- Blod på väg – ny satsning för att rädda liv
- Högvinst på Eurojackpot till Örebro
- En månad för livet i Laxå
- 63 procent av kommunpolitikerna i Örebro tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra
- Resultat av trygghetsundersökningen 2026 i Karlskoga
- Örebropartiet utanför riksdagen
- Höstens första näringslivsråd i Lekeberg
- Småhus och fritidshus får insamlingskärl för förpackningar
- Nu ska Örebro rensas från skräp
- BIK Karlskoga föll i genrepet
Dricksångest på semestern – svenskar betalar hellre för mycket än framstår som snåla
En ny undersökning från hotell- och resesöksajten momondo, visar att många svenska resenärer hellre dricksar för mycket än riskerar att framstå som snåla.Genrebild
Att verka snål, betala för mycket eller fastna i en stel diskussion om vem som ska betala vad? När notan landar på bordet utomlands handlar det ofta om mer än bara pengar. En ny undersökning från hotell- och resesöksajten momondo, visar att många svenska resenärer hellre dricksar för mycket än riskerar att framstå som snåla.
Förra året lyfte momondo svenskarnas osäkerhet kring dricks utomlands, då 57 procent uppgav att de känt sig osäkra på hur dricks ska hanteras på resan*. Nu visar ny data att dilemmat sträcker sig längre än till själva dricksen. När notan landar på bordet handlar det inte bara om lokal kutym – utan också om sociala koder.
Enligt momondos undersökning uppger nära var femte svensk (17 procent) att de hellre dricksar för mycket än riskerar att framstå som snåla. Samtidigt uppger 14 procent att de hellre är noggranna med notan än betalar mer än nödvändigt.
— När lokal drickskutym, olika betalningsvanor och gruppresor möts kan notan snabbt bli ett oväntat socialt minfält. Det som på ytan handlar om några extra kronor kan i praktiken väcka frågor om etikett, rättvisa och hur man uppfattas av andra. Ett enkelt samtal i förväg kan däremot göra stor skillnad – och låta middagsupplevelsen stå i centrum i stället för notan, säger Lisbet Due Berg, pressansvarig på momondo.
Baby boomers tar notan med ro
Samtidigt visar datan att många tar det hela med ro. 56 procent uppger att de är avslappnade kring att dela notan eller hantera dricks utomlands – särskilt baby boomers, där hela 77 procent säger att de är avslappnade.
Bland samtliga respondenter är de största orosmomenten att uppdelningen av notan ska bli pinsam (7 procent), att någon i sällskapet inte ska swisha eller föra över pengar i efterhand (5 procent).
Så slipper man stel stämning när notan kommer
1. Kom överens innan notan landar
Om ni reser flera tillsammans, prata redan första dagen om hur ni vill göra med både notor och dricks. Ska allt delas lika, betalas var för sig eller turas ni om? Då slipper ni fatta beslut i stunden.
2. Gör lite research – för självförtroendets skull
Dricks varierar mycket mellan länder och kulturer. En snabb koll innan resan gör det lättare att veta vad som är rimligt – och minskar risken för att dricksa för mycket av osäkerhet.
3. Ha småpengar eller kontanter redo
Där dricks är vanligt kan det vara skönt att ha mindre valörer till hands. Då slipper man hamna i situationen där man antingen inte kan ge något alls – eller känner sig pressad att dricksa mer än man tänkt.
4. Låt inte grupptrycket styra plånboken
Bara för att någon annan i sällskapet lämnar en generös dricks betyder det inte att man måste göra detsamma. Man kan anpassa sig efter den lokala kulturen och den service du faktiskt fått.
Resa
Örebronyheter
Källa: Momondo
Om datan:
*Baseras på en onlineundersökning genomförd av The Ripple Effect på uppdrag av WALR. Totalt deltog 1 029 svenska vuxna som planerar att resa inom de kommande tre åren. Fältarbetet genomfördes mellan den 21 mars och 24 mars 2025. Undersökningen genomfördes online. Resultaten har vägts och är representativa för den vuxna befolkningen i Sverige (18 år och uppåt).
Om inget annat anges baseras siffrorna på en onlineundersökning genomfördes av Ripple Research bland 1 000 svenskar som planerar att resa utomlands inom de kommande tre åren. Datainsamlingen genomfördes mellan den 17 mars 2026 och den 23 mars 2026. All data samlades in i enlighet med riktlinjer från MRS (Market Research Society) och ESOMAR, vilket säkerställer etiska standarder och robust datakvalitet.
Latest News
-
Blod på väg – ny satsning för att rädda liv
Vid en allvarlig blödning kan tiden till behandling vara avgörande...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Högvinst på Eurojackpot till Örebro
Fredagskvällen bjöd på tre nya svenska högvinster på Eurojackpot. En...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
En månad för livet i Laxå
Under En månad för livet fyller Laxå kommun Gula bänken...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Brand i gäststuga i Östervik
SOS Alarm fick in samtal med anledning av att en...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Man körde påverkad i Bohult Karlskga
En polispatrull stoppade och kontrollerade en bilist som befunnit sig...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
63 procent av kommunpolitikerna i Örebro tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra
63 procent av kommunpolitikerna i Örebro bedömer att kommunens samverkan...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Resultat av trygghetsundersökningen 2026 i Karlskoga
Som en del av Karlskoga kommuns trygghetsarbete genomförs regelbundet en...
- Posted september 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login