- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
- Elite Stora Hotellet ska återfå sin forna glans
- Upp till 400 kr/timmen under sommaren till sjuksköterskor
- Vattnet tillbaka i Karlskoga
- Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
- Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- BIK Karlskoga har matchpuck i kvartsfinalen
- Många handelsanställda i Örebro har svårt att leva på sin lön
- Örebro kommun erbjuder kostnadsfri cykelservice
Allt fler invånare i Örebro län har kontanter i plånboken

Fyra av tio invånare i Örebro län, 43 procent, har kontanter med sig i plånboken, det är en ökning med 1 procentenhet sedan veckorna före Rysslands invasion av Ukraina och med 8 procentenheter sedan 2021.
Det visar en ny Sifoundersökning beställd av Bankomat.
– Veckorna efter Rysslands folkrättsvidriga invasion av Ukraina ökade uttagen från våra automater kraftigt. Att fler personer har kontanter i plånboken kan tyda på att många har hörsammat MSB:s krisrekommendation om att ha kontanter tillgängliga, säger Johan Nilsson, kund- och marknadschef på Bankomat AB.
På uppdrag av Bankomat har Kantar Sifo tre gånger frågat svenskarna om de har kontanter med sig i plånboken. Undersökningarna gjordes i mars 2021, februari 2022 och maj 2022.
I maj 2022 svarade 43 procent av invånarna i Örebro län att de har kontanter i plånboken, vilket kan jämföras med 42 procent tre månader tidigare. Motsvarande siffra i mars 2021 var 35 procent.
I hela Sverige hade 44 procent av befolkningen i maj 2022 kontanter i plånboken. Det kan jämföras med 40 procent i februari 2022 och 37 procent i mars 2021.
– Det är intressant att fler svenskar hade kontanter med sig redan före kriget i Ukraina, med tanke på att andelen kontanta betalningar samtidigt har fortsatt att minska. Vi kanske vill känna oss säkra på att kunna betala även om de digitala betalsystemen skulle krascha, vilket har hänt några gånger de senaste åren, säger Johan Nilsson.
Sverige tillhör de länder i världen där övergången från kontanta till digitala betalningar har gått snabbast. Som en följd av att allt fler människor väljer att betala digitalt har många privata företag som banker, värdebolag och handlare minskat sin kontantservice.
– Samhället behöver en fungerande kontanthantering, inte minst för människor i digitalt utanförskap och för samhällets krisberedskap. Vad som nu krävs är en rad statliga insatser för att kontanthanteringen ska fortsätta att fungera, säger Johan Nilsson.
I november 2022 presenteras utredningen Statens roll på betalningsmarknaden som leds av Anna Kinberg Batra. I uppdraget ingår att ta ställning till statens respektive näringslivets ansvar för kontanterna.
Ekonomi | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa Bankomat
Related Posts
Latest News
-
Allt svårare för barnfamiljer att få ekonomin att gå ihop
Ny mätning, allt svårare för barnfamiljer att få ekonomin att...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skatteverket tittar extra på reseavdrag i år
Skatteverket kommer att göra särskilda kontroller av reseavdrag i årets...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
Den senaste tidens stigande matpriser har återigen satt fart på...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Stora skillnader i socioekonomi bland offer och gärningspersoner
Brå har kartlagt brottsoffer och gärningspersoner vid dödligt våld från...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Statsministern deltar på fredstoppmöte i Paris
Torsdag den 27 mars reser statsminister Ulf Kristersson till Paris,...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man gripen för grovt olaga hot
En man i fyrtioårsåldern har gripits misstänkt för grovt olaga...
- Posted mars 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login