- Filip Larsson klar för Örebro Hockey
- Region Örebro län diskuterade klimatrådets arbete framåt
- Från första samtalet till rätt insats
- Kumla skidförening årets vinnare av Hållbarhetspriset 2026
- Nyföretagandet i Örebro län ökar kraftigt
- Ny parkeringsplats i centrala Lindesberg
- BIK Karlskoga missade matchboll
- Internationella jazzstjärnor till Örebro – unik konsert på Musikhögskolan
- Granskningar inom socialtjänsten i Örebro
- Vart tionde företag i Örebro län bromsas av brottslighet
Attitudes kommer till Örebro
Bild: Conventum
Hiphop och rå excellens, i Attitudes får publiken en hel palett av streetstilar från både Sverige, Frankrike och Spanien. En maxad kväll med tre energifyllda framträdanden på Hjalmar Bergmanteatern i Örebro!
En trio och två duos intar scenen och levererar både street, breaking och akrobatik såväl som capoeira och house. En kväll som bjuder på tre sceniska uttryck – var och en med sin egen energi. Vi möter svenska gruppen Majeko, spanska Iron Skulls och franska Kaê Brown Carvalho & Jerson Diasonama.
Majeko – Chasing butterflies
Chasing butterflies utforskar samspelet mellan att vara och att sträva. I en tid där produktivitet ofta definierar vårt värde, undersöker föreställningen spänningen mellan dynamisk ambition och tålmodig närvaro. Dansarnas rörelser navigerar mellan drivkraft och stillhet, där varje steg blir en reflektion av den mänskliga jakten på balans. Chasing butterflies speglar våra erfarenheter och påminner oss om att ingen av oss är ensam på denna resa.
Iron Skulls – MIRAR
Mirar undersöker relationen mellan den som betraktar och den som blir betraktad – ett nervkittlande spel där blickar möts, glider undan, krockar och formar. En blick är aldrig neutral, den väver betydelser, projicerar berättelser och formar verkligheter. Med kropp, rörelse och närvaro utforskar föreställningen hur vi projicerar mening, fyller tomrum och bygger berättelser – inte bara om andra, utan också om oss själva.
Kaê Brown Carvalho & Jerson Diasonama – Jogo de dentro
Jogo de dentro berättar historien om mötet mellan två hiphopdansare från olika kulturer. Föreställningens titel, som bokstavligen översätts till ”inre spel”, är inspirerad av den angolanska dansformen capoeira och fångar Kaê Brown Carvalho och Jerson Diasonamas dynamiska interaktion. Genom deras rörelse och uttryck skapas en lekfull kamp om identitet, kultur och samhörighet. Följ med på en resa där de kulturella vägarna från Angola, Portugal, Brasilien och Frankrike möts och korsas.
En maxad kväll på Hajlmar Bergmanteatern tisdag 4 november 2024 med tre energifyllda framträdanden, biljetter köper man på secure.tickster.com/sv/v3g6rrkbc9g5h4a/selectproductgroup.
Kultur | Örebro
Örebronyheter
Källa: Conventum
Related Posts
Latest News
-
Effektivare elnät kan minska kostnader när Europas elbehov ökar
Efterfrågan på el väntas öka kraftigt i Europa under de...
- Posted april 11, 2026
- 0
-
MC-åkare körde av vägen
En olycka har inträffat i Närkes Kil, där SOS-alarm meddelar...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Filip Larsson klar för Örebro Hockey
Örebro har säkrat en ny förstemålvakt inför den kommande SHL-säsongen....
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Kvinna till sjukhus efter olycka i centrala Örebro
En olycka inträffade i centrala Örebro, SOS-alarm meddelade att flera...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Man fick åka med patrull
En bilist misstänktes för brott i Stocksätter Hallsberg, där en...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Region Örebro län diskuterade klimatrådets arbete framåt
Den 10 april hölls årets första möte med Örebro läns...
- Posted april 10, 2026
- 0
-
Förare frikänd efter provtagning
En patrull stoppar och kontrollerar en personbil i Kumlaby, vid...
- Posted april 10, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login