- Gratis glass till alla barn imorgon fredag på Järntorget i Örebro
- Feriepraktikanter sätter färg på Markbacken
- Bebisens första sommar tips för stora och små
- Örebro universitet lanserar AI-podd om forskning
- Affärer för Infrakraft i Hallsberg avtal för 52 miljoner kronor
- Ny plattform ska snabba på AI-utvecklingen i Europa
- Använd Fritidskortet hos Kulturskolan i Hällefors
- Kumla kommun söker kontaktfamilj
- Berätta en bok i sommar – Linda tipsar
- Historia och arkitektur i ny stadsvandring
Barn till våldsutsatta mammor vill berätta

: Foto: Anna Lorentzon
Barn till våldsutsatta mammor vill berätta, men samhällets stöd brister. Barn till mammor som utsätts för våld i nära relation, tar ofta stort ansvar och kämpar med trauman lång tid efter det att våldet har upphört.
Trots kontakt med socialtjänsten är det svårt att få hjälp, det konstaterar Martina Vikander i sin avhandling i socialt arbete vid Örebro universitet.
— En särskild utmaning är att barn som inte bevittnat det fysiska våldet kan ha svårt att få stöd, eftersom deras utsatthet ofta förminskas av samhället, av andra och ibland av dem själva, säger Martina Vikander.
I arbetet med sin avhandling har hon intervjuat våldsutsatta mödrar och ungdomar, samt analyserat dokumentation från polisförhör. Hon har också gått igenom tidigare forskning på området. En slutsats är att det behöver bli enklare för barn att kunna få kontakt med professionella, till exempel genom socialtjänsten.
— Det krävs dessutom ofta relativt lite av professionella för att bemöta barn på ett sätt som de värdesätter, något som kan öka deras tillit och motivation att ta emot skydd och stöd, säger Martina Vikander.
Barnen vill berätta, men hindras av strukturer
Tidigare forskning visar att barn ofta är ovilliga att berätta, om sin utsatthet och prata om våld i familjen. Martina Vikanders forskning visar tvärtom, att nästan alla barn som förhördes av polisen faktiskt vågade berätta.
— Det tyder på att det snarare kan handla om strukturella hinder som gör det svårt för barn att berätta, än en ovilja att tala om sina upplevelser.
Martina Vikander konstaterar att det är ett komplext system, som barn och mödrar behöver kunna navigera för att få hjälp. Det gäller att förstå vilka våldshandlingar som klassas som brott, och vilka bevis som krävs av olika aktörer. Dessutom får de inte alltid det stöd de behöver.
— Vissa nekas hjälp av socialtjänsten eller polisen, och familjerätten kan i vissa fall motverka både deras frigörelse och socialtjänstens möjligheter att hjälpa. Jag blev ofta imponerad av barnens och mödrarnas enorma kapacitet att de trots svåra omständigheter kunde hantera sin utsatthet och använda olika strategier för att skydda sig själva och varandra.
Vill vidga begreppet våldsutsatthet
För att barn och mödrar ska få bättre stöd krävs strukturella förändringar, enligt Martina Vikander. Dessutom behöver synen på våldsutsatthet breddas.
— Det räcker inte att enbart fokusera på barnets fysiska närvaro vid våldshandlingar – vi måste förstå hur barn påverkas genom sina mödrar. Barns och mödrars utsatthet och välmående är tätt sammanflätade, vilket innebär att stödinsatser måste utgå från ett helhetsperspektiv. Det handlar inte bara om skydd, utan också om att stärka både barnens och mödrarnas motståndskraft med professionellt stöd, säger Martina Vikander.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Text: Anna Lorentzon
Related Posts
Latest News
-
Gratis glass till alla barn imorgon fredag på Järntorget i Örebro
I morgon fredag blir det gratis pippiglass till barn och...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Feriepraktikanter sätter färg på Markbacken
Sedan sommaren 2021 har väggen mittemot ungdomsarenan Tegelbruket i Markbacken,...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Bebisens första sommar tips för stora och små
Barnsjuksköterskan Camilla Lyxell konstaterar att nyfödda och små barn reagerar...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Örebro universitet lanserar AI-podd om forskning
Musik och maskulinitet, besvärliga magar, föroreningar och kriminalitet. Det är...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Affärer för Infrakraft i Hallsberg avtal för 52 miljoner kronor
Infrakraft fortsätter växa i Mälardalsregionen. Med två nya anläggningsentreprenader, värda...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Ökad försäljning i dagligvaruhandeln under första sommarmånaden
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 4,2 procent under juni 2025,...
- Posted juli 10, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 10, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login