- Borgmästareholmen ska leva upp under sommarhalvåret
- Kraftsamling ska utveckla Frövi
- Läget för länets elförsörjning
- Sång som kommunikation mellan människa och djur
- Örebro HK nära slutspelsplatsen
- Discgolfmässan en dag man inte vill missa
- I Region Örebro kan över 30 800 personer vara njursjuka
- Skadebesked i Örebro Hockey – Wikman missar resten av grundserien
- Linde energi invigde sin del av industriutställningen i Bergsparken
- Ny bok med verktyg för svåra samtal
Arbetstidsförkortning dråpslag mot Örebro län
Foto: Genrebild/Anders Olofsson
En generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön, skulle göra Sverige fattigare och slå hårt mot Örebro län. Om en generell arbetstidsförkortning genomfördes, från 40 till 35 timmar i veckan med bibehållen lön, skulle välståndet i länet minska med hela 13 miljarder kronor per år.
Det motsvarar 42 541 kronor per invånare och år, visar nya beräkningar från Svenskt Näringsliv.
Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön, har fått stor uppmärksamhet. Frågan drivs från fackligt håll, men även politisk reglering har diskuterats. Vad som mer sällan kommer fram, är hur det skulle påverka välståndet runtom i landet.
Om antalet arbetade timmar i ekonomin sjunker så sjunker också BNP, då produktionen av varor och tjänster minskar. En minskning i antalet arbetade timmar från 40 till 35 timmar per vecka, skulle motsvara ett välståndstapp på hela 517 miljarder kronor per år. Ett dramatiskt minskat utrymme för satsningar på välfärden, på investeringar, nyanställningar och löneökningar.
Konsekvenserna skulle bli förödande inte minst för Örebro län. Bruttoregionprodukten, värdet av alla varor och tjänster som produceras i länet, skulle enligt nya beräkningar från Svenskt Näringsliv minska med hela 13 miljarder kronor per år. Det motsvarar 42 541 kronor per person och år. Ett dråpslag mot länets invånare.
— Sverige och Örebro län befinner sig i ett allvarligt läge med stora behov på många områden. Det sista länets företagare och invånare behöver är sänkt välstånd, säger Karl Hulterström, regionchef för Svenskt Näringsliv i Örebro län. — Tvärtom behöver vi stärka vår konkurrenskraft så vi kan bygga Sverige och Örebro län starkare.
Sänkt arbetstid är i sig ingen ny idé, tvärtom är arbetstiden en av de frågor som är föremål för förhandlingar mellan arbetsmarknadens parter i branschvisa avtal. Det som sker nu är att fackliga röster i centrala avtal vill sänka arbetstiden, samtidigt som det politiska hotet inte är avvärjt.
— Arbetstiden är, precis som lönerna, en fråga för parterna att branschvist förhandla om. Att politiskt tvinga fram sänkt arbetstid med bibehållen lön gör länets innevånare fattigare, konstaterar Karl Hulterström.
Ekonomi | Örebro/Länet
Örebronyheter
Källa: Svenskt Näringsliv Örebro
Related Posts
Latest News
-
Borgmästareholmen ska leva upp under sommarhalvåret
Under säsongen 2026 blir det möjligt att hyra delar av...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Kraftsamling ska utveckla Frövi
Ytterligare ett växthus, fler etableringar och utveckling av strandpromenaden. Frövi...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Läget för länets elförsörjning
Energikontoret har låtit ta fram en rapport om elförsörjningen i...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Sång som kommunikation mellan människa och djur
Kulning och vallvisor formas inte bara av människan, utan också...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Öroninflammation läker ofta av sig själv
En uppdaterad behandlingsrekommendation från Läkemedelsverket ger stöd för att öroninflammation,...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Fler läkemedel ska bli receptfria
Regeringen föreslår i en lagrådsremiss en ny kategori läkemedel: receptfria...
- Posted mars 11, 2026
- 0
-
Trist start på 2026 i viltolycksstatistiken
Starten på detta året sticker tyvärr iväg men trista höga...
- Posted mars 11, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login