Ida Andersson Wulf Vellinge-Näsets simklubb Vellinge Skåne län
simning 100m bröstsim damer PARA Brons Louise Olsson Spårvägen simförening Vällingby Stockholms län
simning 100m Bröstsim Damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 100m Bröstsim Damer Silver Jessica Eriksson Föreningen Uddevalla sim Uddevalla Västra Götalands län
simning 100m Bröstsim Damer Brons Klara Thormalm Jönköpinings simsällskaå Jönköping Jönköpings län
simning 200m ryggsim herrar Guld Samuel Törnqvist Täby sim Täby Stockholms län
simning 200m ryggsim herrar Silver Kristian Kron Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 200m ryggsim herrar Brons Melker Olsson Simklubben Elfsborg Borås Västra Götalands län
simning 50m fjärilsim damer PARA Guld Lina Watz Karlstads simsällskap Karlstad Värmlands län
simning 50m fjärilsim damer PARA Silver Ellen Larsson Skellefteå simklubb Sskellefteå Västerbottens län
simning 50m fjärilsim damer PARA Brons Clara Högqvist Spårvägen simförening Vällingby Stockholms län
simning 50m fjärilsim damer Guld Sara Junevik Falu simsällskap Falun Dalarnas län
simning 50m fjärilsim damer Silver Alma Thormalm Jönköpinings simsällskaå Jönköping Jönköpings län
simning 50m fjärilsim damer Brons Hanna Rosvall Ängelholms smsällskap Ängelholm Skåne län
simning 100m fjärilsim herrar Guld Jesper Jonsson Södertörns simsällskap Vårby Stockholms län
simning 100m fjärilsim herrar Silver Jesper Björk Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 100m fjärilsim herrar Brons Albin Lövgren Jönköpinings simsällskaå Jönköping Jönköpings län
simning 400m frisim damer Guld Emma sundstedt Spårvägen simförening Vällingby Stockholms län
simning 400m frisim damer Silver Marion Hanquet Föreningen Göteborg sim Göteborg Västra Götalands län
simning 400m frisim damer Brons Emma Magnusson Linköpings allmänna ss Linköping Östergötlands län
simning 4x100m medley damer Guld lag Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 4x100m medley damer Silver lag Jönköpings simsällskap Jönköping Jönköpings län
simning 4x100m medley damer Brons lag Väsby simsällskap Upplands väsby Stockholms län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton dam Guld Hanna Höij SKK Stockholm Stockholms län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton dam Silver Emma Andersson HuKK Huskvarna Jönköpings län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton dam Brons Johanna Johansson LöKK Löddeköpinge Skåne län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton herr Guld Joakim Lindberg FiKK Finspång Östergötlands län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton herr Silver Anton Andersson NKK Nyköping Södermanlands län
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton herr Brons Emil Svensson BrKK Bråviken Östergötlands län
Rullskidor Sprint dam Guld Linn Sömskar IFK Umeå Umeå Västerbottens län
Rullskidor Sprint dam Silver Maria Nordström Borås SK Brämhult Västra Götalands län
Rullskidor Sprint dam Brons Evelina Settlin Hudiksvalls IF Hudiksvall Gävleborgs län
Rullskidor Sprint Herr Guld Karl-Johan Westberg Borås SK Brämhult Västra Götalands län
Rullskidor Sprint Herr Silver Viktor Gustavsson IFK Mora SK Mora Dalarnas län
Rullskidor Sprint Herr Brons Erik Silfver IFK Umeå Umeå Västerbottens län
Paracykel herr Guld Patrik Ohlqvist Mölndals Cykelklubb Mölndal Västra Götalands län
Paracykel herr Silver Peter Malmberg Cykelklubben Bure Halmstad Hallands län
Paracykel herr Brons Anders Olsson Skoghalls Cykelklubb-Hammarö Skoghall Värmlands län
Aerobic gymnastics Guld Wilma Jönsson Trelleborgs Gymnastic & Dance Club Trelleborg Skåne län
Aerobic gymnastics Silver Ida Andersson Järfällagymnasterna Järfälla Stockholms län
Aerobic gymnastics Brons AnnTerese Johansson Föreningen Ale Aerobic och Dansstudio Skepplanda Västra götalands län

Sport | SM-Veckan 2019 – Sommar
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in