Don't Miss
- KIF Örebro vann avslagen match
- Seniorvår med kulturen i fokus
- Vägledning för föräldrar i Kumla
- Viktiga bakterier till kejsarsnittsfödda för ökat immunförsvar
- Badplats i Åmmeberg beräknas klar till sommaren 2025
- Lek och nyfikenhet ska förbättra AI:s förmåga att lära sig
- Sista kvalet mot Allsvenskan för Kumla IBK
- Örebro kommun bygger om på Universitetsallén på öster
- Åtal väckt för mord på kvinna i Örebro
- För få kvinnor i region Örebro vaccinerade
Fem medaljer till Örebro under SM-veckans fredag
By Örebronyheter on 8 juli, 2017
SM-veckan sommar 2017 är över för den här gången, här är fredagens och de sista medaljerna:
Cricket (T20) | Herr | GULD | LAG | Huddinge CC | Vårby |
Cricket (T20) | Herr | SILVER | LAG | Göteborg CC | Göteborg |
Simhopp | 1m – Herrar | GULD | Johan Sandell | Stockholmspolisens IF Simhopp | Stockholm |
Simhopp | 1m – Herrar | SILVER | Vinko Paradzik | Jönköpings SS | Jönköping |
Simhopp | 1m – Herrar | BRONS | Max Burman | Jönköpings SS | Jönköping |
Simhopp | Höga Hopp – Damer | GULD | Isabelle Svantesson | Stockholmspolisens IF Simhopp | Stockholm |
Simhopp | Höga Hopp – Damer | SILVER | Amanda Lundin | Stockholmspolisens IF Simhopp | Stockholm |
Simhopp | Höga Hopp – Damer | BRONS | Ellen Ek | Malmö KK | Malmö |
Gång | 20km Herr | GULD | Anatole Ibáñez | Eskilstuna FI | Eskilstuna |
Gång | 20km Herr | SILVER | Anders Hansson | SK Svängen | Borås |
Gång | 20km Herr | BRONS | Remo Karlström | Eskilstuna FI | Eskilstuna |
Gång | 10km Dam | GULD | Monica Svensson | Växjö AIS | Växjö |
Gång | 10km Dam | SILVER | Julia Ibrahim | GK Steget | Göteborg |
Gång | 10km Dam | BRONS | Kerstin B Malm | Mälarhöjdens IK | Stockholm |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 52 Dam | GULD | Sophia Waldemarson | Helsingborgs AK HAK | Helsingborg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 52 Dam | SILVER | Laura Savolainen | Södra SK | Stockholm |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 52 Dam | BRONS | Joanne Kadir | Sundbybergs TK | Sundbyberg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 57 Dam | GULD | Karolina Arvidson | Örebro KK | Örebro |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 57 Dam | SILVER | Linnéa Holmgren | HAK Greppet | Helsingborg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 57 Dam | BRONS | Donna Berglund | Måndagsklubben IF | Falun |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 63 Dam | GULD | Jenny Adolfsson | Sundbybergs TK | Sundbyberg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 63 Dam | SILVER | Louice Persson | Sundbybergs TK | Sundbyberg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 63 Dam | BRONS | Sascha Andreasson | Crossfit Gårda SK | Göteborg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 72 Dam | GULD | Annika Zelander | Växjö AK | Växjö |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 72 Dam | SILVER | Micaela Ödling | Upsala TK | Uppsala |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 66 Herr | GULD | Eddie Berglund | Fyshuset Gävle | Gävle |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 66 Herr | SILVER | Shahnur Rahman | Sundbybergs TK | Sundbyberg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 66 Herr | BRONS | Gustav Blomqvist | Sundbybergs TK | Sundbyberg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 74 Herr | GULD | Christian Hedman | Pure Power | Fjärås |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 74 Herr | SILVER | Amit Selberg | Sundsvalls AK | Sundsvall |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 74 Herr | BRONS | Björn Hansen | Örebro KK | Örebro |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120 Herr | GULD | Adam Jakobsson | Malå AK | Malå |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120 Herr | SILVER | Håkan Mellberg | HM Svalöv | Svalöv |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120 Herr | BRONS | Mattias Johansson | Vedum AIS | Vedum |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84 Dam | GULD | Clara