SM-veckan Sundsvall: torsdagens medaljer

Av på 1 februari, 2019

SM-veckans fjärde dag och tävlingar i längdåkning, bowling, skicross, draghund , rullstolsrugby och stadioncross. 98 guldmedaljer står på spel under veckan.

Här är torsdagens medaljer.

Guld:

IFK Umeå Längdskidor Stafett damer 3x5km klassisk IFK Umeå Umeå
Åsarna IK Längdskidor Stafett herrar 3x10km klassisk Åsarna IK Bergs kommun
Pontus Kristensson Skicross Herrar H17 Branäs Alpina Klubb Torsby
Linnea Mobärg Skicross Damer D17 Edsåsdalens Slalomklubb Åre
Köping Hillbillies Rullstolsrugby Köping Hillbillies Köping
Mikael Henriksson Draghundsport Nordisk stil lina (A), Herrar Sundsvalls DHK Sundsvall
Ida Pontén Draghundsport Nordisk stil lina (A), Damer Södra Dalarnas DHK Falun
Team Clan BC Bowling Herrar 3-manna Team Clan BC Nässjö
BK Högland Bowling Damer 3-manna BK Högland Nässjö
Elina Öhman Stadioncross Snöskoter Stock Dam Tväråns Intresseförening Älvsbyn
Lukas Johansson Stadioncross Snöskoter Open Herr Gargnäs MK Sorsele

Silver:

Piteå Elit Längdskidor Stafett damer 3x5km klassisk Piteå Elit Piteå
IFK Umeå Längdskidor Stafett herrar 3x10km klassisk IFK Umeå Umeå
Axel Frost Skicross Herrar H17 IFK Mora Alpina Klubb Mora
Emilia Lind Skicross Damer D17 Hestra Skid o SK Gislaved
Nacka Spiders Rullstolsrugby Nacka Spiders Nacka
Martin Norberg Draghundsport Nordisk stil lina (A), Herrar Boden Draghund IF Boden
Angelica Saur Draghundsport Nordisk stil lina (A), Damer Sundsvalls DHK Sundsvall
BK Jösse Bowling Herrar 3-manna BK Jösse Arvika
BK Granen Bowling Damer 3-manna BK Granen Hedemora
Thea Arnesson Stadioncross Snöskoter Stock Dam Njurunda MK Sundsvall
Adam Öhman Stadioncross Snöskoter Open Herr Tväråns Intresseförening Älvsbyn

Brons:

IFK Mora Längdskidor Stafett damer 3x5km klassisk IFK Mora Mora
SK Bore Längdskidor Stafett herrar 3x10km klassisk SK Bore Torsby
Erik Persson Skicross Herrar H17 IFK Lidingö Slalomklubb Lidingö
Vilda Ahlstrand Skicross Damer D17 Åre Slalomklubb Åre
Johan Sjölund Draghundsport Nordisk stil lina (A), Herrar Härnösands DHK Härnösand
Hanna Bergman Draghundsport Nordisk stil lina (A), Damer Falu DHK Falun
BK Kaskad Bowling Herrar 3-manna BK Kaskad Norrköping
BK Eva Bowling Damer 3-manna BK Eva Norrköping
Fanny Vikström Stadioncross Snöskoter Stock Dam Infjärden Racing SK Piteå
Gustav Sahlsten Stadioncross Snöskoter Open Herr Umeå AK Umeå

Rättelse onsdagens medaljer: Felaktig uppgavs Falun Borlänge som bronsmedaljör i längdskidornas lagtävling i onsdags (herr). Korrekt är att Hudiksvalls IF vann bronset.

Efter SM-veckan fjärde dag leder Dalarna alltjämt medaljligan följt av Västernorrland och Norrbotten

På www.smveckan.se följer du medaljligan, hittar fakta om idrotterna, program och nyheter. Du följer även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter @smveckan eller genom att följa #smveckan.

Du kan också ladda ner SM-veckans app där du hittar program, fakta om idrotterna och nyheter.

SM-veckan vinter i äger rum den 28 januari – 3 februari 2019. 24 idrotter finns med på programmet. Gärdehov, Sundsvalls slalombacke, Friluftscentrum Södra berget, Sporthallen och Bergsåkers travbana är de arenor där SM-tävlingar i bland annat längdskidor, x-trial, rallysprint och dans kommer att avgöras.

Sport | SM-veckan 2019
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in