- Cockhouse gick på knock i Kulturhuset under Live at heart
- Örebro HK fortsatt obesegrade under försäsongen
- Degerfors IF vann över tabelljumbon
- Hur mår männen runt dig, egentligen
- Nominera till Kumla kommuns Kulturpris 2026
- Nu öppnas Tryggebodavägen förbi Mullhyttans sporthall
- Villalängtan stark i Örebro län – men många ser hinder för att ta steget
- Loving Embers klart bäst på Kvarteret
- Örebro HK nollade HV71 i Malmö Arena Cup 2026
- Degerfors kommunfullmäktige tar beslut om ny VA-taxa 28 september
Degerfors IF städade enkelt av IFK Östersund
Bild: IFK Östersund/Degerfors IF
Degerfors IF har kommit igång ordentligt och visat upp ett riktigt bra spel med två fina skalper i Allsvenskan, under onsdag kvällen ställdes man mot division 2-laget IFK Östersund i den andra kvalomgången i Svenska Cupen på Jemtkraft Arena.
Att Degerfors är i bra form visade sig omgående när Ludvig Fritzon redan efter 40 sekunder hade nickat in matchens första mål, det var knappt att åskådarna hade hunnit säga medans speakern drog laguppställningarna. Bara minuter senare, närmare bestämt i den sjätte minuten var dags igen för Ludvig Fritzon som gjorde både sitt och matchens andra mål.
Degerfors såg ut att ha matchen i sin hand efter tre gjorda mål, i det läget fanns det inget som talade för att hemmalaget skulle kunna komma tillbaka. När man gick till pausvilan var matchen i mina ögon avgjord, i alla fall hur spelet hade sett ut med ett stort stort spelövertag.
….
I början av den andra halvleken gjorde Degerfors tre byten där Bilal Hussein, Sebastian Ohlsson och Arman Taranis kom in. Man hade ett fortsatt övertag gentemot hemmalaget och i den 53 minuten kom fyran, den här gången var det Karim Boutera som gjorde målet.
Under matchens tilläggsminuter kom det två mål, först IFK Östersund som i den 92 minuten trycka in ett tröstmål sedan Degerfors som gjorde ett femte mål genom Karim Boutera som blev tvåmålsskytt.
Trots det insläppta målet blev det en behaglig match, vilket är bra då det är ganska tätt mellan matcherna och när domaren blåste av matchen hade Degerfors enkelt gått vidare i Svenska Cupen.
….
Det här blev en lätt match för Degerfors som såg ut att mer eller mindre jogga hem vinsten borta mot IFK Östersund, skönt med tanke på att man ställs mot IF Brommapojkarna nu på söndag 23 augusti 2026 där viktiga poäng står på spel.
Matchfakta IFK Östersund vs Degerfors IF
- 01 minuten, Mål Degerfors, 0-1 Ludvig Fritzon.
- 06 minuten, Mål Degerfors, 0-2 Ludvig Fritzon.
- 31 minuten, Mål Degerfors, 0-3 Ludvig Fritzon.
- 53 minuten, Mål Degerfors, 0-4 Karim Boutera.
- 92 minuten, Mål IFK Östersund, 1-4 Jonathan Hultdin.
- 94 minuten, Mål Degerfors, 1-5 Karim Boutera.
Matchen slutade IFK Östersund 1 vs Degerfors IF 5.
Anders Olofsson, Sport | Örebro
Örebronyheter
.
Related Posts
Latest News
-
Cockhouse gick på knock i Kulturhuset under Live at heart
Live at Heart levererade starkt under fredagen, men som alla...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Örebro HK fortsatt obesegrade under försäsongen
Örebro HK spelade final Malmö Arena Cup 2026 mot Linköping...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Degerfors IF vann över tabelljumbon
Under lördagen tog Degerfors IF emot tabelljumbon Halmstad BK hemma...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Hur mår männen runt dig, egentligen
Den 11 september bjuder Region Örebro län in till ”Hur...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Nominera till Kumla kommuns Kulturpris 2026
Känner du någon som gör kulturlivet i Kumla lite rikare?...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Äldre kvinna bedragen under dagen
Under dagen fick en äldre kvinna i Örebro besök av...
- Posted september 5, 2026
- 0
-
Nu öppnas Tryggebodavägen förbi Mullhyttans sporthall
Arbetet med vatten och avlopp på Tryggebodavägen är nu klart,...
- Posted september 5, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login