Croisette rådgivare vid avyttring av lättindustrifastighet i Örebro

By on 14 juni, 2025
Bild: Croisette Real Estate Partner

Croisette Real Estate Partner har agerat säljrådgivare åt ett privat fastighetsbolag, vid försäljningen av en lättindustrifastighet i Örebro.

Fastigheten är strategiskt belägen vid infarten till Örebro, i industriområdet Bettorp, med direkt anslutning till E18. Fastighetens uthyrbara area uppgår till 2 565 m² och är fullt uthyrd till Vianor. Tillträdet sker under andra kvartalet 2025. Köparen är W-Invest Fastigheter.

— Vi är mycket nöjda med processen och det stöd vi fått från Croisette genom hela affären. Fastighetens starka läge och styrkan i ett stabilt hyresförhållande med en välrenommerad aktör avspeglades i det stora intresset från marknaden, säger säljaren.

— Vi har haft ett mycket starkt intresse för den här affären, vilket bekräftar den fortsatt höga efterfrågan på lättindustrifastigheter med långa hyresavtal i strategiska lägen. Vi vill även passa på att rikta ett stort tack till fastighetsägaren för förtroendet att bistå i processen, samt till övriga parter för ett effektivt samarbete, säger Lukas Oléhn, Director Capital Markets, Croisette Stockholm

Örebro
Örebronyheter

Källa: Croisette Real Estate Partners

You must be logged in to post a comment Login