Firandet av Degerfors 100 år fortsätter med musik och gemenskap

By on 22 juli, 2025
Torgetfesten är en del av Degerfors kommuns jubileumsfirande, en helg för både invånare och besökare att samlas och fira tillsammans.










Bild: Degerfors kommun

Den 15–16 augusti arrangerar Degerfors kommun Torgetfesten, en tvådagars musikfest mitt i centrum som en del av firandet av kommunens 100-årsjubileum. Under Vulkanmarken förvandlas torget till en festplats med livemusik, servering och gemenskap.
 
Torgetfesten är gratis och öppen för alla över 18 år, antalet besökare är begränsat till 1000 personer per kväll.

Lokala och inbjudna artister

På fredagen kommer bandet VIPRO DISCO och inleder kvällen, följt av Banan, Brorsan & Jag, en trio med stark lokal förankring och hyllningslåtar till Degerfors IF. Därefter spelar Cover Me, ett tribute-band som tolkar Bruce Springsteen, och kvällen avslutas med Loud Inc., ett hårdrocksband från Degerfors med lång erfarenhet från livescenen.

Lördagens lineup bjuder på en härlig mix av pop och rock

Kvällen inleds med Toothpaste, ett drömskt popband med internationell känsla och atmosfäriska ljudlandskap.

Därefter kliver Angel upp på scenen, välkända från Melodifestivalen och med rötter i Degerfors. De slog igenom 1991 med sommarhiten Sommaren i city. Kvällen rundas av med Real Steel, ett energifyllt rockband som levererar kraftfulla riff och klassiska influenser.

Under helgen visas även en modelljärnväg och en fotoutställning på Tunet. 

Torgetfesten är en del av Degerfors kommuns jubileumsfirande, en helg för både invånare och besökare att samlas och fira tillsammans.

Nöje | Degerfors
Örebronyheter

Källa: Degerfors kommun

You must be logged in to post a comment Login