- Försvunnen kvinna i Närkes Kil
- KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
- Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
- Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
- Kom och smaka tacos på torget i Kumla
- Dags att anmäla lovaktiviteter till höstlovet i Degerfors
- Håll dig frisk i vinter – dags för höstens vaccination
- Kostnadsfri Husbyggarkväll i Örebro
- Invigning av grönare skolgård som ger mer plats för lek och lärande
- Bedrägerierna fortsätter – man behöver inte vara artig lägg på luren
Elektronisk synlighet för drönare möjlig men tidsplan saknas
Foto: Transportföretagen
Transportstyrelsen har redan möjlighet att kräva elektronisk synlighet för drönare och bemannad luftfart, det slår en ny utredning fast. Nu krävs en tydlig tidsplan för det fortsatta arbetet, för att Sverige inte ska fortsätta gå miste om den effektivisering och innovation som drönarbranschen erbjuder.
Utredningen ”Fjärridentifiering och elektronisk synlighet för obemannade luftfartyg” ,slår fast att dagens regler redan ger Transportstyrelsen möjlighet att ställa krav på elektronisk synlighet för både obemannad och bemannad luftfart i geografiska UAS-zoner*.
Det som saknas är initiativ från Transportstyrelsen, säkrad mobiltäckning i luftrummet samt en tydlig ambition och tidsplan från regeringen.
— Det här är en bekräftelse som vi har väntat på. Reglerna står inte i vägen, det handlar om vilja och prioriteringar. Danmark arbetar på ett förslag om att motsvarande krav ska gälla från den 1 januari 2027. Om Sverige ska hänga med behöver regeringen sätta en lika tydlig tidsplan för Transportstyrelsens fortsatta arbete, säger Victoria Barrsäter, branschansvarig på Svenska Drönarnätverket.
Utredningen föreslår också att Post- och telestyrelsen, PTS, ska kartlägga mobilnätens täckning och se över hur framtida stöd till utbyggnad kan ta hänsyn till behoven i luftrummet. Det är viktigt eftersom dagens förslag till stödmodell inte är anpassat till nätverksbaserad fjärridentifiering.
Transportstyrelsen behöver vara drivande
Samtidigt behöver Transportstyrelsen ta en mer aktiv roll i utvecklingen av U-space i Sverige, det vill säga luftrum där bemannad och obemannad luftfart kan integreras genom automatiserad flygtrafikledning. Ett av förslagen är att inrätta ett nationellt U-space-råd.
— Det är bra att PTS får i uppdrag att se över stödmodellen, men arbetet måste hänga ihop med den övriga utvecklingen, annars riskerar vi att bygga ut infrastrukturen utan hänsyn till luftrummets behov. Transportstyrelsen behöver ligga steget före och driva utvecklingen, inte invänta marknaden. Ett nationellt U-space-råd är ett bra första steg, men ett mer proaktivt arbetssätt behövs i hela myndighetens arbete med drönare. Om Sverige fortsätter att halka efter i drönaranvändningen går vi miste om den effektivisering, innovation och samhällsutveckling som redan sker i andra länder, säger Victoria Barrsäter.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Transportföretagen
* Avgränsade luftrum med särskilda bestämmelser för obemannad luftfart.
Related Posts
Latest News
-
Försvunnen kvinna i Närkes Kil
Kvinnan försvann från sitt hem i Närkes Kil runt 11.30-tiden...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Bilister krockade på Rudbecksgatan
En trafikolycka har inträffat på Rudbecksgatan i centrala Örebro, SOS...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
KIF Örebro bötfälls med 750 000 kronor efter licensärende
KIF Örebro riskerar ytterligare ekonomiska bekymmer, det efter att Svenska...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Personer har fått falska dödsbesked
Under dagen har polisen i region Bergslagen, tagit emot tre...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Ytterligare en man gripen efter upploppen i Sveaparken
En man med koppling till Örebro län har gripits i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Restavfallet från villor har minskat med 20 procent
För ungefär ett år sedan, fick de första villorna i...
- Posted oktober 13, 2026
- 0
-
Kom och smaka tacos på torget i Kumla
Torsdagen den 15 oktober firas återigen Offentliga måltidens dag på...
- Posted oktober 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login