Steven Örnerstredt Hallsbergs AK tog silver på SM-veckan lördag

Av på 8 juli, 2018

Medaljregn på SM-veckan Helsingborg och Landskronas nästa sista dag. Idag delades det ut medaljer i från bangolf till kanotpolo. 291 guldmedaljer har snart fördelats på SM-veckan i 52 idrotter.


Här är lördagens medaljer.

Bangolf Matchspel Dam Guld Jennifer Göransson Tantogårdens BGK
Bangolf Matchspel Dam Silver Sandra Kungsman Uppsala BGK
Bangolf Matchspel Dam Brons Jasmin Hansson Asarums BGK
Bangolf Matchspel Herr Guld Carl-Johan Ryner uppsala BGK
Bangolf Matchspel Herr Silver Fredrik Persson uppsala BGK
Bangolf Matchspel Herr Brons Alexander Dahlstedt Tantogårdens BGK
Bangolf Slagspel DAM Guld Karin Olsson uppsala
Bangolf Slagspel DAM Silver Jasmin Hansson Asarums BGK
Bangolf Slagspel DAM Brons Sandra Kungsman Uppsala BGK
Bangolf Slagspel HERR Guld Carl-Johan Ryner Uppsala BGK
Bangolf Slagspel HERR Silver Jonas Gustafsson BGK Jönköping
Bangolf Slagspel HERR Brons Mats Nilsson Hjelmsjö BGK
Civil flygfemkamp Precisionslandning Guld  TBA  
Civil flygfemkamp Precisionslandning Silver  TBA  
Civil flygfemkamp Precisionslandning Brons  TBA  
Kustrodd Damer 1x6000m Guld Maria Pelvén Helsingborgs RK
Kustrodd Damer 1x6000m Silver Elin Lernvall Mölndals RK
Kustrodd Damer 1x6000m Brons Emma Nilsson Höganäs RF
Kustrodd herrar 1x6000m Guld Dennis Gustavsson Höganäs RF
Kustrodd herrar 1x6000m Silver Olof Nilsson Landskrona RK
Kustrodd herrar 1x6000m Brons Johan Andersson vaxholms roddklubb
Kustrodd Damer 2×6000 Guld Malin Erkas, Helena Hehlke Vaxholms RF
Kustrodd damer 2x6000m Silver Elisabet Lindgren, Kristen Andersen Helsingborgs RK
Kustrodd Herrar 2x6000m Guld Gaetan Delhon, Johan Andersson Vaxholms RF
Kustrodd Herrar 2x6000m Silver Henrik Winnberg, Tobias Karlsson Halmstad HGRF
Kustrodd Herrar 2x6000m Brons Daniel Böcker, Olle Andersson Halmstad HGRF
Kustrodd herrar 4×6000 m Guld Lag Halmstad Gorf
Kustrodd herrar 4×6000 m Silver Lag Varbergs RK
Styrkelyft +84 dam Guld Emelie Leach Väsby AK
Styrkelyft +84 dam Silver Anna-Lena Bellqvist Luleå AK
Styrkelyft +84 dam Brons Karina Persson Sandvikens AK
Styrkelyft 93 herr Guld Gustav Hedlund Södra SK
Styrkelyft 93 herr Silver Carl Hynén-Ulfsjöö Linköpings AK
Styrkelyft 93 herr Brons Erik Erlandsson Malmö LK
Styrkelyft +120 herr Guld Kim Gustavsson Lessebo SK
Styrkelyft +120 herr Silver Jonny Berntsson Vedum AIS
Styrkelyft +120 herr Brons Kenny Johansson Muskel atletklubb
Styrkelyft 105 herr Guld Emil Norling Fryshuset Gävle
Styrkelyft 105 herr Silver Filip Lindström göteborg KK
Styrkelyft 105 herr Brons Adam Loutonen jönköpings SK
Styrkelyft 120 herr Guld Emil Gustafsson ASK Eskilstuna
Styrkelyft 120 herr Silver Steven Örnerstredt Hallsbergs AK
Styrkelyft 120 herr Brons Victor Mattsson Östersunds AK
Bågskytte recurve mix-lag Guld lag Lindome BK
Bågskytte recurve mix-lag Silver lag Stockholms BK
Bågskytte recurve mix-lag Brons lag IF Karlsvik
Bågskytte compound mix-lag Guld lag Huskvarna BK
Bågskytte compound mix-lag Silver lag Skogens IF 2
Bågskytte compound mix-lag Brons lag BSK Sturarna
Bågskytte barebow mix lag Guld lag BSK sturarna
Bågskytte barebow mix llag Silver lag eskilstuna BS
Bågskytte barebow mix lag Brons lag Stockholms BK
Bågskytte långbåge mix-lag Guld lag Skurups bk
Bågskytte långbåge mix-lag Silver lag Timrå AIF
Bågskytte långbåge mix-lag Brons lag Östersunds BSK
Precisionsflyg Precisionslandning Guld  TBA  
Precisionsflyg Precisionslandning Silver  TBA  
Precisionsflyg Precisionslandning Brons  TBA  
Radiostyrd bilsport 1:8 Elbuggy Guld Jessica Pålsson Furulunds RCK
Radiostyrd bilsport 1:8 Elbuggy Silver Micke Svensson MSK Kvarnvingarna
Radiostyrd bilsport 1:8 Elbuggy Brons Mårten Kellgren Tomelilla MK
Hinderbana Senior Dam Guld Hanna Aho P7 IF Revingehed
Hinderbana Senior Dam Silver Elin Strömblad IF Boden
Hinderbana Senior Dam Brons Karin Karlsson  
         
