- Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro
- Järntorget blir sommartorg 2026
- Senioren Eva stöttar i skolan
- Hälften i Örebro län är bilberoende
- Vinnare på villamarknaden de senaste fem åren – Laxå har ökat mest i Örebro län
- Satsningar ska hjälpa fler företag från idé till verklighet
- Bildspecial – Studenkortegen 2026 – Örebro
- Äntligen Funkissommar 2026
- Starka exportföretag kan skapa nya jobb i Örebro län
- Nya projekt ska stärka företagens energiförsörjning och konkurrenskraft
Anmälan öppen till Cajsa Warg-priset 2025
2024 blev Paul Svensson den första vinnaren av Cajsa Warg-priset och utmärkelsen Årets kokbok.Bild: Livsmedelsföretagen
Vilken kokbok blir Årets kokbok 2025 och belönas med 100 000 kr? Efter förra årets succé öppnar Cajsa Warg-priset nu upp årets anmälan, sista anmälningsdag är den 5 september och vinnaren koras den 10 november.
Cajsa Warg-priset är ett litteraturpris som skapades 2024 för att premiera högkvalitativa kokböcker, underlätta för konsumenterna att hitta de bästa titlarna och främja det goda samtalet om mat och dryck. Den första vinnaren av Cajsa Warg-priset och utmärkelsen Årets kokbok 2024 blev kocken och krögaren Paul Svensson med boken Frukt & Bär A-Ö. Priset uppmärksammades stort i media och gav en rejäl skjuts till försäljningen av Frukt & Bär A-Ö.
Anmälan för att tävla om 100 000 kr och titeln Årets kokbok 2025 är nu öppen. Kokböcker som getts ut under perioden 1 oktober 2024–1 oktober 2025 och är skrivna på svenska har möjlighet att delta. Sista anmälningsdag är 5 september. Bakom Cajsa Warg-priset står bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen som företräder 750 svenska producenter av mat och dryck.
— Med Cajsa Warg-priset verkar vi ha hittat ett bra recept för att hylla alla hårt arbetande kokboksförfattare som får oss glada köksamatörer att våga pröva nya råvaror, smaker, tillagningsmetoder och ingredienser. Så tveka inte att anmäla era böcker, nu lyfter vi det goda samtalet om mat och dryck till nästa nivå, säger Jimmy Sandell, kommunikations- och näringspolitisk chef på Livsmedelsföretagen.
Mer info och anmälan: https://www.cajsawargpriset.com/anmalan
Två jury-grupper
De anmälda titlarna kommer granskas av två jury-grupper: en urvalsjury som utser fem finalister och en finaljury som korar en vinnare bland finalisterna. De tävlande kokböckerna bedöms utifrån originalitet, recept, stil, form, bild, användarvänlighet och förmåga att inspirera till matlagning. Jurygrupperna arbetar individuellt och utan påverkan från varandra.

Tre av medlemmarna i 2025 års urvalsjury, från vänster: Carro Levy, Monica Eiserman och Lotten Löfberg
Bild: Livsmedelsföretagen
Årets urvalsjury består av:
Lotten Löfberg
Kategoriansvarig för kokböcker på Bokusgruppen. Därmed har hon följt kokbokens uttryck och förändring under ett otal år. Hon älskar genren och tycker att en bra kokbok ska inspirera, utmana och vägleda oss i köket. Lotten satt med i juryn under förra året.
Klara Åkerlund
Hem- och konsumentkunskapslärare som gärna lär som man lever: köket ska bjuda in till såväl upptäckter som utmaningar, avkoppling, problemlösningar och samtal. Även hon är en återvändare i Cajsa Warg-prisets urvalsjury och kan konstatera att gemensamt för riktigt bra kokböcker är att de väcker lika mycket lust att läsa som att laga.
Paul Kühlhorn
Prisbelönt grafisk formgivare med en förkärlek för mat. När han fick en fritös i julklapp användes den dygnet runt och täckte hela kvarteret i fett. I samband med det ställde han också upp i Sveriges Mästerkock år 2016 där Leif Mannerström utnämnde hans pommes frites till de godaste han ätit. Paul är också författare till kokboken Friterat (2019).
Monica Eiserman
Kokboksförfattare, matkreatör/matstylist med över 25 års erfarenhet av matbranschen. Grundade tillsammans med sin syster The Cookbook Café, en unik kombination av kokbokshandel och café. Som frilansande matstylist- och matkreatör skapar hon recept för några av Sveriges största mattidningar samt till sin blogg, systrarnaeisenman.se. Trots sin stora passion för kokböcker har hon svårt att följa andras recept – i stället använder hon kokböcker främst som inspiration.
Carro Levy
Har arbetat med branding och kommunikation i över 15 år. En gång i veckan släpper hon substacken Mad for Nash, ett kaninhål med matigt svammel och surr över all mat som tänks på, vill ätas och förhoppningsvis kommer ätas. Faller för en kokbok med inspirerande design, livfulla bilder och recept som direkt gör en hungrig. Favorithyllan i second hand butiker är förstås den med kokböcker.
Nöje
Örebronyheter
Källa: Livsmedelsföretagen
Related Posts
Latest News
-
Solresmålen där man får mest för pengarna
Många resmål är mer solsäkra än Sverige. Men vad kostar...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Nya krav för svenskt medborgarskap träder i kraft
Igår på Sveriges nationaldag, trädde nya regler för svenskt medborgarskap...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Arbetet för fria val och demokrati i Östeuropa stärks
Regeringen presenterar ett stödpaket med fokus på demokrati, samt fria...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro
När medarbetare på E.ONs bränsledepå i Örebro upptäckte att en...
- Posted juni 6, 2026
- 0
-
Järntorget blir sommartorg 2026
För andra året i rad kläs Järntorget in i sommarskrud,...
- Posted juni 6, 2026
- 0
-
Senioren Eva stöttar i skolan
Varje onsdag är Eva Resare med på svenskalektioner på Björkhagaskolan,...
- Posted juni 6, 2026
- 0
-
Hälften i Örebro län är bilberoende
48 procent av invånarna i Örebro län anser att vardagen...
- Posted juni 6, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login