Sex medaljer till Örebro under söndagen i SM-Veckan 2022

Av på 3 juli, 2022
Bild: SM-veckan

SM-veckan sommar är slut för denna gång, SM-Veckan 2022 har avgjorts i Linköping där massor med medaljer har delats ut.

31 idrotter ha korat sina svenska mästare under en stekhet vecka i Linköping.

Stockholm vann medaljligan.

….

Örebro län plockade hem medaljer under söndagen i följande grenar:

HEMA – Damer långsvärd – Silver – Anna Färnefors – Örebro HEMA – Örebro

HEMA – Damer långsvärd – Brons – Britt Sjöqvist – Örebro HEMA – Örebro

HEMA – Herrar långsvärd – Silver – Jesper Christiansen – Örebro HEMA – Örebro

Bågskytte – Damer compound – Silver Caroline Käck – Järnvägens BF – Hallsberg

Bågskytte – Damer barebow – Guld – Tilde Ottosson – Järnvägens BF – Hallsberg

Bågskytte – Damer recurve – Alva Carlsson – Järnvägens BF – Hallsberg

….

Här är sista dagens medaljer:

HEMA Damer långsvärd Guld Kristine Konsmo Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Damer långsvärd Silver Anna Färnefors Örebro HEMA Örebro
HEMA Damer långsvärd Brons Britt Sjöqvist Örebro HEMA Örebro
HEMA Herrar långsvärd Guld Dennis Lungqvist KuHFS Kungshamn
HEMA Herrar långsvärd Silver Jesper Christiansen Örebro HEMA Örebro
HEMA Herrar långsvärd Brons Albin Stensland Wisby historiska fäktskola Visby
HEMA Sabel mixed Guld Pontus Westerholm Lunds kontrafäktare Lund
HEMA Sabel mixed Silver Dennis Lungqvist KuHFS Kungshamn
HEMA Sabel mixed Brons Linus Spjutsberg Särimner HEMA Helsingborg
HEMA Svärd och bucklare mixed Guld Gustav Strihagen SPIFF Stockholm
HEMA Svärd och bucklare mixed Silver Dennis Lungqvist KuHFS Kungshamn
HEMA Svärd och bucklare mixed Brons Pontus Westerholm Lunds kontrafäktare Lund
HEMA Rapir och dolk mixed Guld Rasmus Rolandsson SPIFF Stockholm
HEMA Rapir och dolk mixed Silver Albin Stensland Wisby historiska fäktskola Visby
HEMA Rapir och dolk mixed Brons Einar Lundberg SPIFF Stockholm
Basket 3×3 Damer Guld Sista minuten    
Basket 3×3 Damer Silver Blue Nation    
Basket 3×3 Herrar Guld Men in black    
Basket 3×3 Herrar Silver Yellow Nation    
Basket 3×3 Rullstol Guld AIK rullstol AIK rullstol Stockholm
Basket 3×3 Rullstol Silver Three musketeers     
Beachvattenpolo Damer Guld   Järfälla Stockholm
Beachvattenpolo Damer Silver   Stockholms kappsimningsklubb Stockholm
Beachvattenpolo Damer Brons   Linköpings simförening  Linköping
Beachvattenpolo Herrar Guld   Linköpings simförening  Linköping
Beachvattenpolo Herrar Silver   Stockholms Polisen Stockholm
Beachvattenpolo Herrar Brons   LUGI Lund
Rugby 7s Damer Guld   Vänersborg RK Vänersborg
Rugby 7s Damer Silver   Göteborg RF Göteborg
Rugby 7s Damer Brons   Pingvin RC Trelleborg
Rugby 7s Herrar Guld   Stockholm Exils RFC Stockholm
Rugby 7s Herrar Silver   Enköping RK Enköping
Rugby 7s Herrar Brons   NRK Trojan Norrköping
Ridsport Working equitation Guld Idamaria Johansson Strängnäsbygdens RF Strängnäs
Ridsport Working equitation Silver Sara Nissling Linköpings Fältrittklubb Linköping
Ridsport Working equitation Brons Maria Säwe Ölmstad Rid och Körsällskap Ölmstad
Beach soccer Damer Guld   Djurgårdens IF FF Stockholm
Beach soccer Damer Silver   KFUM Linköping Linköping
Beach soccer Damer Brons   Vetlanda United IF Vetlanda
Beach soccer Herrar Guld   Norsjö IF Norsjö
Beach soccer Herrar Silver   Bemannia FC Stockholm Stockholm
Beach soccer Herrar Brons   Ektorp FK Norrköping
Bågskytte Damer compound Guld Ida Karlsson Piteå BK Piteå
Bågskytte Damer compound Silver Caroline Käck Järnvägens BF Hallsberg
Bågskytte Damer compound Brons Isabell Thun Lindome BK Göteborg
Bågskytte Damer barebow Guld Tilde Ottosson Järnvägens BF Hallsberg
Bågskytte Damer barebow Silver Pernilla Thorell Kalmar BS Kalmar
Bågskytte Damer barebow Brons Helena Österlund Södertälje BF Södertälje