Hinderbana Senior herr Guld Konstantin Avramidis Team Obstacle Training
Hinderbana Senior herr Silver Cimmie Wignel Sveriges hinderbaneklubb Stockholm
Hinderbana Senior herr Brons Erik Bergström Sveriges hinderbaneklubb Stockholm
Cricket T20 CRICKET T20 Guld Lund Cricket Club Lund Cricket Club
Cricket T20 CRICKET T20 Silver Alby Cricket och Kultur Förening Alby Cricket och Kultur Förening
Cricket T20 CRICKET T20 Brons    
Taido Hokei Herr Guld Oskar Sjöberg Taidoklubben Sensu Dojo
Taido Hokei Herr Silver Johannes Rönnborg Uddevalla Taidoklubb
Taido Hokei Herr Brons Rickard Dahl Uddevalla Taidoklubb
Taido Hokei Dam Guld Beatrice Kantén Stockholms Taidoförening
Taido Hokei Dam Silver Vendela von Fluck Stockholms Taidoförening
Taido Hokei Dam Brons Nathalie Johansson Taidoklubben Sensu Dojo
Taido Jissen Herr Guld Zakaria Maghder Malmö Budoklubb – Taido
Taido Jissen Herr Silver Hans Sanell Göteborgs Taidoklubb
Taido Jissen Herr Brons Oskar Sjöberg Taidoklubben Sensu Dojo
Taido Jissen dam Guld Nasrin Mosawi Kungälvs Taidoklubb
Taido jissen dam Silver Beatrice Kantén Stockholms Taidoförening
Taido jissen dam Brons Sofie Grahn Pettersson Stockholms Taidoförening
Taido Dantai Hokei Guld Lag Uddevalla Taikei
Taido Dantai Hokei Silver Lag Stockholms Taidoförening
Taido Dantai Hokei Brons Lag Taidoklubben Sensu Dojo 1
Motorcross sprint sprint Guld Filip Bengtsson Tomelilla MK
Motorcross sprint sprint Silver Oskar Olsson MK Tranan
Motorcross sprint sprint Brons Pontus Jönsson Sösdala MK
Cykel Kortbana Damer Guld Alice ANDERSSON Team Crescent D.A.R.E CK
Cykel Kortbana Damer Silver Emma AHLSTRAND Ramnäs CK
Cykel Kortbana Damer Brons Frida KNUTSSON Team Ormsalva Athletic Club
Hopprep Individuell dam Guld Elin Söderlund Kämpinge GF
Hopprep individuell dam Silver Ella Andersson Kämpinge GF
Hopprep individuell dam Brons Isa Vigren Kämpinge GF
Hopprep individuell herr Guld Felix Vigren Kämpinge GF
Hopprep individuell herr Silver Svante Bengtson Höganäs
Rullskridsor 15 km Dam Guld Moa Hansson Landsbro IF SK
Rullskridsor 15 km Dam Silver Jackline Lockner Hudiksvalls IF
Rullskridsor 15 km Dam Brons Hanna Fritz IFK Mora SK
Cykel Kortbana Herrar Guld Emil Andersson Giro cycle club
Cykel Kortbana Herrar Silver Jakob Södergrann CK hymer
Cykel Kortbana Herrar Brons Olof Åströn Ryska posten SK
Segling Kite Kite Hydrofoil Guld Atte Kappel Stockholms kiteboard
Segling Kite Kite Hydrofoil Silver Robin Larsson Stockholms kiteboard
Segling Kite Kite Hydrofoil Brons Klas Nåbo Träslövsläges båtsällskap
Surfski H22 Guld Emil Torstensson Team NK
Surfski H22 Silver Tommy Karls  
Surfski H22 Brons Paul Rosenqvist Team NK
Surfski D22 Guld Emma Levemyr Västkust Surfskiklubb
Surfski D22 Silver Teresia Uggla Västkust surfski
Surfski D22 Brons Eva Egnell Kalmar Kanot Klubb
Rullskridskor 20 km herrar Guld Tobias Westman Göteborgs SK
Rullskridskor 20 km herrar Silver Victor Gustafsson IFK Mora SK
Rullskridskor 20 km herrar Brons Karl-Johan Westberg Borås SK
Dragkamp 640 kg herr Guld Lag Löftadalen DK
Dragkamp 640 kg herr Silver lag Wallby DK
Dragkamp 640 kg herr Brons lag Brunnsbergs IF
