- BIK Karlskoga vann första kvartsfinalen
- Lagom är bäst för mycket protein kan vara negativt
- Så många plockar upp efter hunden i Örebro län
- Dags för endoskopins nybyggda lokaler att invigas
- Generativ AI verkar göra det svårare för unga att få första jobbet
- Nya magisterprogram ska möta vårdens behov av expertkompetens inom diagnostik
- Marcus Ericsson räddade fjärdeplatsen
- Svenska Discgolfmässan drog många besökare
- Samarbete ska stärka KIF Örebros ekonomi
- 1 800 medarbetare inom vård och omsorg har stärkt sin kompetens
BIK Karlskoga förlorade stökig match
Under onsdagen åkte BIK Karlskoga till Kalmar för för att i den 43 omgången ta sig an Kalmar HC i den 43 omgången av Hockeyallsvenskan 2024/2025.
Karlskoga som förlorade senast hemma mot Djurgården efter förlängning och var därför sugna på revansch. Kalmar å andra sidan vann senast hemma mot Vimmerby behövde ta poäng för att kunna avancera från sin femteplats i tabellen.
Det var Karlskoga som började den första perioden bäst och satte genast press på Kalmar, men Kalmars målvakt spelade bra och hemmalaget höll emot. När Kalmar i den 13 minuten fick spela powerplay så kunde hemmalaget ta ledningen 1-0. Det var en irriterad match med lite slutspelskaraktär och man han med flera utvisningar innan perioden var slut men dock inga mål. Första perioden slutade 1-0 till Kalmar.
Andra perioden blev en svängig historia där inget av lagen riktigt kunde få fast spelet och trots tre utvisningar kunde inget av lagen få till något mål mycket tack vare två bra målvakter. Den andra perioden slutade 0-0.
I den tredje perioden kom Karlskoga ut hårt och jagade kvittering, och i den 47 minuten kunde Kalle Jellvert sätta kvitteringen 1-1 när bortalaget fick spela powerplay. Nu blev spelet mycket svängigt vilket passade Kalmar, och i den 53 minuten kunde hemmalaget sätta 2-1 och ledning för andra gången i matchen. Nu krigade båda lagen för poängen och Karlskoga för en kvittering, men Kalmars målvakt var för stark denna kväll och hemmalaget vann matchen med 2-1. Tredje perioden slutade 1-1.
En tuff match för Karlskoga som kom snett in i den från början, jag tycker dessutom att man börjar fel fokusera vilket leder till väldigt många utvisningar (totalt 16 utvisningar i matchen) och att man tappar skärpan. Kalmars målvakt storspelade dessutom och laget sköt hela 42 skott på Samuel Jonsson i Karlskogamålet så han gjorde ingen dålig match. Nu gäller det att ladda om för på fredag tar man sig an Södertälje vilket inte kommer bli någon lätt uppgift.
Nästa match spelas på fredag den 14 februari på bortaplan.
Matchfakta Kalmar HC vs BIK Karlskoga
Matchen slutade Kalmar HC 2 vs BIK Karlskoga 1.
Skottstatistik matchen Kalmar HC 42 vs BIK Karlskoga 31.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Hockey, Karlskoga
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Nu öppnar anmälan till höstens högskoleutbildningar
Nu öppnar anmälan till höstterminens högskoleutbildningar på Antagning.se. Där finns...
- Posted mars 17, 2026
- 0
-
Unga sätter resandet först och drar ner på vardagslyxen
En ny undersökning¹ från Hotels.com bland 1 000 svenskar visar...
- Posted mars 17, 2026
- 0
-
Så går arbetet med upprustningen av landets skyddsrum
Arbetet med att kontrollera Sveriges skyddsrum fortgår. Under 2026 planeras...
- Posted mars 17, 2026
- 0
-
Skärpta krav för svenskt medborgarskap
Regeringen har lämnat en proposition till riksdagen med förslag, som...
- Posted mars 17, 2026
- 0
-
Kvinna försvunnen i Örebro
Polisen söker efter en kvinna i 55-60 årsåldern som senast...
- Posted mars 16, 2026
- 0
-
BIK Karlskoga vann första kvartsfinalen
Under måndagen var det dags för den första kvartsfinalen i...
- Posted mars 16, 2026
- 0
-
Lagom är bäst för mycket protein kan vara negativt
Många fokuserar på att få i sig mer protein och...
- Posted mars 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login