- 58 meter upp med Pariserhjulet
- Dödligheten i stroke har halverats i Örebro län
- HR-chefen lämnar Karlskoga kommun för uppdrag inom Försvarsmakten
- Hitta din väg vidare med IM
- Hjärnskakning före körtelfeber kopplas till ökad risk för MS
- Familjematiné Tsatsiki, morsan och polisen på Bio Roxy
- Olika vägar till sjuksköterskeyrket samma mål
- Avrådan från bad vid Husabergs udde, Hagabadet och Borgmästareholmen
- Hallsbergs bibliotek satsar på läsglädje med gåvoböcker till barn
- Snart startar höstens kurser på Kulturskolan Garnalia i Lindesberg
Flygplansetikett undvik detta
Bild: Apollo
Tvångsprata, barfota eller full före frukost, vad är värst? Researrangören Apollo frågade det svenska folket!
Innan jul var det rekordmånga svenskar som klev ombord på ett av Apollos julflyg för att fira jul under palmerna, och även om stämningen ombord brukar präglas av ren glädje, kan det finnas situationer där åsikterna går isär. För var går gränsen när det gäller vad som är acceptabelt och inte acceptabelt ombord på ett flygplan?
— Debatten om flygetikett kommer vi nog aldrig att kunna vara helt överens om, men som reseexpert och med rekordmånga julflygningar var vi tvungna att försöka, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.
Därför genomförde researrangören en informell undersökning, och svaren kanske överraskar dig!
Lukt över ljud
Långt över 60 procent anser att det är helt acceptabelt att ta av sig skorna under en flygning. Nästan lika många medger också att de själva gör det. En tillfällighet? Knappast.
När det gäller vad man anser vara det absolut mest provocerande, finns det inget värre än en medpassagerare som sträcker sig långt utanför sin egen flygplansstol (35%). Det finns ju trots allt separata säten av en anledning. På en stabil andraplats hittar man berusade människor som stör andra (34%). Med andra ord är det inget problem att vara berusad, så länge ens alkoholnivå inte stör resten av flygplanet.
Sist, men inte minst, finns det pratglada, främmande stolsgrannar (11 %). Man kanske tvingas överskrida sina egna fysiska intimitetszoner när man sätter sig ner, men man behöver inte umgås av det skälet. Illaluktande mat och stinkande fötter å andra sidan? Inte ett problem. Det kan vi hantera.
— Förhoppningen efter en undersökning är alltid att kunna ropa högt att man äntligen kan lägga debatten till handlingarna. Då har man konkreta siffror att hänvisa till, och siffror kan man inte bråka om. Jag måste dock erkänna att jag på ett personligt plan har svårt att acceptera resultaten, för jag föredrar en pratglad granne framför stinkande fötter och matos varje gång, skrattar Krantz.
Hur är det med barnen?
Det går ju inte att göra en reseundersökning om flygbolagens etikett utan att fråga om barn, det går trots allt inte ett år utan att debatten dyker upp. Diskussionen har blivit så framträdande att vissa flygbolag inte bara leker med tanken på att förbjuda småbarn från vissa flygklasser, utan från hela flygplanet!
Det är dock osannolikt att detta kommer att hända här hemma, inte utan protester i alla fall. Hela 86 procent av de tillfrågade i Apollos undersökning svarade” blankt nej”, på frågan om det borde finnas en gräns för hur små barn som ska få följa med på flygresor.
Kanske inte så konstigt? De pratar inte, dricker inte och tar inte upp mycket plats.
Resa
Örebronyheter
Källa: Apollo
Related Posts
Latest News
-
När barnens hjältar inspirerar till medvetna val
I juli lanserade Lidl ett unikt samarbete med det populära...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Fritidskortet ska utvecklas för framtiden
Regeringen ger ett brett myndighetsuppdrag för att ta fram förslag...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Modehandeln gick starkt i juni – ”ett styrkebesked”
Den svenska modehandeln inledde sommaren starkt. Svensk Handels Stilindex för...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Kortet på resan – så håller man koll på semesterkassan
Oro för flygstrul, högre resekostnader och vanliga kortmissar utomlands gör...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Sverige fördjupar samarbetet med Brasilien
I samband med utrikesministerns besök i Brasilien undertecknade länderna på...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
58 meter upp med Pariserhjulet
Pariserhjulet är en ny röst på den svenska pophimlen som...
- Posted augusti 6, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login