Dragkamp 540 kg dam Guld lag Brunnsbergs IF
Dragkamp 540 kg dam Silver lag Hovmantorp/Unnaryd
Dragkamp 540 kg dam Brons lag Stenungsund/Wallby
Simning 400m Frisim Damer Para Guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg Sim
Simning 400m Frisim Damer Para Silver Helena Fältman Täby sim
Simning 400m Frisim Damer Para Brons Agnes Kramer Falkenbergs simklubb
Simning 800m Frisim Herrar Guld Victor Johansson Jönköpings simsällskap
Simning 800m Frisim Herrar Silver Isak Vikström Helsingborgs simsällskap
Simning 800m Frisim Herrar Brons Melker Olsson Simklubben Elfsborg
Simning 50m Frisim Herrar Para Guld Tobias Klasson Säffle simsällskap
Simning 50m Frisim Herrar Para Silver Jesper Andersson Karlstads simsällskap
Simning 50m Frisim Herrar Para Brons Ludvig Nyrén Säffle simsällskap
Simning 50m Frisim Herrar Guld Melker Selin Simklubben Elfsborg
Simning 50m Frisim Herrar Silver Christoffer Carlsen Helsingborgs simsällskap
Simning 50m Frisim Herrar Brons Erik Brandt Södertälje Simsällskap
Simning 100m Bröstsim Damer Para Guld Maja Reichard Spårvägen simförening
Simning 100m Bröstsim Damer Para Silver Pernilla Lindberg Föreningen göteborg sim
Simning 100m Bröstsim Damer Para Brons Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna
Simning 100m Bröstsim Damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 100m Bröstsim Damer Silver Jessica Eriksson Föreningen Uddevalla sim
Simning 100m Bröstsim Damer Brons Vilma Ekström Linköpings allmänna ss
Simning 200m Ryggsim Herrar Guld samuel Törnqvist Täby sim
Simning 200m Ryggsim Herrar Silver Axel Pettersson Jönköpings simsällskap
Simning 200m Ryggsim Herrar Brons Pontus Palmqvist Linköpings allmänna ss
Simning 50m Fjärilsim Damer Para Guld Pernilla Lindberg Föreningen göteborg sim
Simning 50m Fjärilsim Damer Para Silver Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna
Simning 50m Fjärilsim Damer Para Brons Nicola St. Clair Maitland Södertälje Simsällskap
Simning 50m Fjärilsim Damer Guld Sarah Sjöström Södertörns simsällskap
Simning 50m Fjärilsim Damer Silver Sara Junevik Falu simsällskap
Simning 50m Fjärilsim Damer Brons Louise Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 100m Fjärilsim Herrar Guld Jesper Jonsson Södertörns simsällskap
Simning 100m Fjärilsim Herrar Silver Oskar Hoff Landkrona simsällskap
Simning 100m Fjärilsim Herrar Brons Albin Lövgren Jönköpings simsällskap
Simning 400m Frisim Damer Guld Hanna Eriksson Jönköpings simsällskap
Simning 400m Frisim Damer Silver Emma Sundstedt Spårvägen simförening
Simning 400m Frisim Damer Brons emma Magnusson Linköpings allmänna ss
Simning 4x100m Medley Damer Guld lag Helsingborgs simsällskap
Simning 4x100m Medley Damer Silver lag Södertörns simsällskap
Simning 4x100m Medley Damer Brons lag Linköpings allmänna ss
Kanotpolo dam Guld Lag Linköpings KK
Kanotpolo dam Silver Lag Skellefteå KK
Kanotpolo dam Brons Lag Luleå KPF Isbrytarna
Kanotpolo herr Guld Lag Linköpings KK
Kanotpolo herr Silver Lag Luleå KPF Isbrytarna
Kanotpolo herr Brons Lag Skellefteå KK

Sport | SM-Veckan 2018
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in