- Nästa steg mot en ny cafépaviljong i Stadsparken
- Forskare satte fokus på hälsa, demokrati och ryktesspridning
- Par från Lindesbergs kommun i glädjechock över miljonvinst på Lotto
- Här får barnens kreativitet flöda
- Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen
- Var inte en åsna, använd din röst på valdagen
- Örebro SK avgjorde sent mot IFK Värnamo
- Amy Belle kommer till Nattsudd
- Granskning klar av hantering av allmänna handlingar inom Socialnämnden
- Kumlas nya vårdcentral öppnar dörrarna
Årets fattigaste månad – medlemmarna i Kommunal sticker ut
Genrebild
Många medlemmar i Kommunal har tvingats avstå från läkarvård och kläder till barnen för att klara ”årets fattigaste månad”, visar en ny undersökning från Verian.
I år inföll den 25 januari på en söndag, vilket gör att många fick lön redan på fredagen den 23 januari. Men för de flesta medlemmar i Kommunal är ”årets fattigaste månad” inte över än. Lönen kommer först i dag, tisdag 27 januari. Ofrivilliga deltidsanställningar, sjukskrivningar och ett karensavdrag vid sjukdom är faktorer som gör det svårare att klara ekonomin.
— Det är otroligt tufft för medlemmarna i Kommunal. Om lönerna är så här låga, hur ska fler vilja jobba i välfärden då? Det är uppenbart att det krävs satsningar från politiken och arbetsgivarna, säger Malin Ragnegård, förbundsordförande på Kommunal.
Stor oro för ekonomin
Opinionsinstitutet Verian har frågat allmänheten och medlemmar i Kommunal hur ekonomin ser ut i januari, och skillnaderna är talande:
- Fyra av tio 10 i Kommunals yrken är orolig för att pengarna inte kommer att räcka i januari och under hela 2026.
Kommunals medlemmar har i högre grad än allmänheten fått avstå från att köpa något till barnen, för att pengarna inte räckte under december eller januari.
- 39 procent av medlemmarna som har barn under 18 år boendes hemma svarar att de behövt avstå att köpa kläder eller skor till sina barn. Bland allmänheten som har barn under 18 år boendes hemma är den siffran 8 procent.
- 34 procent i Kommunals yrken har skjutit upp tandläkar-/vårdbesök medan enbart 7 procent av allmänheten har gjort det.
— Vi vet att många medlemmar oroar sig för sig själva och sina barn. Vi har lyckats höja de lägsta lönerna ordentligt de senaste åren, men det är inte tillräckligt. Vi behöver satsningar på välfärden, men också åtgärder från regeringen här och nu, som att slopa karensen och höja barnbidraget, säger Malin Ragnegård.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Kommunal
Related Posts
Latest News
-
Nästa steg mot en ny cafépaviljong i Stadsparken
Stadsparken ska få en ny cafépaviljong 2027. För att få...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Forskare satte fokus på hälsa, demokrati och ryktesspridning
Ungdomars musiklyssning, valet 2026, ryktesspridning och husdjurens betydelse för barn...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Par från Lindesbergs kommun i glädjechock över miljonvinst på Lotto
Ett par från Lindesbergs kommun fick en minst sagt oväntad...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Här får barnens kreativitet flöda
Under vecka 20 har skol- och förskolebarnen i projektet Den...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen
Regeringen har presenterat nyheter från den Nationella planen för transportinfrastruktur...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Var inte en åsna, använd din röst på valdagen
För bara lite mer än 150 år sedan var det...
- Posted maj 13, 2026
- 0
-
Ytterligare skattesänkningar på drivmedel
För att motverka ökade drivmedelspriser på grund av kriget i...
- Posted maj 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login