- Försvunnen kvinna i Närkes Kil
- KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
- Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
- Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
- Kom och smaka tacos på torget i Kumla
- Dags att anmäla lovaktiviteter till höstlovet i Degerfors
- Håll dig frisk i vinter – dags för höstens vaccination
- Kostnadsfri Husbyggarkväll i Örebro
- Invigning av grönare skolgård som ger mer plats för lek och lärande
- Bedrägerierna fortsätter – man behöver inte vara artig lägg på luren
E.ON minskar koldioxidutsläppen kraftigt
Foto: Anders Olofsson
E.ONs klimatpåverkande utsläpp i Norden har minskat kraftigt de senaste åren. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med cirka 38 procent, och bara det senaste året med 8 procent. Den största drivkraften är en omfattande utfasning av fossila bränslen i fjärrvärmeproduktionen.
Men samtidigt växer en ny klimatutmaning fram, plasten i avfallet.
— Vi har gjort mycket av det som kan beskrivas som det enkla jobbet. Nu ser vi att nästa steg blir betydligt svårare. När kol, olja, naturgas och torv fasas ut blir plasten i avfallet den största utsläppskällan, säger Carina Tollmar, hållbarhetschef på E.ON.
Inom affärsområdet Energy Infrastructure Solutions, där fjärrvärme och energiåtervinning ingår, har utsläppen minskat med 31 procent sedan 2021. Samtidigt har utsläppen från fossila bränslen minskat med hela 70 procent under samma period.
Enligt E.ONs hållbarhetsrapport är utfasningen av fossila bränslen, den enskilt största förklaringen till utsläppsminskningarna. Men när de fossila bränslena försvinner förändras också utsläppsprofilen.
— Det som återstår är inte längre kol och olja utan utsläpp från avfall, och där är plasten den stora klimatboven. Den utvecklingen syns tydligt i vår utsläppsdata, säger Carina Tollmar.
Idag står plastförbränning för en mycket stor del av utsläppen från energiåtervinning, i E.ONs egna anläggningar utgör plast cirka 82 procent av utsläppen. För inköpt värme är det i princip endast plast som ger upphov till utsläppen.
Samtidigt återvinns bara omkring 8 procent av plasten i Sverige, medan majoriteten, cirka 74 procent, går till energiåtervinning. Det innebär att stora mängder fossil plast fortsatt förbränns varje år.
— Det finns inget egenvärde i att elda plast, men så länge plasten inte kan återvinnas är energiåtervinning det minst dåliga alternativet. Problemet är att plastens nuvarande värdekedja inte möjliggör tillräckligt snabb minskning, säger Carina Tollmar.
Utvecklingen innebär också växande kostnader. Förbränning av plast omfattas av EU:s utsläppshandel, där kostnaderna för utsläppsrätter väntas öka kraftigt de kommande åren.
— Vi riskerar att hamna i ett läge där både klimatpåverkan och kostnader ökar, samtidigt som mängden plast fortsätter att växa globalt. Det är inte hållbart för vårt klimat eller för vårt samhälle, säger Carina Tollmar.
För att hantera den nya situationen efterlyser E.ON åtgärder i hela värdekedjan, från produktion och design av plast till återvinning och behandling av avfall.
— Ska vi klara klimatmålen räcker det inte längre att byta bränsle i våra anläggningar. Nu krävs en systemförändring: mer återvinning, bättre styrmedel och investeringar i teknik som koldioxidinfångning. Annars kommer plasten att bli nästa stora stoppkloss i klimatarbetet, säger Carina Tollmar.
E.ON pekar särskilt på behovet av stärkt återvinning, tydligare ekonomiska incitament och utveckling av CCS-teknik, koldioxidinfångning, för att hantera de utsläpp som inte går att undvika.
— Energiåtervinning kommer fortsatt att behövas för det avfall som inte kan återvinnas. Men då måste vi också säkerställa att den kan bli i princip utsläppsfri. Där är CCS en avgörande del av lösningen, säger Carina Tollmar.
E.ON fortsätter att ta ansvar för energiomställningen, arbetar vidare med att minska utsläppen i den egna verksamheten. Samtidigt kräver de utsläpp som återstår lösningar i samspel med andra – till exempel mer materialåtervinning, nya styrmedel och att tekniker som CCS kan skalas upp.
— För att säkerställa att våra klimatmål är realistiska och genomförbara givet dessa förutsättningar har vi också beslutat att justera tidsramen för nettonoll för delar av verksamheten. Ambitionen ligger fast, men vägen dit påverkas i allt högre grad av systemförutsättningar utanför vår direkta kontroll, avslutar Carina Tollmar.
Plast och utsläpp
- Avfallsförbränning står för cirka 7 procent av Sveriges utsläpp
- Cirka 99 procent av plasten har fossilt ursprung
- Endast cirka 8 procent av plasten materialåtervinns i Sverige
- Cirka 74 procent går till energiåtervinning
Utsläppsutveckling E.ON Norden
- Totala utsläpp: –38 % (2021–2025)
- Totala utsläpp: –8 % (2024–2025)
- Energy Infrastructure Solutions: –31 % (2021–2025)
- Fossila bränslen: –70 % (2021–2025)
Sverige
Örebronyheter
Källa: E.ON Sverige
Related Posts
Latest News
-
Försvunnen kvinna i Närkes Kil
Kvinnan försvann från sitt hem i Närkes Kil runt 11.30-tiden...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Bilister krockade på Rudbecksgatan
En trafikolycka har inträffat på Rudbecksgatan i centrala Örebro, SOS...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
KIF Örebro riskerar ytterligare ekonomiska bekymmer, det efter att Svenska...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Personer har fått falska dödsbesked
Under dagen har polisen i region Bergslagen, tagit emot tre...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
En man med koppling till Örebro län har gripits i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
För ungefär ett år sedan, fick de första villorna i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Kom och smaka tacos på torget i Kumla
Torsdagen den 15 oktober firas återigen Offentliga måltidens dag på...
- Posted oktober 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login