- Kontur möter Mats Jonsson på Örebro konsthall
- Brister i utförandet av hemtjänst i Örebro kommun
- Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
- Samråd för Nobelbanan
- Hur kan Karlskoga bli en ännu bättre plats att leva på
- Lions delar ut 450 000 kronor till cancerforskning
- KIF Örebro föll i jämn match mot AIK
- Framgångsrikt vräkningsförebyggande arbete på ÖBO
- BIK Karlskoga vann första semifinalmatchen
- Sök stipendium för fältstudier utomlands via MFS
Adidas fortsätter att sälja silverbehandlade kläder trots fara för vattenmiljön

I ett brev till en lång rad svenska sportkedjor uppmanar Svenskt Vatten dem att fasa ut alla kläder som behandlats med silver från butikshyllorna.
– Silver är giftigt i vattnets kretslopp och vi vill informera sportkedjorna hur de på ett enkelt sätt kan bidra till bättre miljö och friskare vatten, säger Anders Finnson, miljöexpert på Svenskt Vatten.
I slutet av oktober publicerade Svenskt Vatten rapporten ”Silverläckan” med nya laboratorieanalyser av sportkläder som behandlats med silver. Analyserna visade bland annat att en stor del av silvret i kläderna tvättas ur efter bara några tvättar. Efter tio tvättar i tvättmaskin hade över 70% av silvret läckt ut i vattnet. Så här svarade sportkedjorna:
Positiva svar – har redan påbörjat utfasningen av plagg behandlade med giftigt silver – betyg A
- Fitnessbutiken
- Haglöfs (de har redan fasat ut alla silverbehandlade produkter)
- Stadium
Positiva svar – påbörjar nu planeringen för att fasa ut plagg behandlade med giftigt silver – betyg B
- Peak Performance
Addnature
Negativa svar – kommer att fortsätta sälja kläder med giftigt silver trots stort silverläckage till miljön – underkänt, betyg F
- Adidas
Svarat men inte alls förstått frågan – ingen närvaro, betyg F
- POC
Har undvikit att svara – ingen fysisk närvaro, betyg F
- Länna Sport
- Nike
- Outdoorexperten
- Sportamore
- Team Sportia
- XXL
I brevet skriver Svenskt Vatten att: ”Antibakteriellt silver från behandlade textilier är den största kända källan av silver till reningsverken. För att vattnets kretslopp ska vara hållbart på sikt måste silver till reningsverken minska med hälften. Kläder behandlade med silver utgör både ett hot mot våra sjöar och hav men även spridning av antibiotikaresistens.”
– Handeln har en stor möjlighet att bidra till bättre miljö och friskare vatten genom små insatser. Vi har god erfarenhet av den här typen av dialog med butikskedjor och vet att många brukar vilja lyssna på vad vi har att säga. Nu är det dags för dem att rensa bort alla kläder med silver, säger Anders Finnson.
Svenskt Vatten anser att alla kläder behandlade med silver behöver vara borta år 2021, och att minst hälften måste vara borta till år 2020. Silver används som behandling av bland annat sportkläder för sina påstådda luktreducerande egenskaper och kan inte renas bort i avloppsreningsverken.
– Du som under julhandeln redan köpt silverbehandlat klädesplagg – eller kanske får i julklapp – byt gärna silverplagget i mellandagsrean. Då får du förmodligen två bra plagg utan silver för det plagget med silver som du lämnar tillbaka, säger Anders Finnson.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Kontur möter Mats Jonsson på Örebro konsthall
Kontur möter Mats Jonsson, ett författarsamtal om samiska perspektiv i...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Brister i utförandet av hemtjänst i Örebro kommun
Örebro kommun har fått in avvikelser om brister i utförandet...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
Ny rapport granskar samband mellan godkända betyg och gymnasiebehörighet med...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Samråd för Nobelbanan
Nu finns möjlighet att tycka till om Nobelbanan i ett...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Hur kan Karlskoga bli en ännu bättre plats att leva på
Karlskoga kommun tar just nu fram en seniorplan, ett dokument...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Lions delar ut 450 000 kronor till cancerforskning
Fyra forskare vid Universitetssjukhuset Örebro, har tilldelats anslag från Lions...
- Posted mars 17, 2025
- 0
-
Matpriserna i februari dyrare kaffe och smör
Även i februari steg matpriserna, visar SCB:s Konsumentprisindex. Prisökningarna på...
- Posted mars 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login