Dansevent på Kulturkvarteret avslutning för Dance Yard och Beats Yard

By on 2 maj, 2025
Den 5 maj kl. 15.30–17.00 (Kulturkvarteret, Volymen) är det avslutningen för alla fritidsklubbar i Örebro som under läsåret deltagit i Dance Yard och Beats Yard.

Genrebild

Den 5 maj hålls det en avslutande föreställning för läsårets Dance Yard och Beats Yard. Inbjudna till eventet är även ungdomar från Vivalla, som deltar i ett dansprojekt Örebro kulturskola driver tillsammans med den lokala dansföreningen The Movement. Detta är en del av ett större projekt som finansieras av Europeiska socialfonden under namnet Fritidsboost.

På avslutningen får ungdomarna visa upp sina framsteg och vad de lärt sig under läsåret. Flera fritidsklubbar och elever uppträder samtidigt på scenen. Det blir också en uppvisning av beats som eleverna har skapat. Två artister gästar eventet, och det kommer att vara tävlingar där man kan vinna priser. Beston Khalefa från Tegelbruket är konferencier för evenemanget.

Idén med Dance Yard föddes under pandemin som ett sätt att nå fler elever inom dans, genom att kombinera digitalt material med fysiska träffar. Verksamheten är ett samarbete mellan Örebro kulturskola och fritidsklubbarna i Örebro kommun.

Varje vecka träffade en danspedagog från Örebro kulturskola elever på olika fritidsklubbar, veckan därpå träffade danspedagogen andra fritidsklubbar. Mellan träffarna med pedagogen tränade eleverna själva koreografier via inspelade filmer. Verksamheten kompletterades med 1–2 större event varje läsår. där eleverna får visa upp sina danser på en av Kulturkvarterets scener tillsammans med andra grupper och lokala artister.

Under de senaste åren har verksamheten utvecklats och inkluderar nu även digital musikproduktion under namnet Beats Yard, detta sker i samarbete med studieförbundet Vuxenskolan och Penny Sound Studio.

Tid och plats

  • Den 5 maj kl. 15.30–17.
  • Plats: Kulturkvarteret, i lokal Volymen.
  • Avslutningen för alla fritidsklubbar i Örebro som under läsåret deltagit i Dance Yard och Beats Yard.

Kultur | Örebro
Örebronyheter

Källa: Örebro kommun

You must be logged in to post a comment Login