- Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
- Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
- Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
- Tobias Baudin och Teresa Carvalho besöker Örebro
- Huggorm i Örebro i topp i naturfototävling för Wikipedia
- Dialogdag med barnens tankar i fokus
- Pris-trädet har fått sina första löv
- Gruppträning för patienter med cancersjukdom
- Försök med digitala röstlängder i Hallsbergs kommun
- BIK Karlskoga vann över AIK
Fimpar, prillor och flaskor i fjällen när snön smälter
Foto: Mikael Drackner / Håll Sverige Rent
Under loven är det många som reser till fjällen för att njuta av skidåkning och vinteraktiviteter. Men fler besökare innebär också ökad nedskräpning i skidorterna – och det som glöms i snö kommer fram i tö.
När snön smälter i svenska skidorter blir det tydligt hur mycket skräp som lämnas kvar i naturen. Skräpplockningar som genomförts på skidorter de senaste åren visar att stora mängder skräp samlas in i fjällmiljöer, särskilt i anslutning till liftar, backar och populära samlingsplatser.
Stora mängder festskräp under liftsystemen
Det som hittas är allt ifrån godispapper och tappade påsklämmor runt grillplatser, men också mer problematisk nedskräpning. Extra påtaglig är mängden festskräp runt solgropar och under liftsystemen, där ölburkar, glasflaskor, snus och fimpar ofta lämnas direkt på marken eller kastas från liftarna.
Mikael Drackner från Håll Sverige Rent deltog i skräpplockning i Sälen efter förra vintersäsongen och vittnar om omfattningen:
— Det var otroliga mängder festskräp – glasflaskor av Jägermeister och ölburkar – som slängts från liftarna. Ingen skulle göra så här på stan eller vid en badplats, men i liften har det blivit något av en kultur för vissa besökare. Det är lika oacceptabelt här som överallt annars.
Färre påsklämmor – men fimpar och snus kvarstår
Tidigare mätningar har visat att påsklämmor, snus och fimpar ofta toppar skräpstatistiken i skidmiljöer. Under 2025 har färre påsklämmor hittats än tidigare, vilket kan bero på både väderförhållanden och att fler tillverkare bytt färg på klämmorna så att de syns bättre i snön.
Samtidigt fortsätter fimpar och snus att vara vanligt förekommande skräp, trots att de innehåller plast och kemikalier som är skadliga för både djur och natur.
Ta ansvar under loven
Inför lovveckorna uppmanar Håll Sverige Rent alla som vistas i skidorter och fjällmiljö att ta ansvar för sitt skräp.
— Ta hand om ditt skräp. Allt som följer med ut ska också tas med tillbaka hem, eller åtminstone slängas i närmaste papperskorg. Det blir en trevligare skidsemester och en renare natur för alla, säger Mikael Drackner.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Håll Sverige Rent
Related Posts
Latest News
-
Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
Den 1 september är det höstpremiär för Tisdagsklubben – en...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
Från och med den 1 september 2026 kan du som...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
Under natten till idag fredag upptäcktes ett tekniskt fel i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Avskaffa nuvarande system med oberoende skiljeman
Hyresgästföreningen kräver att systemet med oberoende skiljeman avskaffas i dess nuvarande form....
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Sveriges cybersäkerhet ska stärkas med AI
Regeringen avser att ge Försvarets radioanstalt (FRA) och Försvarsmakten, i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Childhoodpriset hyllar högstadielärare
Nu öppnar nomineringen till Childhoodpriset 2026, som i år hyllar...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Gen Z ställer högre krav på semestern
Medan yngre hotellgäster efterfrågar fler bekvämligheter på rummet, uppger nästan...
- Posted september 4, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login