Biljett till Paralympics står på spel

Ska svenska landslaget i rullstolsrugby ta sig till Paralympics eller inte? 4-8 mars avgörs det vilka de två sista nationerna blir som kvalar in till Tokyo 2020.
De två sista biljetterna till Paralympics i Tokyo står på spel när åtta nationer ställs mot varandra i kvalturneringen i Richmond, Kanada mellan 4-8 mars.
Sverige som missade chansen att ta en plats under förra årets EM-spel i Danmark är nu redo för revansch. En av nyckelspelarna, Stefan Jansson, har en god känsla inför premiärmatchen mot Tyskland på onsdag.
– Känslan i laget är på topp. Vi har haft bra sista förberedelser inför resan till Vancouver och det känns som vi är förberedda.
Vad skulle ett Paralympics betyda för svensk rullstolsrugby?
– En plats till Paralympics i Tokyo skulle betyda allt, det är därför vi är här. Jag tror också att det lockar fler som knackar på dörren till landslaget att satsa ännu mer.
Vad blir nycklarna för att kunna gå långt i turneringen?
– Nycklarna blir att spela situation för situation, match för match, behålla lugnet och ge 100% i alla lägen från alla håll. Vi spelar vårt spel och förhoppningarna är att komma hem med en biljett till Tokyo.
Liveresultat, spelschema och mer info: www.2020pqt.com
Svenska truppen
Namn | Klass | Tröjnummer |
Rickard Löfgren | 0,5 | #2 |
Conrad Hilderbrand | 1,0 | #34 |
Stefan Jansson | 1,0 | #13 |
Roger Lindberg | 2,0 | #7 |
Tomas Hjert | 2,5 | #22 |
Marko Norrbacka | 2,5 | #10 |
Andreas Lilja | 3,0 | #20 |
Tobias Sandberg | 3,5 | #6 |
Sverige har kvalat in till tre stycken paralympiska spel tidigare, 2004, 2012 och 2016.
Grupp A | Grupp B |
Brasilien | Sverige |
Frankrike | Tyskland |
Colombia | Kanada |
Thailand | Schweiz |
Nationer som är klara för Paralympics
– Japan
– Australien
– USA
– Storbritannien
– Danmark
– Nya Zeeland
Sport | Paralympics
Örebronyheter
You must be logged in to post a comment Login