Fridén | Borlänge AK | Borlänge |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84 Dam | SILVER | Sandra Jakobsson | Göteborg KK | Göteborg |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84 Dam | BRONS | Marie Emmertz | Södra SK | Stockholm |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84+ Dam | GULD | Emelie Pettersson | Södertälje AK | Södertälje |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84+ Dam | SILVER | Madeleine Lundin | Södra SK | Stockholm |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 84+ Dam | BRONS | Karina Persson | Sandvikens AK | Sandviken |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 93 Herr | GULD | Josef Eriksson | Örebro KK | Örebro |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 93 Herr | SILVER | Marcus Grahn | ASK Eskilstuna | Eskilstuna |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 93 Herr | BRONS | Håkan Reher | Härnösands AK | Härnösand |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 83 Herr | GULD | Rikard Jansson | Säffle AK | Säffle |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 83 Herr | SILVER | Carl-Erik Dang | Örebro KK | Örebro |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 83 Herr | BRONS | Tommy Krantz | Bollnäs SK | Bollnäs |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 105 Herr | GULD | Adam Luotonen | Jönköping SK | Jönköping |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 105 Herr | SILVER | Conrad Hansson | Örebro KK | Örebro |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 105 Herr | BRONS | Simon Evald | Upsala TK | Uppsala |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120+ Herr | GULD | Jan Lundberg | Umeå Power | Umeå |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120+ Herr | SILVER | Joel Sundelin | Sandvikens AK | Sandviken |
Styrkelyft (klassiskt) – Bänkpress | 120+ Herr | BRONS | Alexander Johansson | Borlänge AK | Borlänge |
Friidrott (löpning 100 km) | DAM | GULD | Södermark Frida | Tjalve IF | Norrköping |
Friidrott (löpning 100 km) | DAM | SILVER | Skiöld Petra | Björnstorps IF | Björnstorp / Sjöbo |
Friidrott (löpning 100 km) | DAM | BRONS | Honek Jennifer | IF Linnéa | Stockholm |
Friidrott (löpning 100 km) | Herr | GULD | Rangelind André | IF Göta Karlstad | Karlstad |
Friidrott (löpning 100 km) | Herr | SILVER | Wirén Linus | IK Ymer | Borås |
Friidrott (löpning 100 km) | Herr | BRONS | Gärdsback Mattias | Hemlingby LK | Valbo |
Friidrott (lag-SM) | Herr | GULD | LAG | Spårvägens FK | Stockholm |
Friidrott (lag-SM) | Herr | SILVER | LAG | Hässelby SK | Hässelby |
Friidrott (lag-SM) | Herr | BRONS | LAG | Ullevi FK | Göteborg |
Friidrott (lag-SM) | DAM | GULD | LAG | Hässelby SK | Hässelby |
Friidrott (lag-SM) | DAM | SILVER | LAG | Spårvägens FK | Stockholm |
Friidrott (lag-SM) | DAM | BRONS | LAG | Ullevi FK | Göteborg |
Sport | SM-veckan 2017
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann avslagen match
Under torsdagskvällen tog KIF Örebro emot IFK Norrköping i en...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
Seniorvår med kulturen i fokus
I år anordnar Örebro kommun tillsammans med flera aktörer Seniorvår...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
Vägledning för föräldrar i Kumla
Föräldraskap är en resa fylld med glädje och utmaningar. För...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
Viktiga bakterier till kejsarsnittsfödda för ökat immunförsvar
Barn som föds vaginalt får viktiga bakterier från sin mamma,...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
Badplats i Åmmeberg beräknas klar till sommaren 2025
Det kommer dröja till badsäsongen 2025, innan en ny badplats...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
En av fem byter mc-hjälm för sällan
I Svedeas senaste kundundersökning Mc-kollen framgår att 22 % väntar...
- Posted mars 28, 2024
- 0
-
Nu registreras hjärtstartare som aldrig förr
I påskhelgen är det två år sedan Hjärtuppropet lanserades med...
- Posted mars 28, 2024
- 0
You must be logged in to post a comment Login