- ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
- Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
- Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
- Förskolan Solberga i Askersund invigd
- Eleverna på de kommunala gymnasieskolorna fortsätter att nå höga resultat
- Socialministern besöker Kumla
- Så kan midsommarmaten göra dig sjuk undvik de vanligaste misstagen
- Ta hand om dig i sommar se över ditt medicinskåp
- Stipendiater på anpassade grundskolan firades i Askersund
- Nya socialtjänstlagen börjar gälla 1 juli 2025
Fler sysselsatta men färre arbetsställen inom statlig sektor

Länsstyrelsen har för fjärde året i rad kartlagt och analyserat statlig närvaro och service. Kartläggningen visar att sysselsättningen har ökat inom statlig sektor, samtidigt som antalet arbetsställen har minskat.
Antalet besökskontor hos servicegivande myndigheter är i princip detsamma som tidigare år.
Sysselsättningen ökar
Sedan 2020 har antalet sysselsatta inom statlig sektor ökat med 4,5 procent, antalet sysselsatta ökar i samtliga län. Västra Götaland stod för den största ökningen av antalet sysselsatta, de hade en ökning med 5,6 procent.
Totalt är 278 015 personer sysselsatta inom statlig sektor i Sverige. Av dessa är 54 procent sysselsatta i storstadslänen: Stockholm, Västra Götaland och Skåne.
Sedan 2020 har sysselsättningen i Örebro län ökat med 4,2 procent.
Färre arbetsställen
Kartläggningen visar också att det finns 220 statliga myndigheter och 2 749 arbetsställen (fysiska platser där verksamheten bedrivs). Sedan 2019 har den statliga närvaron ökat med en myndighet men minskat med 102 arbetsställen.
− I merparten av länen har antalet arbetsställen minskat, i Stockholms län har minskningen varit störst. I Skåne, Södermanlands, Västerbottens och Västra Götalands län ökar i stället antalet arbetsställen något. I två län, Västernorrlands och Östergötlands län, är antalet arbetsställen oförändrat, säger Linda Wiklund, nationell samordnare av uppdraget Statlig närvaro och service.
I Örebro län har en myndighet tillkommit jämfört med för fem år sedan; Statens fastighetsverk. Antalet arbetsställen i länet har under samma tidsperiod minskat med sex stycken.
Besökskontor hos servicegivande myndigheter ökar
Kartläggningen visar också hur många besökskontor som finns hos de servicegivande myndigheterna. Sedan föregående års mätning är det framför allt Statens servicecenter som utökat sina servicekontor. Vid mättillfället hade Statens servicecenter utökat sin verksamhet med 13 kontor jämfört med mätningen 2023.
Myndigheten tillhandahåller statlig service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Pensionsmyndigheten och Skatteverket på samtliga servicekontor samt för Migrationsverket på 33 kontor.
I Örebro län har Statens servicecenter etablerat ett kontor i Askersunds kommun sedan föregående mätningen.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen Örebro län
Related Posts
Latest News
-
ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
På ÖrebroBostäders (ÖBO) styrelsemöte den 17 juni blev det klart...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Cyklist och bilist krockade i rondell (Uppdatering)
En kollision mellan cykel och personbil uppges ha inträffat vid...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
Karlskoga kommun satsar på meningsfulla och hälsofrämjande aktiviteter inom vård-...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
Ett unikt samarbete mellan Degerfors bibliotek, Degerfors IF, Outokumpu och...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Förskolan Solberga i Askersund invigd
På måndagen invigdes den nya förskolan Solberga i Askersund med...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Eleverna på de kommunala gymnasieskolorna fortsätter att nå höga resultat
Årets resultat visar att 95 procent av avgångseleverna i de...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Midsommar lyfter handeln 15 procent mer mat säljs under veckan
Under midsommarveckan ökar försäljningen i dagligvaruhandeln, det med omkring 15...
- Posted juni 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login