- Örebro HK visade var skåpet skulle stå
- Länets idrottsstjärnor hyllades på slottet
- Kampanj ger inspiration till en mer klimatsmart vardag
- Nu kommer deklarationen men se upp för bedragarna
- Nu kan elever och lärare i Örebro län streama ”Adolescence” i skolorna
- Lena Axelsson Svedell bidrar till regeringens arbete om framtidens psykiatri
- Hot om skolskjutning i Kopparberg
- Risk för gräsbrand i Örebro län
- BIK Karlskoga föll i betydelselös match
- Alex och Sigge i Örebro: Kan en livepodd sätta staden på poddkartan?
De flesta föroreningarna i Vättern finns nära kusterna
Bild: Länsstyrelsen Örebro län
Länsstyrelserna runt Vättern, har i samverkan med Sveriges geologiska undersökning (SGU) undersökt hur förorenad Vätterns botten är.
— De högsta halterna av föroreningarna finns ofta nära kusterna, vilket är rimligt, förekomsterna speglar de verksamheter som bedrivs eller har bedrivits i anslutning till Vättern, säger Sarah Josefsson, statsgeolog vid SGU.
— Rent geologiskt är Vättern mycket intressant. Trots att det här finns mycket djupa bottnar samlas inte alltid föroreningar och sediment på djupet, vilket annars är vanligt. Även på djup över 100 meter finns bottenströmmar som transporterar material i stället för att det ackumuleras, säger Olof Larsson, statsgeolog vid SGU
Undersökt nära kusten och längre ut
Undersökningarna har gjorts både vid kustnära områden där sedimenten förväntas vara påverkade från industriell verksamhet och på öppnare vatten som inte förväntas vara lika påverkade. På så sätt ger projektet underlag kring påverkan från specifika områden men också information om föroreningar från kustområden har spridit sig till utsjöområden.
Samarbete mellan länsstyrelserna och SGU
Urvalen av vilka kustnära områden som har undersökts har gjorts i tätt samarbete mellan SGU och länsstyrelserna i Östergötlands län, Jönköpings län, Västra Götalands län och Örebro län. Länsstyrelserna har stått för kunskapen om de lokala förhållandena och SGU för den geologiska kunskapen samt insamling och analys av den geokemiska informationen.
— En styrka i projektet har varit det täta samarbetet, dels mellan oss på de fyra länsstyrelserna runt Vättern, dels med SGU. SGU:s vana från liknande uppdrag har varit mycket värdefull och bidragit till att samarbetet har fungerat smidigt. Projektet har också gett oss på länsstyrelserna värdefull kompetensutveckling inför framtiden, säger Magnus Kviele, handläggare vid Länsstyrelsen Östergötland.
Områden som undersökts i Örebro län
De prover som tagits i Örebro län är framför allt tagna i norra Vättern i närheten av Askersund.
Provtagna platser:
- Alsen
- Åmmelången
- Kärrafjärden
- Olshammar
- Grönsundet och Hargeviken.

Undersökningsområden i Vättern, Örebro län.
Bild: Länsstyrelsen Örebro län
Resultat av undersökningarna i korthet
- De högsta halterna av föroreningar finns i kustnära områden men det varierar mellan områdena.
- Utsjöområdena uppvisar generellt lägre halter föroreningar än de kustnära områdena.
- För PFAS är förhållandet det omvända. De högsta halterna har påträffats vid utsjöområden.
Så här kommer arbetet fortsätta
Resultatet från undersökningen kommer nu att ligga till grund för länsstyrelsernas riskklassning av sedimentområdena och vilka vidare eventuella undersökningar och åtgärder som kan behövas.
— SGU:s rapport är ett värdefullt underlag till vårt långsiktiga arbete med förorenade områden i länet. Den ger oss en bättre bild av föroreningarna i Vättern, vilket i sin tur är viktigt för att i framtiden kunna prioritera arbetet i länet, säger Emma Kraft, Länsstyrelsen i Örebro län.
Miljöföroreningar i Vättern
- Utsläppen av miljöföroreningar i Vättern har minskat i modern tid. Det finns samtidigt både gamla föroreningar kvar samt nya föroreningar som kan behöva utredas vidare.
- Sveriges geologiska undersökning, SGU, har på uppdrag av länsstyrelserna runt Vättern tagit prover på bottensediment i Vättern för att kartlägga miljöföroreningar.
- De föroreningar som har undersökts Vättern är organiska föroreningar som till exempel dioxiner, PFAS, TBT och PAH, och metaller som till exempel kvicksilver, koppar och krom.
- Länsstyrelserna har stått för kunskapen om de lokala förhållandena och SGU för den geologiska kunskapen samt insamling och analys av den geokemiska informationen.
Vättern
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 6, 2026
- 0
-
Skräck och anime driver VHS-boomen – priserna rusar på kultfilmer
Streamingtjänster i all ära, men nu växer en retrovåg på...
- Posted mars 6, 2026
- 0
-
Sju av tio äldre upplever ökad otrygghet
En ny medlemsundersökning från SKPF Pensionärerna, visar att en majoritet...
- Posted mars 6, 2026
- 0
-
21 miljoner till sju insatser som värmer Ukrainas civilbefolkning
Det stora stödet från svenska folket, gör det möjligt för...
- Posted mars 6, 2026
- 0
-
Örebro HK visade var skåpet skulle stå
Örebro Hockey ställdes mot Djurgårdens IF i Behrn Arena under...
- Posted mars 5, 2026
- 0
-
Länets idrottsstjärnor hyllades på slottet
Under onsdagskvällen firades idrottare från länet för sina framgångar under...
- Posted mars 5, 2026
- 0
-
Kampanj ger inspiration till en mer klimatsmart vardag
I kampanjen ”Örebroarna ställer om” delar enskilda örebroare med sig...
- Posted mars 5, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login