- Örebro HK nära slutspelsplatsen
- Discgolfmässan en dag man inte vill missa
- I Region Örebro kan över 30 800 personer vara njursjuka
- Skadebesked i Örebro Hockey – Wikman missar resten av grundserien
- Linde energi invigde sin del av industriutställningen i Bergsparken
- Ny bok med verktyg för svåra samtal
- VD åtalad för grovt mutbrott
- Årets Writeit skrivtävling är igång
- Sjuksköterska på USÖ åtalas för dataintrång
- Wadköpingsstipendiet för konsthantverkare kan sökas
Debatten bygger sällan på forskning
Eva Georgii-Hemming och Nadia Moberg har undersökt debattartiklar som publicerats under 20 år i de största dagstidningarna.Foto: Urban Tholén
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris och styrts av journalister, politiker och opinionsbildare medan lärarutbildarna har haft en undanskymd roll. Det visar ny forskning vid Örebro universitet.
— Vi ser att debatten sällan bygger på forskning men den har ändå haft stor påverkan på lärarutbildningens utveckling, säger Nadia Moberg, forskare i musikpedagogik.
Forskarna Eva Georgii-Hemming och Nadia Moberg har analyserat debattartiklar och ledare i Sveriges fyra största dagstidningar: Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Aftonbladet och Expressen.
Debattartiklarna är från de senaste 20 åren, mellan 2003 och 2023. De två Örebroforskarna har undersökt vilka idéer som fått genomslag, och vilka aktörer som styrt samtalet.
Förenklad syn på lärarrollen
Forskningen visar att lärarutbildarna har haft en undanskymd roll. Debatten har styrts av journalister, politiker och opinionsbildare och den har präglats av en politiserad och förenklad syn på lärarrollen. Lösningen som presenteras är ofta en verktygslåda av faktakunskaper och metodik.
— Den syn på utbildning som debatten ger uttryck för har fått politiskt genomslag. Pedagogikämnet står som syndabock och verktygslådan och enkla knep för klassrummet ersätter en kritiskt tänkande profession, säger Eva Georgii-Hemming, professor i musikpedagogik.
Reduceras till motsatspar
— Det riskerar att leda till en avprofessionalisering av läraryrket och en reduktion av mänskligt lärande till en uppsättning tekniker och metoder, snarare än en process av reflektion och omdöme, säger Nadia Moberg.
Forskarna visar att debatten reduceras till motsatspar, ämneskunskap eller pedagogik, fakta eller kritiskt tänkande och att läraryrkets verkliga komplexitet går förlorad.
— Det här synsättet står i vägen för en lärarutbildning där studenter får möjlighet att utveckla den självständighet och analytiska förmåga som yrket kräver, avslutar Eva Georgii-Hemming.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Related Posts
Latest News
-
Örebro HK nära slutspelsplatsen
Det finns mer eller mindre viktiga matcher under en säsong,...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
Discgolfmässan en dag man inte vill missa
Andra upplagan av Svenska discgolfmässan arrangeras på Club 700 i...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
Pojke bestulen på mobil och bankkort
En pojke under 15 år blev bestulen på mobiltelefon och...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
Man körde drogpåverkad på norr i Örebro
En man i 25-årsåldern misstänkt för drograttfylleri efter att ha...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
50-åring stoppad av polis i Karlskoga
Man i 50-årsåldern misstänkt för drograttfylleri, efter att ha stoppats...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
I Region Örebro kan över 30 800 personer vara njursjuka
Debattartikel | På Världsnjurdagen den 12 mars sprids kunskap om...
- Posted mars 10, 2026
- 0
-
Skadebesked i Örebro Hockey – Wikman missar resten av grundserien
Örebro Hockey har fått både positiva och negativa skadebesked, inför...
- Posted mars 10, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login