SM-veckan Skellefteå: fredagens medaljer

Av på 23 mars, 2018

SM-veckan vinter i Skellefteå pågår för fullt. 129 guldmedaljer står på spel i 27 idrotter. Idag delades det ut medaljer i längdskidornas stafett draghund, freeskiing och snowboard (slopestyle), X-trial och cykeltrial.

Här är fredagens medaljer.

Längdskidor stafett, fri teknik Damer GULD Lag 1: Elina Rönnlund, Linn Sömskar, Jonna Sundling IFK Umeå Umeå
Längdskidor stafett, fri teknik Damer SILVER Lag 1: Anna Dyvik, Frida Erkers, Stina Nilsson IFK Mora SK Mora
Längdskidor stafett, fri teknik Damer BRONS Lag 1: Moa Olsson, Moa Molander Kristiansen, Maja Dahlqvist Falun Borlänge SK Falu
Längdskidor stafett, fri teknik Herrar GULD Lag 1: Simon Lageson, Tiio Söderhielm, Jens Burman Åsarna IK Berg
Längdskidor stafett, fri teknik Herrar SILVER Lag 1: Anders Södergren, Daniel Rickardsson, Anton Lindblad Hudiksvalls IF Hudiksvall
Längdskidor stafett, fri teknik Herrar BRONS Lag1: Simon Andersson, Anton Hedlund, Oskar Svensson Falun Borlänge SK Falu
Draghundsport Pulka Dam A-hund, PW1 A 10 km Damer GULD Sanna Näslund, Hund: Stensengs Zigge Härnösands DHK Härnösand
Draghundsport Pulka Dam A-hund, PW1 A 10 km Damer SILVER Jessica Häggqvist, hund: Zelma Härnösands DHK Härnösand
Draghundsport Pulka Dam A-hund, PW1 A 10 km Damer BRONS Angelica Saur, Hund: Ebbo Sundsvalls BK Sundsvall
Draghundsport Pulka, Dam B-hund, PW1 B 10 km Damer GULD Lisa Renman, Hund: Rakkaus Annie Umeå DHK Umeå
Draghundsport Pulka, Dam B-hund, PW1 B 10 km Damer SILVER Jenny Danielsson, Hund: Försvarsmaktens Kåsa Sundsvalls BK Sundsvall
Draghundsport Pulka, Dam B-hund, PW1 B 10 km Damer BRONS Elin Jansson, Hund: Boriz Sundsvalls BK Sundsvall
Draghundsport Pulka, Herr A-hund, PM1 A 2 x 7,5 km Herrar GULD Lars-Åke Blom, Hund: Julussas JMP Bolt Södra Dalarnas DHK Säters
Draghundsport Pulka, Herr A-hund, PM1 A 2 x 7,5 km Herrar SILVER Timo Silvola, Hund: Vinzo Hällefors BK Hällefors
Draghundsport Pulka, Herr A-hund, PM1 A 2 x 7,5 km Herrar BRONS Martin Norberg, Hund: Kelly Boden Draghund IF Boden
Draghundsport Pulka, Herr B-hund, PM1 B 10 km Herrar GULD Jörgen Petersson, Hund: SOJs STAR aka Myzak Sollefteå DHK Sollefteå
Draghundsport Pulka, Herr B-hund, PM1 B 10 km Herrar SILVER Rolf Blomberg, Hund: Krokasmedens Optimist SBK:s Stockholmsavdelning – Draghundsport Sundbyberg
Draghundsport Pulka, Herr B-hund, PM1 B 10 km Herrar BRONS Tom Bohman, Hund: Zepiras Hemulen Malmen Brukshundsklubb Gällivare
Snowboard Slopestyle Damer GULD Lovisa Björnudd Brälappen Vännäs Brädklubb Vännäs
Snowboard Slopestyle Damer SILVER Jenny Hahne Sthlm freestyle Stockholm
Snowboard Slopestyle Damer BRONS
Snowboard Slopestyle Herrar GULD Ludvig Billtoft Subsurfers Högdalen IF/Highvalley Stockholm
Snowboard Slopestyle Herrar SILVER Niklas Mattsson Leksand Snowboard och Freestyleklubb Leksand
Snowboard Slopestyle Herrar BRONS Calle Sköld Sälens IF Malung-Sälen
Freeskiing Slopestyle Damer GULD Jennie-Lee Burmansson Sälens IF Malung-Sälen
Freeskiing Slopestyle Damer SILVER Elina Vesterlund Luleå Freestyle Förening Luleå
Freeskiing Slopestyle Damer BRONS Johanna Sellman UHSK Umeå Skidklubb Umeå
Freeskiing Slopestyle Herrar GULD Jesper Tjäder Östersund-Frösö SLK Östersund
Freeskiing Slopestyle Herrar SILVER Oliwer Magnusson Östersund-Frösö SLK Östersund
Freeskiing Slopestyle Herrar BRONS Oscar Wester Freestyleskidåkares Förening Åre
X-trial   Herrar GULD Sondre ”gekko” Haga Riska Motorsykkelklubb NORGE
X-trial   Herrar SILVER Ib Andersen Eiker TK NORGE
X-trial   Herrar BRONS Daniel Andreasson Ale TK Ale
Cykeltrial en gemensam klass för damer och herrar mix GULD Joacim Nymann Partille Trialklubb Partille
Cykeltrial en gemensam klass för damer och herrar mix SILVER Viktor Hedin CK Dainon Nyköping
Cykeltrial en gemensam klass för damer och herrar mix BRONS Alexander Karlsson Hawkhills Trialklubb Laholm

Sport | SM-Veckan 2018
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in