- BIK Karlskoga missade matchboll
- Internationella jazzstjärnor till Örebro – unik konsert på Musikhögskolan
- Granskningar inom socialtjänsten i Örebro
- Vart tionde företag i Örebro län bromsas av brottslighet
- Ökande obesitas i Örebro län kan öka risken för barnastma
- Bostadsrättspriserna i Örebro län sjunker mest i landet
- Nu sätts spaden i jorden för etapp 2 av Gröna Sörby
- Hund bet tågvärd
- Score på Örebro konserthus
- En liten patientgrupp bakom många ambulanslarm
692-festivalen först ut bland sommarens alla kostnadsfria aktiviteter i Kumla
Simon Gidmo och Isabelle Sjögren planerar för en sommar fylld av aktiviteter i Kumla.Bild: Kumla kommun
Då var det dags igen! Kumla bjuder in till en härlig sommar fylld av aktiviteter under vecka 25-32 för barn, unga och vuxna, allt helt kostnadsfritt. I år kan man sommarhänga på torget, testa på Fritidsbankens alla roliga fritidsprylar och dessutom bjuds det på en speciell sommaraktivitet varje vecka.
Vad sägs om hoppborg, hinderbana, körning med små elbilar, cirkusföreställning, utomhusfilmvisning och Gaming festival i Kumlahallen – för att nämna några.
Lek, häng och roliga aktiviteter dagtid varje vardag
Under hela sommaren, från vecka 25 till 32, håller Sommartorget och Sommarparken öppet måndag-fredag kl. 09.00-16.00. Sommartorget hittar man som tidigare år på Kumla torg, och i år bjuds det på interaktiva nyheter! Utöver det så är man välkommen att hänga med kompisar, spela spel och måla gatukonst.
I Sommarparken, som även i år håller till intill Gurra Gräsands lekplats i Kumla stadspark (intill utomhusbadet), erbjuder Fritidsbanken alla barn att prova på en massa roliga fritidsprylar. Åk inlines i parken, spela boule med kompisar eller varför inte testa discgolfbanan precis intill.
Simon Gidmo, som arbetar på Fritidsbanken, berättar att boden kommer att vara fylld av roliga prylar:
— Jag hoppas många kommer förbi och tar chansen att prova på. Det blir kul, det vågar jag lova!
Ungdomsfestivalen bjuder på en riktigt musikfest
Redan nu i veckan så inleder vi hela Sommar i Kumla med 692-festivalen, där man kommer få njuta av sju uppträdanden från scenen. Festivalen hålls på fotbollsplanen bakom Vialundskolan, intill Kumlahallen.
Isabelle Sjögren, projektledare för evenemanget, ser fram emot att äntligen få dra igång sommaren med denna festival:
— Vi kommer att bjuda på sju uppträdanden och vi är förstås väldigt glada över att Lia Larsson och Naod kommer till oss denna kväll, men vi är också väldigt glada och stolta, över våra lokala artister som kommer fylla kvällen med en massa härlig musik. På scen kommer vi se bröderna Hauta från Örebro, Ninni Neiler från Örebro, Nicole Romell Pauna från Kumla och Frankenstein Soldat från Kumla, som gör sin första stora spelning under denna festival, berättar Isabelle.
Det bjuds på pizza från Smedstorps A´la Napoli och ICA Maxi Kumla bjuder på läsk. Ungdomsfestivalen arrangeras i samarbete med Studiefrämjandet, Svenska kyrkan, Kulturskolan, Kumla Promotion, Fritidsbanken, LO och Epadunk, tillsammans med ungdomarna från Ung fritid Kumla och Kumlas Kulturcrew.
Mer musik och gemenskap under sommaren
Enligt tradition blir det även en allsångskväll från friluftsscenen i Kumla stadspark, denna gång med Spångbergs och gästartist Sarah Dawn Finer. Boka in den 16 juli i almanackan redan nu.
Och sen avslutar man hela Sommar i Kumla med en efterlängtad fest, Familjefesten! 23 augusti kl. 10.00-18.00 är alla varmt välkomna till Kumla torg och Kumla stadspark där det kommer att bjudas på aktiviteter i massor, uppträdanden av Arwin och KAJ, kramar av Paw Patrol och mycket mer!
Allt helt gratis! Allt under hela Sommar i Kumla är helt kostnadsfritt, för alla att ta del av.
Kultur/Nöje | Kumla
Örebronyheter
Källa: Kumla kommun
Related Posts
Latest News
-
God sömn gör skillnad – nytt stöd till barn, unga och vårdnadshavare
Goda sömnvanor är viktigt för att barn och unga ska...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Filmer med färska statyetter driver på Streamingturismen
Glansen och glamouren från Hollywoods största kväll väckte inte bara...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Mängdrabatten ska avskaffas
Regeringen beslutade om en lagrådsremiss och en proposition, som utgör...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
2,7 miljoner fick katastrofstöd när SOS Barnbyar ökar insatserna
Under 2025 har SOS Barnbyar intensifierat sina katastrofinsatser i några...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
BIK Karlskoga missade matchboll
Under torsdagen spelade BIK Karlskoga den femte semifinalmatchen hemma i...
- Posted april 9, 2026
- 0
-
Internationella jazzstjärnor till Örebro – unik konsert på Musikhögskolan
Japansk-amerikanska Miho Hazama betraktas som en av världens mest spännande...
- Posted april 9, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login