- Betygsresultat i Örebros kommunala skolor
- Utvärdering av hanteringen efter skjutningen vid Campus Risbergska är klar
- Nu ökar risken för skyfallsskador – så förbereder man huset
- Öppning av Djupadalsbadets hopptorn får vänta
- Mindre utsläpp och större elproduktion efter sammankoppling
- Kraftig trafikökning väntas inför midsommar
- Forskare efterlyser tydligare ansvar för komplikationer efter privat skönhetskirurgi
- Örebroaren Tomas skrapade Triss i tv åt sin mamma – vann 250 000 kronor
- Måla graffiti i sommar vid Örebro öppna konstvägg
- Fira sommaren i Baronbackarnas park
Allt färre småbarn dör av medfödda hjärtfel
Bild: Hjärt- Lungfonden
Antalet barn med medfödda hjärtfel som dött inom sina fem första levnadsår har minskat med 82 procent sedan millennieskiftet, från 39 barn 2000 till 7 barn 2024, visar statistik från Socialstyrelsen som Hjärt-Lungfonden sammanställt.
— Tidig upptäckt, fler avancerade ingrepp, ständigt utvecklade behandlingar och bättre vård ligger bakom den minskade dödligheten för småbarn med medfödda hjärtfel. Forskningen gör stor skillnad och det är viktigt att vi fortsätter satsa på den för att fler hjärtebarn ska få leva friska genom alla livets faser, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
År 2000 dog 39 barn i åldrarna 0–4 år (inom sina fem första levnadsår), år 2010 var siffran 25 barn och 2024 hade det minskat till 7 barn. Räknar man per 100 000 barn, så har dödligheten minskat från 8,4 till 1,3 under samma period.
Idag upptäcks över hälften av alla medfödda hjärtfel i Sverige redan under graviditeten. Detta gäller särskilt de mer komplicerade medfödda hjärtfelen, vilket är en fördel, eftersom förlossningarna kan planeras att äga rum i Göteborg eller i Lund, där den barnhjärtkirurgiska vården i landet är placerad. Därmed slipper barnen transporteras akut efter födseln.
De allra flesta barn som föds med medfödda hjärtfel överlever även till vuxen ålder. Men en person med medfött hjärtfel har ofta en ökad risk för att drabbas av hjärt-kärlsjukdom senare i livet, och lever kortare än en genomsnittlig person.
— Det är viktigt att ett hjärtebarn som når vuxen ålder får träffa en specialist på vuxna med medfödda hjärtfel. Många barn med åtgärdade medfödda hjärtfel måste ha fortlöpande kontakt med sjukvården på grund av att det finns en stor risk för komplikationer som bottnar i hjärtfelet. Ibland behövs upprepade behandlingar för att hjärtat ska fungera bra även fortsättningsvis, säger Zacharias Mandalenakis, universitetssjukhusöverläkare och docent i kardiologi vid Göteborgs universitet.
Adult Congenital Heart Disease, ACHD, är en starkt växande patientgrupp som kräver särskilda kunskaper och avvägningar för omhändertagande och behandling.
Fakta om medfödda hjärtfel (Källa: Hjärt-Lungfonden)
Symtom:
Exempelvis blåsljud på hjärtat, att hud och läppar har en blåaktig ton, att barnet har det jobbigt att andas, svårt att gå upp i vikt och dålig ork.
Diagnoser:
De mest förekommande typerna av medfödda hjärtfel är hål i de väggar som skiljer förmaken respektive kamrarna åt. Förutom medfödda strukturella hjärtfel som exempelvis enkammarhjärta, kan barn drabbas av andra hjärtsjukdomar, exempelvis rytmrubbningar och hjärtmuskelsjukdomar som ofta är allvarliga.
Drabbade i siffror:
Varje år föds cirka 2 000 barn med medfött hjärtfel i Sverige. Antalet vuxna (18 år och äldre) som lever med medfödd hjärtsjukdom uppskattas till cirka 40 000 personer. Det innebär att det i genomsnitt föds omkring fem barn per dygn med hjärtfel. Svårighetsgraden varierar och de flesta ingrepp är korrigerande snarare än botande, vilket innebär att behov av livslång uppföljning och ibland ytterligare åtgärder kan finnas senare i livet. Sedan 2018 genomförs årligen över 250–300 kateterburna ingrepp för medfödda hjärtfel i Sverige.
Forskningsframgångar:
Exempelvis mer förfinade och skonsamma operationsmetoder, nya sätt att upptäcka hjärtfel och diagnostisera rytmrubbningar redan på fosterstadiet, ett landsomfattande avancerat videonätverk för delning av kunskap och ultraljudsbilder vid barnhjärtvård, en metod för att mäta syrehalten i blodet, s k pox-screening.
Forskningens utmaningar:
Exempelvis bättre metoder för behandling av svåra medfödda hjärtfel/hjärtsjukdomar för att förbättra överlevnad, långtidsprognos och livskvalitet, ökad kunskap om varför vissa barn drabbas av medfödd hjärtsjukdom, mer kunskap om optimalt förlossningssätt för kvinnor med medfödd hjärtsjukdom. Inom stamcellsforskningen hoppas man att stamceller ska göra det möjligt att reparera missbildade hjärtan, men detta ligger långt fram i tiden och mycket forskning återstår.
Hjärt-Lungfondens visionära forskningsmål är att få en djupare förståelse av de bakomliggande orsakerna. Via bättre diagnos och behandling – från fosterstadiet och upp i åldrarna – ska forskningen bidra till att hjärtsjuka barn kan leka och leva som alla andra.
Finansiering:
Hjärt-Lungfonden samlar in och delar ut pengar till vetenskapligt utvald hjärt- och lungforskning vid Sveriges universitet och universitetssjukhus. Organisationen är den största fristående finansiären av hjärt- och lungforskning och tar varje år emot ansökningar till ett värde av två miljarder kronor. Under de senaste tre åren har utdelningen per år varit nära en halv miljard kronor. Hjärt-Lungfonden arbetar också med kunskapsspridning och driver ett aktivt påverkansarbete i syfte att stärka samhällsstrukturer för prevention, forskning och vård baserat på forskningens resultat.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Hjärt-Lungfonden
Related Posts
Latest News
-
Svenskar spenderar 30 år av sina liv bakom skärmen
Från måndagens morgonscroll till veckans slut spenderar svenskar nästan 60...
- Posted juni 17, 2026
- 0
-
Kan vara svårare för barn att få stöd på sommaren
Nu stänger skolorna och runt om i Sverige går barn...
- Posted juni 17, 2026
- 0
-
Colombias kongress antar lag mot könsstympning
Colombias kongress har antagit ett lagförslag som förbjuder könsstympning. Beslutet...
- Posted juni 17, 2026
- 0
-
Betygsresultat i Örebros kommunala skolor
Betygsresultaten för årskurs 9 i Örebros kommunala skolor, visar att...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Utvärdering av hanteringen efter skjutningen vid Campus Risbergska är klar
Myndigheten för civilt försvar har på uppdrag av regeringen, utvärderat...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Nu ökar risken för skyfallsskador – så förbereder man huset
Sommaren är högsäsong för intensiva regnoväder. Skadestatistik från If visar...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Öppning av Djupadalsbadets hopptorn får vänta
Nu har utomhusbadet varit öppet några dagar, härligt! För information...
- Posted juni 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login