- Ny busslinje gör det enkelt att besöka Ånnaboda, Gustavsvik och Vinön i sommar
- Brist på solskydd på förskolegårdar
- Med patienternas hjälp utvecklas behandling för unga med vulvodyni
- Färdtjänst på midsommarafton boka senast 4 juni
- Varannan idrottsförening i Örebro län vittnar om stort renoveringsbehov
- Nästa steg mot en ny cafépaviljong i Stadsparken
- Forskare satte fokus på hälsa, demokrati och ryktesspridning
- Par från Lindesbergs kommun i glädjechock över miljonvinst på Lotto
- Här får barnens kreativitet flöda
- Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen
Brottsoffer ska få snabbare upprättelse
Genrebild
Regeringen lämnar en proposition till riksdagen, med förslag som ska stärka brottsoffers ställning och minska skadeverkningarna av brott. Förslagen innebär bland annat att brottsoffer ska kunna få sin brottsskadeersättning direkt från Brottsoffermyndigheten.
Utan att först behöva försöka driva in betalningen från gärningspersonen.
Syftet är att göra det enklare och snabbare för brottsoffer att få ut ersättning som de har rätt till, där brottsoffer möter färre hinder och slipper onödiga kontakter med den som begått brottet.
— Det här är en viktig del i vårt arbete att stärka upprättelsen för brottsoffer. Nu ska den som utsatts för brott slippa besväret och obehaget att driva in sin brottsskadeersättning från förövaren. Det här gör systemet mer rättvist och anständigare, säger justitieminister Gunnar Strömmer.
I propositionen föreslås även att vårdnadshavares skadeståndsansvar skärps när barn begår brott, samt att reglerna om ersättning vid frihetsberövanden ändras i syfte att åstadkomma en mer rimlig och ändamålsenlig ordning.
De centrala förslagen i propositionen är:
Snabbare ersättning
Brottsoffer ska kunna få brottsskadeersättning direkt från Brottsoffermyndigheten när det finns en dom på skadestånd, utan att först försöka få betalt av gärningspersonen.
Frivilliga betalningar från gärningspersoner
Gärningspersoner som vill betala sitt skadestånd kan deponera pengar hos Kronofogdemyndigheten. Om gärningspersonen begär det ska beloppet kunna betalas ut till brottsoffret redan innan domen har fått laga kraft.
Utökade möjligheter till utmätning
Vissa ersättningar som i dag är skyddade från utmätning, bland annat viss brottsskadeersättning och trafikskadeersättning samt skadestånd för personskada, ska kunna utmätas för att betala brottsskadestånd.
Tydligare regler för frihetsberövandeersättning
Möjligheterna att neka eller minska ersättning för frihetsberövanden ska utvidgas. Det införs också tydliga riktlinjer för hur ersättning för lidande ska beräknas.
Skärpt principalansvar för vårdnadshavare
Vårdnadshavares ansvar för skador som deras barn orsakar genom brott ska öka till högst en tredjedel av prisbasbeloppet. Ansvaret utvidgas också till att omfatta ren förmögenhetsskada.
Skydd av barns pengar
När pengar som tillhör ett barn kommer in via utmätning ska Kronofogdemyndigheten placera dem på ett överförmyndarspärrat konto för att stärka skyddet för barnets tillgångar.
Lagförslagen föreslås träda i kraft den 1 september 2026.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Justitiedepartementet
Related Posts
Latest News
-
Fler män behöver hjälp tidigare – Mansjouren Sverige utökar öppettiderna
Många män drar sig för att söka hjälp när de...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
El-sparkcyklist och bilist i kollision
En trafikolycka mellan två fordon har inträffade på Drottninggatan i...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
Redovisning av användning av hemliga tvångsmedel mot barn under 15 år
Regeringen ger Åklagarmyndigheten i uppdrag att, tillsammans med Ekobrottsmyndigheten, Polismyndigheten,...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
Amning kopplat till lägre risk för astma hos barn
Barn som helammas i minst fyra månader, har lägre sannolikhet...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
Friluftsfeber i Sverige – unga vuxna driver trenden
Åtta av tio svenskar planerar någon typ av friluftsaktivitet i...
- Posted maj 15, 2026
- 0
-
Ryanair skärper reglerna ombord – passagerare riskerar att bli av med skorna
Lågprisflygbolaget Ryanair går nu ut med en ovanlig uppmaning till...
- Posted maj 15, 2026
- 0







You must be logged in to post a comment Login