- Prov kan ge träffsäkrare diagnos av tarmcancer
- Bostadsrättspriserna i Örebro län stiger näst mest i landet
- Tre spelare från Örebro HK med i Team 17 herr
- 58 meter upp med Pariserhjulet
- Dödligheten i stroke har halverats i Örebro län
- HR-chefen lämnar Karlskoga kommun för uppdrag inom Försvarsmakten
- Hitta din väg vidare med IM
- Hjärnskakning före körtelfeber kopplas till ökad risk för MS
- Familjematiné Tsatsiki, morsan och polisen på Bio Roxy
- Olika vägar till sjuksköterskeyrket samma mål
Fler än var tredje oroar sig för läkemedelsbiverkningar
Genrebild
Fler än var tredje svensk uppger att de oroar sig för biverkningar av receptbelagda läkemedel, visar en ny undersökning från Verian som Apotek Hjärtat har beställt. Störst är oron bland kvinnor där 42 procent uppger att de känt oro under de senaste tre åren.
För att minska oron ger Catharina Claesson, Chef Farmaci på Apotek Hjärtat, råd om hur den kan hanteras och tipsar om förebyggande åtgärder.
Illamående, magproblem som diarré, förstoppning eller magont, samt huvudvärk, yrsel, trötthet och torr mun hör till några av de biverkningar som ofta förekommer på bipacksedlar. Catharina Claesson betonar att biverkningar ofta är tillfälliga eller går att lindra. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att alla listade biverkningar inte är vanliga och att de, om de uppstår, kan variera mycket i både intensitet och varaktighet från person till person.
— Alla biverkningar ska tas på allvar, men det är viktigt att komma ihåg att många kan lindras eller förebyggas. Ofta handlar det om hur läkemedlet används, till exempel att ta det i samband med måltid för att minska illamående, inför läggdags för att undvika yrsel under dagtid eller att inhalera på rätt sätt för att förebygga svampinfektion i munnen, säger Catharina Claesson.
Catharina har förståelse för att det kan kännas stressande att påbörja en ny läkemedelsbehandling, och att informationen om biverkningar i bipacksedeln kan väcka oro.
— Bipacksedeln innehåller viktig information för en säker läkemedelsanvändning. Sen ska ingen behöva gå med oro inför en läkemedelsbehandling, så våga ställ frågor och sök stöd hos vården eller på ditt apotek. Där kan du få hjälp med att minska oron samt råd om hur eventuella biverkningar kan förebyggas eller lindras, säger Catharina Claesson.
Oron stor vid cancerbehandling
I Apotek Hjärtats nära dialog med Cancerfonden, och på apotek runt om i landet, märks det att oron för biverkningar är vanlig i samband med cancerbehandling. Vanliga biverkningar som apotekskunder frågar om är hudreaktioner, torra och sköra slemhinnor samt klimakteriebesvär vid antihormonbehandling. Även trötthet och illamående är vanligt förekommande.
— Det är helt naturligt att känna oro för biverkningar vid cancerbehandling, men det finns flera sätt att lindra eller förebygga dem. Mjukgörande hudprodukter kan till exempel hjälpa mot torr hud, och särskilda produkter för torra slemhinnor kan minska obehag, säger Catharina Claesson.
Undersökningens resultat i korthet:
- 36 procent av svenskarna har någon gång, under de senaste tre åren, upplevt oro över eventuella biverkningar när de har använt receptbelagda läkemedel.
- 13 procent har upplevt oro över symtom/biverkningar de har upplevt i början av en läkemedelsbehandling när de har använt receptbelagda läkemedel.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Apotek Hjärtat
Om undersökningen:
Undersökningen har genomförts av Verian på uppdrag av Apotek Hjärtat. Den bygger på 4 213 intervjuer bland den svenska allmänheten 18–84 år.
Datainsamlingen genomfördes i den slumpmässigt rekryterade Sifopanelen under perioden 5–20 januari 2026.
Related Posts
Latest News
-
Prov kan ge träffsäkrare diagnos av tarmcancer
Avföringsprov bör införas vid misstänkt tarmcancer, det anser forskare vid...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Bostadsrättspriserna i Örebro län stiger näst mest i landet
De senaste tre månaderna har villapriserna i Örebro län stigit...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Tre spelare från Örebro HK med i Team 17 herr
Team 17 herr gör sig redo för nästa utmaning, tre...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Qstar stärker sin närvaro – öppnar nya station i Askersund
Qstar fortsätter att växa och stärker nu sitt stationsnät genom...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
När barnens hjältar inspirerar till medvetna val
I juli lanserade Lidl ett unikt samarbete med det populära...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Fritidskortet ska utvecklas för framtiden
Regeringen ger ett brett myndighetsuppdrag för att ta fram förslag...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted augusti 7, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login