- Ellen och Othilia genomförde MFS om människohandel i Thailand
- Ramstarkt försvar gav Örebro SK vinsten
- Örebro kommun anvisar mark till Kriminalvården
- Långvarig kyla ger fler vattenläckor
- Flest felparkerare finns i Örebro
- Så blev Strålande jul 2025
- Svansjön på Örebro Konserthus
- SOS Alarms 112-pris går till blåljusaktörer i Örebro
- Karlskoga Business Week 2026 en vecka som sätter näringslivet i fokus
- Folkhögskolornas kök bäst i klassen
800 miljoner personer världen över har diabetes
Andelen vuxna med diabetes har fördubblats under de senaste 30 åren. 800 miljoner människor världen över har diabetes. År 1990 var samma siffra 200 miljoner. Det här enligt en ny beräkning i en enorm studie som publicerats i The Lancet.
Det är betydligt fler diabetessjuka än man tidigare beräknat. Världshälsoorganisationen WHO har tidigare uppskattat att ungefär 422 miljoner människor har diabetes. Att vi gått från 200 miljoner diabetessjuka till 800 miljoner betyder inte att det finns fyra gånger mer diabetes i världen i dag, eftersom jordens befolkning ständigt ökar.
Forskarna bakom den nya studien konstaterar att 14 procent av alla vuxna år 2022 hade diabetes, jämfört med 7 procent år 1990. Diabetesfallen har alltså dubblerats på 30 år.
Fallen ökar särskilt i utvecklingsländer, konstaterar forskarna.
Fakta om diabetes
- Typ 1-diabetes orsakas av insulinbrist och drabbar särskilt barn och unga. Insulin är ett hormon som behövs för att celler ska kunna ta upp socker från blodet. Vid typ 1-diabetes slutar kroppen bilda insulin.
- Typ 2-diabetes drabbar främst människor i medelåldern och äldre och beror på förlorad känslighet för insulin. Fetma är en av de vanligaste orsakerna. Kroppen bildar fortfarande insulin, men det kan finnas ett insulinmotstånd som gör att insulinmängden inte räcker till.
- Läget i Finland: 50 000 finländare har typ 1-diabetes och 400 000 typ 2-diabetes.
- Symtom: Bland annat törst, trötthet, stora urinmängder och avmagring. För typ 2 även depression, irritabilitet, ont i benen, sämre syn och infektionskänslighet.
Källor: Diabetesförbundet, THL
Många går med obehandlad diabetes
Studien i The Lancet är den första som inkluderar beräkningar för alla länder. Bakom studien ligger Världshälsoorganisationen WHO och forskarnätverket NCD Risk Factor Collaboration.
Studien visar att oroväckande många i låg- och medelinkomstländer går med obehandlad diabetes.
Forskarna uppskattar att tre av fem diabetessjuka över 30 år, 445 miljoner personer, inte fick behandling för diabetes år 2022.
Orsaken? Svårt att veta, konstaterar forskarna. Men det kan vara dyrt att behandla diabetes, vilket antagligen är en av de främsta orsakerna.
– Det här är särskilt oroväckande eftersom personer med diabetes tenderar vara yngre i låginkomstländer. De löper risk för livslånga komplikationer utan effektiv behandling, säger forskaren Majid Ezzati.
– Till allvarliga följder av obehandlad diabetes hör amputering, hjärtsjukdom, njurskador och förlorad syn. Det kan till och med leda till döden, säger Ezzati.
Finland nämns som ett av de länder där behandlingstäckningen är bäst.
Hälsa | Världen
Örebronyheter
Källa: Diabetes Wellness Network Sverige
Related Posts
Latest News
-
Ellen och Othilia genomförde MFS om människohandel i Thailand
Örebrostudenterna Ellen Mårdsjö och Othilia Vinblad von Walter reste till...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Ramstarkt försvar gav Örebro SK vinsten
Örebro SK befinner sig i Spanien på träningsläger, en möjlighet...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Bilister kolliderade på Länsväg 529
Två bilister har kolliderat på länsväg 529 vid Stenekorset, SOS...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Örebro kommun anvisar mark till Kriminalvården
Örebro kommun har tilldelat Kriminalvården en markanvisning på en del...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Långvarig kyla ger fler vattenläckor
Den senaste veckan har ett antal vattenläckor inträffat runt om...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Flest felparkerare finns i Örebro
Bilisterna i Örebro kommun toppar listan över de största felparkerarna...
- Posted februari 13, 2026
- 0
-
Så blev Strålande jul 2025
I november 2025 arrangerades Strålande jul i Lindesberg. För att...
- Posted februari 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login