EUs nya lag mot SLAPP-stämningar testas

By on 4 juli, 2025
Foto: Tengbeh Kamara / Greenpeace

Greenpeace International inleder rättsfall som testar EUs nya lag mot SLAPP-stämningar. I ett första testfall av EU:s nya lagstiftning för att skydda yttrandefriheten och stoppa missbruk av rättsprocesser, utmanar Greenpeace International nu det amerikanska oljeledningsföretaget Energy Transfer i domstol i Nederländerna.

Bakgrunden är att Energy Transfer har väckt två så kallade SLAPP-stämningar (Strategic Lawsuit Against Public Participation) mot Greenpeace International och Greenpeace i USA, efter att de visat solidaritet med de fredliga protesterna 2016 mot Dakota Access Pipeline, som leddes av urfolk i Standing Rock.

Det första målet avvisades, men Greenpeace-organisationerna fortsätter att försvara sig mot det andra målet, efter att en jury i North Dakota nyligen tilldömde oljeledningsjätten över 660 miljoner dollar i skadestånd.

— Energy Transfers attack på vår rätt att protestera är en attack på allas yttrandefrihet. Greenpeace Internationals banbrytande rättsfall mot SLAPPs, under EUs nya lag, kan leda till att stoppa denna skrämseltaktik från miljardärer och rika fossilbolag världen över. Det som står på spel är människors möjlighet att hålla storföretag, som förorenar vår planet, ansvariga för den förödelse de orsakar, säger Mads Christensen, generalsekreterare, Greenpeace International.

Rättsprocessen i Nederländerna är ett viktigt test av Europeiska unionens direktiv, som antogs i april 2024. Direktivet är utformat för att skydda journalister, aktivister, civilsamhällesorganisationer eller andra som uttalar sig i frågor av allmänt intresse. Det från strategiska stämningar mot offentligt deltagande (SLAPP), munkavlestämningar som väcks av mäktiga företag eller förmögna individer som försöker tysta den offentliga debatten.

Eftersom Greenpeace International är en stiftelse baserad i Nederländerna och den ekonomiska skada som orsakats av Energy Transfers amerikanska SLAPP-stämning därmed sker i Nederländerna, gäller både nederländsk lag och EU-rätt.

— De stämningar som Energy Transfer har drivit mot Greenpeace International är tydliga exempel på den typ av kränkande rättsliga förfaranden som EU-lagen är utformat för att skydda mot. Genom att åberopa skyddet i EU:s anti-SLAPP-direktiv vägrar Greenpeace International att låta rika fossilbolag som Energy Transfer äventyra våra grundläggande rättigheter och yttrandefrihet. Domen i detta fall kan skapa ett framtida skydd mot liknande stämningar runt om i Europa, och världen, säger Amy Jacobsen, senior juridisk rådgivare, Greenpeace International.

Amsterdam, Nederländerna
Örebronyheter

Källa: Greenpeace

You must be logged in to post a comment Login