- Försvunnen kvinna i Närkes Kil
- KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
- Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
- Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
- Kom och smaka tacos på torget i Kumla
- Dags att anmäla lovaktiviteter till höstlovet i Degerfors
- Håll dig frisk i vinter – dags för höstens vaccination
- Kostnadsfri Husbyggarkväll i Örebro
- Invigning av grönare skolgård som ger mer plats för lek och lärande
- Bedrägerierna fortsätter – man behöver inte vara artig lägg på luren
Budskapet från Almedalen – upp till försvar för demokratin
Under hela Almedalsveckan har professor Erik Amnå återkommit till ett budskap: Demokratin måste försvaras.Foto via Örebro Universitet
Under hela Almedalsveckan har professor Erik Amnå återkommit till ett budskap: Demokratin måste försvaras.
— Det som skrämmer mig mest är att vi har sett det komma och ändå har inte fler motåtgärder vidtagits, säger Erik Amnå.
Erik Amnå, professor emeritus i statskunskap vid Örebro universitet talade vid invigningen av Almedalsveckan och har efter det stått på tre scener och diskuterat i många olika forum.
Temat har varit en oroväckande utveckling där demokratin är på tillbakagång globalt, folkvalda ledare nedmonterar demokratin inifrån steg för steg. Synen på fri- och rättigheter förändras och intoleransen bland svenska skolelever har ökat.
— Vi är så invaggade i en trygghet att det inte händer här. Så vi har nöjt oss med i bästa fall ökad kunskap. Men vägen till engagemang och deltagande för att stå emot har varit så begränsat, säger Erik Amnå.
Det nordiska guldet
Han menar att man måste skydda institutionerna och värna de normer som demokratin bygger på.
— Det vi kallar det nordiska guldet, det vill säga tillit till samhället, har alla nytta av. Inte bara myndigheter utan även företag som ska sluta avtal, säger Erik Amnå.
Han lyfter fram goda exempel som politikerskolan Höj Rösten. Den startade 2016 och ska inte bara utbilda utan inspirera och stärka nya röster att ta plats och påverka.
— Det är snart 250 ungdomar som har gått utbildningen och det är glädjande att se att flera av dessa står på listor till kommun, region och riksdag, säger Erik Amnå. — De kommer från underrepresenterade områden och alla måste ha företrädare som de kan känna igen sig i, någon som förstår mig.
Tappat engagemang
Men det behövs mer. Medlemsantalet i de politiska partierna har minskat kraftigt över tid, många traditionella folkrörelser har tappat engagemang. Han efterlyser därför ett brett folkbildningsprojekt, där kunskap omsätts i handling.
— Demokratin är allas ansvar. På organisations- och systemnivå behöver vi ett gigantiskt bildningsprojekt, där vi lägger fram kunskap och bearbetar den och tolkar det i termer av handling och åtgärder, säger Erik Amnå.
Även på individnivå kan alla bidra.
— Välj en institution, lag eller myndighet som ligger dig varmt om hjärtat och följ och försvara den, avslutar Erik Amnå.
Almedalen
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Related Posts
Latest News
-
Försvunnen kvinna i Närkes Kil
Kvinnan försvann från sitt hem i Närkes Kil runt 11.30-tiden...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Bilister krockade på Rudbecksgatan
En trafikolycka har inträffat på Rudbecksgatan i centrala Örebro, SOS...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
KIF Örebro riskerar ytterligare ekonomiska bekymmer, det efter att Svenska...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Personer har fått falska dödsbesked
Under dagen har polisen i region Bergslagen, tagit emot tre...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
En man med koppling till Örebro län har gripits i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
För ungefär ett år sedan, fick de första villorna i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Kom och smaka tacos på torget i Kumla
Torsdagen den 15 oktober firas återigen Offentliga måltidens dag på...
- Posted oktober 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login