- Nästa steg mot en ny cafépaviljong i Stadsparken
- Forskare satte fokus på hälsa, demokrati och ryktesspridning
- Par från Lindesbergs kommun i glädjechock över miljonvinst på Lotto
- Här får barnens kreativitet flöda
- Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen
- Var inte en åsna, använd din röst på valdagen
- Örebro SK avgjorde sent mot IFK Värnamo
- Amy Belle kommer till Nattsudd
- Granskning klar av hantering av allmänna handlingar inom Socialnämnden
- Kumlas nya vårdcentral öppnar dörrarna
Amanda Jenssen och Lolita Pop kommer till Stora Hjortstorps gård
Bild: Kulturaktiebolaget
Amanda Jenssen & Lolita Pop kommer till Stora Hjortstorps gård, två konserter under en kväll!
…………….
Efter att ha förtrollat hela svenska folket med sin unika röst, berörande texter och starka scennärvaro, flyttade Amanda Jenssen söderut och försvann från den svenska musikscenen. Nu är hon tillbaka med både ny musik och en liveturné!
Amanda Jenssen har dubbats till Sveriges turnédrottning och har bevisat det om och om igen på festivalscener, klubbar och arenor. På kommande turné blir det första chansen att få höra de nya låtarna. Det kommer bli exklusivt, intimt och en resa mellan vad som varit och nytt material.
Amanda Jenssen är en svensk sångare, musiker och låtskrivare. Hennes debutalbum ”Killing My Darlings” kom 2008 och sålde platina. Det följdes upp med albumet ”Happyland” året efter, med vilket hon vann två Grammisar för Årets kvinnliga artist samt för Årets kompositör (tillsammans med Pär Wiksten). Amanda Jenssens tredje album ”Hymns for the Haunted”, släpptes i november 2012.
…………….
Lolita Pop Under ett triumftåg 2019 och 2022 rev de av scener som Liseberg, Parksnäckan, Klippan och Mosebacke, med avslutning på Gustavsvik i Örebro – tillsammans med The Ark och Millencolin.
I augusti 2023 intog de Skansen, tillsammans med The Nomads och Staffan Hellstrand, för en kväll laddad med svensk rocklyrik, poetiska gitarrer, popmelodier och tunga komp. Med åtta studioalbum, över 800 livespelningar och en musikhistoria som sträcker sig över fyra decennier har Lolita Pop etablerat sig som ett av landets mest ikoniska band.
Med en unik mix av Karin Wistrands kraftfulla sång och gitarrernas intrikata melodivävar, inspirerade av 70-talets New York-rockscen, har de skapat sin egen nisch i popvärlden. Låtar som »Långa tåg av längtan«, »Hey Winner« och »Tarzan on a Big Red Scooter« är odödliga klassiker.
Nu är Lolita Pop tillbaka och de menar allvar.
…………….
Amanda Jenssen och Lolita Pop kommer till Stora Hjortstorps gård fredag 8 augusti 2025.
Kultur | Stora Hjortstorps gård
Örebronyheter
Källa: Kulturaktiebolaget
Related Posts
Latest News
-
Nästa steg mot en ny cafépaviljong i Stadsparken
Stadsparken ska få en ny cafépaviljong 2027. För att få...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Forskare satte fokus på hälsa, demokrati och ryktesspridning
Ungdomars musiklyssning, valet 2026, ryktesspridning och husdjurens betydelse för barn...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Par från Lindesbergs kommun i glädjechock över miljonvinst på Lotto
Ett par från Lindesbergs kommun fick en minst sagt oväntad...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Här får barnens kreativitet flöda
Under vecka 20 har skol- och förskolebarnen i projektet Den...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen
Regeringen har presenterat nyheter från den Nationella planen för transportinfrastruktur...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Var inte en åsna, använd din röst på valdagen
För bara lite mer än 150 år sedan var det...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Ytterligare skattesänkningar på drivmedel
För att motverka ökade drivmedelspriser på grund av kriget i...
- Posted maj 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login