- Askersunds kommun klättrar på NKI-ranking
- Morgonpromenader ett vinnande koncept för Fröviskolan
- Pojkar i hederskultur – de sexuellt fria är mest begränsade
- Inget spel i Allsvenskan 25/26 för Örebro Innebandy
- Stark vinst för Degerfors IF borta mot Häcken
- Välkommen till årets mest inkluderande musiktävling
- Nyckelfonden delar ut över 19 miljoner till lokal medicinsk forskning
- Förnyat avtal om samverkan mellan Region Örebro län och Örebro universitet
- Boka riksfärdtjänst i sommar
- Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan
AI för ansiktsigenkänning i realtid

Genrebild
AI för ansiktsigenkänning i realtid, ett nytt effektivt verktyg för polisen. I en promemoria som tagits fram inom Regeringskansliet, lämnas förslag om en ny lag som ska ge polisen möjlighet att använda AI-system för ansiktsigenkänning i realtid för att bekämpa brott. Samtidigt innehåller förslaget ett antal rättssäkerhetsgarantier, för att skydda den personliga integriteten.
Den föreslagna lagen innebär att polisen ska få använda AI-teknik, för att lokalisera eller identifiera personer i vissa syften. Det handlar om att hitta personer som kan vara offer för brott som människohandel eller människorov, förhindra brott mot människors liv eller säkerhet, utreda eller lagföra allvarliga brott eller verkställa straffrättsliga påföljder för sådana brott.
Bakgrunden till förslaget är den ökande systemhotande våldsbrottsligheten i Sverige, särskilt genom skjutningar och sprängningar. De här förslagen ger polisen nödvändiga verktyg för en effektiv brottsbekämpning.
Användningen av tekniken ska vara proportionerlig, och det ska krävas ett tillstånd från åklagare eller domstol för att använda den. I brådskande fall ska användningen få påbörjas utan tillstånd, och då ska en ansökan om tillstånd göras inom 24 timmar. Denna tillståndsprövning utgör en viktig rättssäkerhetsgaranti för den enskilde.
— För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg. Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas, säger justitieminister Gunnar Strömmer.
— Självklart behöver polisen få använda AI-teknik för att hitta exempelvis barn som rövats bort eller förhindra allvarliga våldsbrott, samtidigt som vi ser till att skydda den personliga integriteten, säger civilminister Erik Slottner.
— Polisen ska ligga i framkant när det gäller att använda ny teknik i brottsbekämpningen. Ansiktsigenkänning är en sådan teknik, säger Martin Melin, rättspolitisk talesperson för Liberalerna.
För att säkerställa rättssäkerheten och skyddet för den personliga integriteten föreslås bland annat att användningen får ske, endast om det är av synnerlig vikt och som utgångspunkt först efter att åklagare eller domstol har meddelat ett tillstånd. Dessutom ska all användning av tekniken anmälas till Integritetsskyddsmyndigheten, som är tillsynsmyndighet för polisens personuppgiftsbehandling och som också föreslås bli marknadskontrollmyndighet enligt AI-förordningen.
Promemorian skickas nu på remiss. Den nya lagen föreslås träda i kraft den 1 januari 2026.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Justitiedepartementet
Related Posts
Latest News
-
Askersunds kommun klättrar på NKI-ranking
Askersunds kommun avancerar på SKR:s mätning Insikt, där företagare betygsätter...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Morgonpromenader ett vinnande koncept för Fröviskolan
Det var vid läsårsstart som Fröviskolan påbörjade ett nytt koncept...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Pojkar i hederskultur – de sexuellt fria är mest begränsade
Pojkar i hederskultur som får ha sex före äktenskapet är...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Man i 70-årsåldern körde påverkad
En man i sjuttioårsåldern misstänks för rattfylleri, det efter en...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Många elever får inte den hjälp de behöver i skolan
En tredjedel av eleverna uppger att de inte får tillräckligt...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Viktigt med skydd mot mässling inför utlandsresor
Mässling ökar internationellt och fler riskerar att utsättas för smitta...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Fler tåg i tid i mars bästa resultatet på två år
Under mars kom resenärerna på fler än nio av tio...
- Posted april 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login