- Josh Ho-Sang ansluter till Örebro HK
- Statens uppgift att stötta företag i kris
- Spelordningen för OBOS Damallsvenskan och Elitettan 2021
- Coronaläget – Örebro Län 94 nya fall
- BITD – Klaras – Fredag 13 Januari 2006
- BITD – Babar Fredag 13 Januari 2006
- “Min statliga storebror” av Leia
- Djurgårdens if snodde vinsten i slutminuten från Örebro HK
- Så undviker du startproblem i kylan
- Inbrott i källarförråd Baronbackarna Örebro
Ica-Stig byts till Ica-Stina enligt oddsen

Efter sex år med Loa Falkman i rollen som Ica-Stig har företaget nu meddelat att butikschefen i reklamfilmerna ska bytas ut, spekulationerna kring vem som ska ta över stafettpinnen är nu i full gång och enligt oddsen från Betsson är chansen stor att det blir en Ica-Stina snarare än en ny Stig.
Bland de tre lågoddsarna hittar vi två kvinnor, Mia Skäringer och Susanne Reuter samt Johan Rabaeus.
– Årets Sommarpratare och Årets Julvärd i all ära, men nu ligger spänningen i vem som blir nya Ica-Stig. Mycket talar för att Ica kommer hålla fast vid sitt vinnande reklamkoncept och ta in en folkkär person som kan axla Loas roll, men frågan är ifall inte en kvinnlig chef är den behövande förnyelsen för att lyfta konceptet ytterligare, säger Robin Olenius, PR-chef på Betsson.
Ica har meddelat att de i kommande reklaminslag och på sociala medier kommer släppa ledtrådar kring vem efterträdaren blir.
– I den senaste reklamfilmen kan man bland annat se att Loa både dansar och sjunger vilket kan skvallra om att efterträdaren har med sång eller dans att göra. Vi ser också ett vykort, där det står ”Greetings from London” som kan vara en ledtråd. Därför hittar vi både Tony Irving och Måns Zelmerlöv i listan över potentiella efterträdare. I reklamfilmen som släpptes inför nyår hintade också Loa om att lämna, och passade på att säga ”Ut med det gamla och in med det nya skulle man kanske kunna säga”, vilket eventuellt tyder på att vi får se en yngre butikschef som tar över. Men tittar man riktigt noga kan man missta allt för en ledtråd vilket gör gissningsleken både spännande och utmanande, avslutar Robin Olenius.
Nöje
Örebronyheter
Källa Betsson
Liknande Inlägg
Senaste Nytt
-
Josh Ho-Sang ansluter till Örebro HK
Igår stod det klart att forwarden Josh Ho-Sang ansluter till...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
Statens uppgift att stötta företag i kris
Regeringen har meddelat att ett nytt hyresstöd till småföretagare ska...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
Spelordningen för OBOS Damallsvenskan och Elitettan 2021
Nu är spelordningen för OBOS Damallsvenskan och Elitettan 2021 fastställd....
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
Coronaläget – Örebro Län 94 nya fall
Antalet fall av covid-19 som redovisas är laboratoriebekräftade fall. Viss...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
BITD – Klaras – Fredag 13 Januari 2006
Klaras den då ärorika nattklubben som huserade på hela tre...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
Foo Fighters släpper singeln ”Waiting On A War”
I fredags firade Foo Fighters frontmannen Dave Grohls födelsedag med...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
-
BITD – Babar Fredag 13 Januari 2006
Babar låg på Kungsgatan 4 och var en nattklubb med...
- Skrivet januari 17, 2021
- 0
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in