- BIK Karlskoga tog klar seger
- Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
- Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
- Gör skillnad för barn och unga bli Senior i skolan
- Det finns godhjärtade kristdemokrater
- Svårare komma tillbaka vid stressrelaterad sjukskrivning
- Allt för odlingssäsongen finns på Rusta
- Rickard Axdorff ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv
- Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro
- Nya svar om psykotisk depression
De är nominerade till Byggnadspriset Örebroarna får rösta på sin favorit
Bild: Örebro kommun
I år är sex projekt nominerade till Byggnadspriset, som lyfter goda exempel på byggda miljöer som gör skillnad i Örebro. Nytt för i år är att även örebroarna bjuds in att rösta på sin favorit.
Med Byggnadspriset vill Örebro kommun prisa estetiskt, socialt och ekologiskt hållbar arkitektur som gör skillnad i människors vardag. De nominerade bidragen är alla färdigställda under det senaste året, vilket är ett villkor för att bli aktuell för Byggnadspriset.
— Byggnader och platser runt omkring oss påverkar oss alla medvetet eller omedvetet. Genom att visa upp goda exempel på byggda miljöer i Örebro vill vi inspirera framtida byggaktörer, men även uppmuntra till en bredare diskussion om god arkitektur som gör skillnad i människors vardag, säger stadsarkitekt Peder Hallkvist.
De nominerade
Bygg- och miljönämnden har nominerat sex projekt, som alla på ett positivt sätt påverkar både sin omgivning och den tänkta användaren: Kvarteret Flyttkarlen, Kvarteret Fåfängan, Kvarteret Hållstugan, Kvarteren Pimpinellen och Citrongräset, Kvarteren Piplöken och Kvannen samt vattenreservoaren Lyra.
Variationen bland de nominerade är stor. Det är byggnader för olika ändamål, i olika storlek och från olika tidsepoker, från hela bostadskvarter till en enskild byggnad som rymmer en av örebroarnas viktigaste funktioner.

Övre raden från vänster: Kvarteret Flyttkarlen, Kvarteret Fåfängan samt Kvarteret Hållstugan. Nedre raden från vänster: Kvarteren Pimpinellen och Citrongräset, Kvarteren Piplöken och Kvannen samt Vattenreservoaren Lyra.
Bild: Örebro kommun
Örebroarna bjuds också in att rösta
Nytt för i år är att också örebroarna ges möjlighet att rösta på de nominerade projekten. Därmed utses två priser: en vinnare som enligt tradition utses av en jury från Bygg- och miljönämnden och en vinnare som utses av örebroarna.
— Årets nominerade visar hur vi kan bygga ett Örebro som både tar ansvar för framtiden och gör vardagen bättre här och nu. Att örebroarna nu också får rösta på sin favorit stärker både engagemanget och dialogen kring hur vi formar vår kommun, säger Elisabeth Malmqvist, ordförande i Bygg- och miljönämnden.
Sista dagen att rösta är tisdagen den 16 december, vinnarna av Byggnadspriset tillkännages på en prisceremoni under vecka 51. Vid ceremonin medverkar representanter från byggherren, arkitektkontoret och Bygg- och miljönämnden.
Rösta på Byggnadspriset 2025 service.orebro.se/O5003, för att rösta måste man vara inloggad på Örebro kommuns sida.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga tog klar seger
Under onsdagen åkte BIK Karlskoga till Västerås för att ta...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Bilist körde in i vägräcke på Riksväg 51
En singelolycka inträffade på Riksväg 51 norrgående strax norr om...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Berusad man utgav sig för att vara polis
Man misstänkt för föregivande av allmän ställning i Örebro där...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Kvinna körde påverkad under tidig kväll
Polispatrull stoppade under tidig kväll en bilist i Örebro. Föraren,...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
En ny funktion på orebro.se, gör det enklare att se...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
Kan Minecraft lära elever om NO och SO? Det ska...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Man stal i butik under eftermiddagen
Väktare konfronterar en man som misstänktes för ringa stöld i...
- Posted januari 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login