- Marcus Ericsson räddade fjärdeplatsen
- Svenska Discgolfmässan drog många besökare
- Samarbete ska stärka KIF Örebros ekonomi
- 1 800 medarbetare inom vård och omsorg har stärkt sin kompetens
- Örebro kommun bjuder in till leverantörsträffar
- Tyck till om Nobelbanan
- Ny lotsfunktion guidar till stöd
- Nytt konstverk och skaparbok för barn i väntrum
- Historisk pole i IndyCar för Marcus Ericsson
- Örebro HK klara för slutspel efter dramatisk match
Anna Nergårdh utreder ny och stärkt vårdgaranti
Arkivbild
Regeringen utser läkaren Anna Nergårdh till särskild utredare som ska analysera och föreslå, en ny och stärkt vårdgaranti med väsentligt kortare tidsgränser än i dag. Anna Nergårdh påbörjar arbetet den 1 juli, och ska lämna utredningens första förslag till regeringen efter nyår.
– Dagens vårdgaranti styrs efter tidsgränser inom vilket vården ska ges, och inte efter patientens behov. Vi behöver en ny modell för vårdgarantin med väsentligt kortare tidsgränser än i dag och som utgår från patientens behov av vård, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson.
Den nya vårdgarantin inom specialiserad vård ska utgå från patientens behov, och ha väsentligt kortare tidsgränser än i dag. Patienter ska också ges möjlighet att tidigare än i dag få vård hos en vårdgivare i någon annan än den egna regionen, utan extra kostnad för patienten.
I de fall vårdgarantin inte uppfylls ska utredaren också analysera och lämna förslag på åtgärder som tillsynsmyndigheter kan vidta mot huvudmännen, utan att det medför ekonomiska sanktioner mot regionen eller kostnader för patienten.
I utredarens uppdrag ingår också att ge förslag på hur patienter kan få tillgång till fast läkarkontakt i relevanta delar av den specialiserade vården, samt att lämna förslag på statliga engångsinsatser som syftar till att öka en enskild regions eller samtliga regioners förutsättningar att korta väntetiderna.
Anna Nergårdh är överläkare och specialist i kardiologi och internmedicin. Hon har tidigare varit särskild utredare för utredningen Samordnas utveckling för en modern, jämlik, tillgänglig och effektiv vård med fokus på primärvården (Dir. 2017:24).
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Socialdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Skräp skadar tusentals djur
Glas, plast och fimpar i naturen orsakar varje år skador...
- Posted mars 16, 2026
- 0
-
Småbarnsföräldrars största frågetecken stjärtfluss och höftsnuva
Högsäsongen för förskolebaciller och -virus är här och det råder...
- Posted mars 16, 2026
- 0
-
Libanon får särskilt humanitärt stöd
Sverige presenterar ett nytt humanitärt stödpaket på 65 miljoner kronor...
- Posted mars 16, 2026
- 0
-
Marcus Ericsson räddade fjärdeplatsen
Under söndagen kördes det fjärde racet av Indycar säsongen 2026,...
- Posted mars 15, 2026
- 0
-
Svenska Discgolfmässan drog många besökare
Svenska Discgolfmässan 2026 var på besök i Örebro där den...
- Posted mars 15, 2026
- 0
-
Samarbete ska stärka KIF Örebros ekonomi
Fotbollsklubbarna KIF Örebro och Karlslunds IF inleder ett nytt samarbete,...
- Posted mars 15, 2026
- 0
-
1 800 medarbetare inom vård och omsorg har stärkt sin kompetens
Kompetensnavet är länets största kompetenslyft inom vård och omsorg, för...
- Posted mars 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login