- Krämartorgets dansbana sätter Örebro i rörelse
- Örebro kommun byter bank
- Ansök om kulturstipendium 2026 i Degerfors
- Företag nöjda med länsstyrelsens service
- Stora bron över järnvägen i Lindesberg stängs av för renovering
- Drönarbevakning i samband med ÖSK – IFK Norrköping
- BIK Karlskoga föll i Nobelhallen
- Norra Brunn Comedy på Makeriet
- Lek och rörelse i Brickebacken
- Nora satsar på framtiden – ungdomar blir aktivitetsvärdar i äldreomsorgen
Adhd i familjen kopplas till ökad risk att begå brott
Foto: Jerry Gray
Personer med adhd har en högre risk att begå brott, än personer som inte har adhd. Samma mönster syns hos deras släktingar, enligt en ny studie från Örebro universitet.
— Det tyder på att både genetiska och miljömässiga faktorer delade inom familjen kan spela roll, säger forskaren Sofi Oskarsson.
Med hjälp av svenska nationella register följde forskarna över 1,5 miljoner personer födda mellan 1987 och 2002, och kopplade medicinska adhd-diagnoser till officiella brottsregister. Därefter jämfördes risken för fällande domar hos individer och mellan tvillingar, helsyskon, halvsyskon och kusiner.
Resultatet visar att personer med adhd, har flera gånger högre sannolikhet att dömas för både våldsbrott och andra typer av brott. Även släktingar till personer med adhd, visar en ökad risk att dömas för brott, även om de själva inte hade adhd.
Sambanden är till viss del starkare bland kvinnor än bland män.
— Eftersom adhd ofta upptäcks senare hos kvinnor kan den högre risken betyda att de som väl får diagnosen ofta har en svårare symptombild, säger Sofi Oskarsson, forskare i kriminologi vid Örebro universitet.
En av de största studierna hittills
Studien som publiceras i tidskriften Biological Psychiatry är den största hittills som undersöker hur adhd och kriminalitet samvarierar inom familjer på flera nivåer. Resultaten betonar vikten av tidig identifiering och behandling av adhd, särskilt i familjer med adhd-historik. Det kan minska risken för negativa konsekvenser, som kriminalitet, enligt forskarna.
— Ökad kunskap om vilken roll familjen spelar gör att sjukvården kan bli mer uppmärksam på adhd-symtom hos släktingar. Det kan hjälpa till att förebygga impulsiva och riskfyllda beteenden – och bryta mönster mellan generationer, säger Sofi Oskarsson.
Förebyggande insatser bör riktas till båda könen och ta hänsyn till könsspecifika behov och de ytterligare utmaningar som kvinnor med adhd kan möta, som stigma och sen upptäckt.
— Vår forskning visar att adhd inte bara är en individuell utmaning utan också en del av en familjebaserad riskprofil. Det här är insikter som är viktiga för att utforma tidiga insatser och stöd som kan minska risken för kriminalitet, säger Sofi Oskarsson.
Relevant även utanför Sverige
Studien genomfördes i Sverige, som är ett höginkomstland med universell hälso- och sjukvård och relativt låg andel frihetsberövade. Kulturella, juridiska och organisatoriska faktorer kan påverka både upptäckt av adhd och sannolikheten för att dömas för brott. En systematisk översikt av den globala förekomsten av adhd visar dock att nivåerna är relativt jämförbara mellan regioner.
— Det tyder på att våra resultat kan vara relevanta även utanför västvärlden. Men det behövs fler studier i underrepresenterade regioner för att se om samma mönster också gäller i andra delar av världen, säger Sofi Oskarsson.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Text: Anna Lorentzon
Related Posts
Latest News
-
Krämartorgets dansbana sätter Örebro i rörelse
Fredagen den 24 april sätts Krämartorget i gungning när Krämaren...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Örebro kommun byter bank
Örebro kommun har upphandlat en ny leverantör av banktjänster, eftersom...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2026 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2026! Ideella föreningar...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Företag nöjda med länsstyrelsens service
En ny nationell mätning visar att företag som haft kontakt...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Stora bron över järnvägen i Lindesberg stängs av för renovering
Idag tisdag den 21 april 2026, började Lindesbergs kommun renovera...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Drönarbevakning i samband med ÖSK – IFK Norrköping
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare, i samband...
- Posted april 21, 2026
- 0
-
Olika prioriteringar vanligaste skälet till pengabråk
Vartannat par har någon gång bråkat om pengar och var...
- Posted april 21, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login