- Örebro SK blåsta på poängen
- Bron mellan Strömsborg och Hästhagen är på plats
- Örebroare kan lämna farligt avfall på 39 platser
- Renovering av Stora Hotellet i Örebro inleds
- Valborgsmässofirande i Degerfors
- Lediga båtplatser i Askersund
- Talan väcks efter arbetsplatsolycka på Frövi bruk 2023
- Grundplaneringen för sommaren i vården är klar
- Extra föreställning släpps i Örebro
- Örebro konstskolas elevutställning ”Expo 2025” på Örebro konsthall
Festival ger ringar på vattnet

Musik och idrott är en lyckad kombo. Det visade sig i augusti 2019 då Kopparbergsfestivalen hölls för första gången, på initiativ av musikerbröderna Mats och Johan Eriksson, i gott samarbete med föreningslivet i Kopparberg.
Mats och Johan Eriksson, tillbakaflyttade från Stockholm, driver numera en inspelningsstudio i Bångbro söder om Kopparberg. Inspirerade av att arrangera spelningar, bestämde sig bröderna för att anordna en musikfestival.
Bröderna drog igång förberedelserna och fick bygden med sig. Många engagerade sig ideellt men ekonomiska resurser behövdes också. Kopparbergs Evenemangsförening sökte bidrag från Bergslagens Sparbanks ägarstiftelse som tidigare sponsrat med en mobil musikanläggning och ett partytält.
– Kopparbergs Evenemangsförening bildades för ett par år sen för att samordna föreningslivets olika evenemang runt Kopparberg. Vi fick 60 000 kronor till festivalen, pengar som bland annat användes till att hyra bajamajor, stängsel och partytält, berättar Ken Karlsson, Kopparbergs Evenemangsförening.
Bra affär för bygden
Festivalen hölls 9–10 augusti med torghandel och uppträdanden av populära artister som Snowstorm, Da Buzz, Chris Medina och Martin Almgren. Ett lyckat grepp var att integrera festivalen med Kopparbergs Summer Camp som erbjuder idrottsaktiviteter för barn och ungdomar. På plats fanns bland andra Blossom Tainton. I samband med Summer Camp invigdes även Ljusnarsbergs kommuns nya utegym i Rydbergsdal.
– Trots regnoväder kom mycket folk, vi har fått massor av positiva reaktioner och festivalen gick runt ekonomiskt. Nu funderar bröderna Eriksson och vi på om vi ska köra även nästa år. Hoppas det, säger Ken Karlsson.
Han menar att den här typen av evenemang är avgörande för turism och besöksnäring, som genererar hotellnätter, restaurangbesök och försäljning i butiker. Och att ett gott samarbete är grunden.
– Det är viktigt att få föreningar att jobba tillsammans, se att de kan vara med på ett hörn, visa upp sig och få nya medlemmar. Jag tycker vi lyckades bra med det. Sådana här evenemang ger ringar på vattnet, de är en bra affär för bygden, säger Ken Karlsson.
Länet
Örebronyheter
Källa Bergslagens Sparbank
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK blåsta på poängen
Under tisdagen tog Örebro SK sig an Falkenbergs FF på...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Bron mellan Strömsborg och Hästhagen är på plats
Nu är den nya gång- och cykelbron mellan Strömsborg och...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Örebroare kan lämna farligt avfall på 39 platser
Farligt avfall-bilen samlar in elektronik och blött farligt avfall två...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Renovering av Stora Hotellet i Örebro inleds
Consto har fått förtroendet att genomföra en omfattande totalrenovering av...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Valborgsmässofirande i Degerfors
Man kan fira Valborg på flera olika platser i Degerfors...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Lediga båtplatser i Askersund
Lediga båtplatser i Askersund, är man intresserad av att skaffa...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Talan väcks efter arbetsplatsolycka på Frövi bruk 2023
Åklagare har i dag väckt talan om arbetsmiljöbrott genom grovt...
- Posted april 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login