Bryggorna vid Grythyttans badplats skadade

By on 7 augusti, 2025
Genrebild

Under den kraftiga blåsten tidigare i veckan, slet sig bryggorna vid Grythyttans badplats och fick mindre skador. Bryggorna kommer inte att läggas i igen denna säsong.

Det var under blåsvädret häromdagen, som bryggorna vid Grythyttans badplats gav vika och slet sig från sina fästen. I samband med det uppstod vissa skador på bryggorna.

De rör som bryggorna ska var fästa i är fortfarande nedslagna i botten, cirka en meter ner. Dessa syns tydligt i vattnet och utgör ingen risk för badgäster, men kommer att tas bort inom kort.

Eftersom badsäsongen börjar lida mot sitt slut, har beslut tagits att inte lägga i bryggorna igen i år. De kommer i stället att tas upp, och förvaras tills det är dags för nästa säsong.

För den som ändå vill ta ett dopp går det fortfarande bra att bada från stranden.

Grythyttan
Örebronyheter

Källa: Hällefors kommun

You must be logged in to post a comment Login