BIK Karlskogas segertåg ångar på nu sju raka segrar

By on 17 januari, 2025
Bild: Östersunds IK/BIK Karlskoga

Toppen mot botten, ja det kunde man kalla ettan i tabellen Karlskogas kvällens match borta mot nästjumbon Östersund. En match där man helt enkelt bara måste vinna, och visst blev det så när Karlskoga bärgade sjunde raka segern.

….

Att det var toppen mot botten stod klart så fort matchen startade, Karlskoga tog tag i det hela utan att ge Östersund någon riktig chans. Man kan säga att det var kattens lek med råttan, för när väl hemmalaget fick till något spel såg det ut att vara på Karlskogas villkor. Något påverkade spelet då man i mina ögon kunde ha varit mer effektiva, där det såg ut som om man var stundtals plottriga på grund av överlägsenheten.

Över tid kom självklart målen, i den 17 minuten öppnade Kalle Jellvert målskyttet för Karlskoga. Man slappnade av en aning efter målet, så tog det bara 24 sekunder för Östersund att kvittera. Hemmalaget drog på sig en utvisning i samma minut, något som man utnyttjade till fullo då Hampus Plato gav Karlskoga ledning efter fyra sekunders spel.

En riktigt händelserik minut där egentligen allt av vikt under den första perioden hände, när man gick till periodvila var Karlskoga i ledning.

….

Katten lekte vidare med råttan i den andra perioden, det hann inte gå mer än 27 sekunder så hade Leevi Viitala utökat ledningen. Målet kom i Karlskogas första anfall, effektivt. Med halva matchen spelad hade inte Östersund på långa vägar gett upp, och som det såg ut hade Karlskoga gått ner i tempo efter målet. Det gjorde att hemmalaget kunde sticka upp då och då, men man var skickliga i defensiven och kunde styra bort attackerna.

Desto närmare periodslut man kom i den andra perioden desto mer puckförande var Östersund, där Karlskoga låg mer på defensiven. Även om hemmalaget stod för spelet, så producerade de inte några direkt farliga chanser. I den 18 minuten drog Tim Barkemo på sig en utvisning, Karlskoga i underläge som man klarade av. När man gick till den andra periodvilan var man i fortsatt ledning.

….

Karlskoga började den tredje perioden en aning avvaktande, där hemmalaget fortsatte sin satsning framåt. I den andra minuten drog Eskild Bakke Olsen på sig en utvisning, 39 sekunder senare kunde Östersund reducera Karlskogas ledning.

Med tio minuter kvar av matchen hade Karlskoga inte kommit upp i sin normalt höga nivå, det såg segt och slarvigt ut. Östersund såg ut att komma närmare en kvittering, och Karlskogas målvakt för kvällen Lars Volden fick visa vad han gick för.

Östersunds offensiv ledde till ett spretigt spel där de öppnade upp sig bakåt, det ledde till att Rikard Olsén kunde göra Karlskogas fjärde mål i den tolfte minuten. Karlskoga steppade upp efter målet och i den 14 minuten fick man med sig en straff, en straff som Theodor Pistek tog men missade.

Med ca fem minuter kvar tog Östersund timeout, i samband med den plockade de ut målvakten i jakten på reducering. Med en man mindre fick man lägga sig på defensiven, och satsa på kontringar. 27 sekunder hann det gå innan Christoffer Jansson drog på sig en utvisning, där Karlskoga var två man kort under följande två minuter. Ett underläge man klarade av.

I den absolut sista minuten kunde man stänga ner Östersunds chanser att komma ikapp, i tom målbur fastställde Tobias Sjökvist slutresultatet till 5-2 Karlskoga. 

….

Det här blev en match där Karlskoga kom ut, dominerade totalt för att över tid gå ner sig kvalitetsmässigt men man var ändå det klart bättre laget. Det kan bli så när toppen möter botten, och i Hockeyallsvenskan är det stor stor skillnad mellan just topplagen kontra bottenlagen. Nu har Karlskoga sju raka segrar där man fortsatt toppar tabellen, och man ser riktigt ramstarka ut.

I den 37 omgången tar sig Karlskoga an ett formstarkt Kalmar, Kalmar har inte lika bra facit som Karlskoga men åtta vinster på de tio senaste matcherna talar sitt tydliga språk. För att förtydliga att Kalmar är ett kvalitativt motstånd ska sägas att de vann sin match mot Björklöven under kvällen, måndag 20 januari 2025 får Karlskoga något att bita i i Nobelhallen.


Matchfakta Nybro Östersunds IK vs BIK Karlskoga

Matchen slutade Östersunds IK 2 vs BIK Karlskoga 5.
Skottstatistik matchen Östersunds IK 27 vs BIK Karlskoga 33.

Anders Olofsson, Sport | Hockey, Karlskoga
Örebronyheter

You must be logged in to post a comment Login