Bågskytte Damer recurve Guld Theresé Nilsson IF Karlsvik Sundsvall
Bågskytte Damer recurve Silver Alva Carlsson Järnvägens BF Hallsberg
Bågskytte Damer recurve Brons Elin Kättström Linköpings SKF Linköping
Bågskytte Herrar compound Guld Erik Persson Linköpings SKF Linköping
Bågskytte Herrar compound Silver Linus Strömberg Trelleborgs Bågskytteklubb Trelleborg
Bågskytte Herrar compound Brons Joakim Limås Trelleborgs Bågskytteklubb Trelleborg
Bågskytte Herrar barebow Guld Leo Pettersson Stockholms BK Stockholm
Bågskytte Herrar barebow Silver Viggo Axelsson Tranås BSK Tranås
Bågskytte Herrar barebow Brons Magnus Larsson Skogens IF Korsvägen Oskarshamn
Bågskytte Herrar recurve Guld Jonas Andersson Trelleborgs Bågskytteklubb Trelleborg
Bågskytte Herrar recurve Silver Kaj Sjöberg Allingsås BK Allingsås 
Bågskytte Herrar recurve Brons David Fredriksson Mjölby BS Mjölby
Discgolf Damer Guld Eriksson/Jansson Hofors DGK Hofors
Discgolf Damer Silver Karlsson/Kjellberg Vetlanda Discgolf Vetlanda
Discgolf Damer Brons Lennartsson/Johansson Karlstad FSK Karlstad
Discgolf Herrar Guld Davidsson/Hagman   Onsala/Helsingborg
Discgolf Herrar Silver Berg/Carlsson IK Ymer Borås
Discgolf Herrar Brons Dahlén/Dahlén Eksjö Frisbeegolf Eksjö
Simning Damer 200m frisim para Guld Pernilla Lindberg Simklubben S02 Göteborg
Simning Damer 200m frisim para Silver Helena Fältman Spårvägen Simförening Stockholm
Simning Damer 200m frisim para Brons Ida Andersson Wulf Vellinge-Näsets Simklubb Vellinge
Simning Damer 200m frisim Guld Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning Damer 200m frisim Silver Hanna Bergman Simklubben Poseidon Lund
Simning Damer 200m frisim Brons Sofia Åstedt Simklubben Elfsborg Borås
Simning Herrar 100m fjäril Guld Oskar Hoff Landskrona Simsällskap Landskrona
Simning Herrar 100m fjäril Silver Viktor Klingeryd Jalamo Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning Herrar 100m fjäril Brons Linus Kahl Landskrona Simsällskap Landskrona
Simning Damer 100m fjäril Guld Louise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning Damer 100m fjäril Silver Edith Jernstedt Västerås Simsällskap Västerås
Simning Damer 100m fjäril Brons Emmy Hällkvist Täby Sim Stockholm
Simning Herrar 200m frisim para Guld Tobias Klasson Säffle Simsällskap Karlstad
Simning Herrar 200m frisim para Silver Jesper Andersson Karlstad simsällskap Karlstad
Simning Herrar 200m frisim para Brons Felix Persson Simklubben Vänersborg Vänersborg
Simning Herrar 200m frisim Guld Robin Hansson Spårvägen Simförening Stockholm
Simning Herrar 200m frisim Silver Victor Johansson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning Herrar 200m frisim Brons Elias Persson Malmö kappsimningsklubb Malmö
Simning Damer 400m medley Guld Tea Windblad Malmö kappsimningsklubb Malmö
Simning Damer 400m medley Silver Lucie Hanquet Föreningen Göteborgs Sim Göteborg
Simning Damer 400m medley brons Linnea Gipperth Spårvägen simförening Stockholm
Simning Herrar 400m medley Guld William Lulek Simklubben Neptun Stockholm
Simning Herrar 400m medley Silver Joel Hambraeus  Danderyds simklubb Stockholm
Simning Herrar 400m medley Brons Iska Vikström Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning Damer 4x100m medley Guld   Västerås SS/Örebro SA Västerås/Örebro
Simning Damer 4x100m medley Silver   Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning Damer 4x100m medley Brons   Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning Herrar 4x100m medley Guld   Simklubben Neptun Stockholm
Simning Herrar 4x100m medley Silver   Landskrona Simsällskap Landskrona
Simning Herrar 4x100m medley Brons   Helsingborgs Simsällskap Helsingborg

Sport | SM-Veckan 2022
Örebronyheter

Källa SM-Veckan 2022

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in