- Femte året med Bergslagens historiedagar
- Kilsbergsdagen tillbaka – ett öppet hus i Blå bergen
- Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga – snabbtåg Örebro–Karlstad på drygt en halvtimme
- Moah gjorde MFS i Nairobi – Häftig och ovärderlig upplevelse
- Nu kan man lämna farligt avfall på 39 platser
- Tusentals plockar skräp till helgen
- Igår startade den slutliga rösträkningen på Länsstyrelsen Örebro län
- Riksfärdtjänst inför jul och nyår
- Smakprov från årets Konstslinga
- Airmee öppnar sin sjätte terminal i Örebro
Forskning öppnar för ny behandling av hudcancer
Sara Prosén, överläkare inom hud- och reumatologi vid Universitetssjukhuset Örebro.Foto: Maria Bergman / Region Örebro län.
Basalcellscancer skiljer sig något från andra cancerformer, det visar Sara Prosén i sin doktorsavhandling i medicin vid Örebro universitet. Enligt studien verkar transportproteiner vara mer av betydelse för tumörcellernas överlevnad, än för tillväxt och delning.
Basalcellscancer är den vanligaste typen av hudcancer, skivepitelcancer är en annan form av hudcancer. Tillsammans drabbar de över 60 000 personer i Sverige varje år, och antalet fall fortsätter att öka.
Det finns inte så mycket forskning på området, alla de 59 personer som ingick i studien var patienter på hudkliniken vid Universitetssjukhuset Örebro.
— Jag har undersökt skillnader mellan normal hud, basalcellscancer och skivepitelcancer i syfte att hitta nya angreppssätt för behandling, säger Sara Prosén, överläkare inom hud- och reumatologi vid Universitetssjukhuset Örebro.
Hon har analyserat transportproteiner som påverkar cellens metabolism, samt testat hämning av transportproteinet LAT. På så sätt kunde Sara Prosén identifiera att vissa tumörceller har ökad mängd av LAT1, något som kan ha betydelse för tumörcellerna att överleva i ogynnsamma miljöer. Det öppnar för nya behandlingsmetoder, där fokus ligger på att påverka tumörcellernas överlevnad snarare än deras tillväxt.
— Det är fascinerande att se hur komplicerat samspelet är både i och utanför tumörcellen. Det är också starkt motiverande att dagligen träffa patienter med basalcellscancer och skivepitelcancer för att genom forskning sedan försöka att hitta ännu bättre behandlingsmetoder för framtiden, säger hon. — Forskningen är fortfarande på en grundläggande nivå, men resultaten ger viktiga insikter som kan bidra till framtida behandlingar och förbättrad vård för patienter.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Text: Elin Abelson
Related Posts
Latest News
-
Femte året med Bergslagens historiedagar
I helgen drar den femte upplagan av Bergslagens historiedagar i...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Bilist körde ut på åker
En olycka har inträffat i Guldsmedshyttan, SOS-alarm meddelade att en...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Kilsbergsdagen tillbaka – ett öppet hus i Blå bergen
Nu på söndag 20 september fylls Kilsbergen av upplevelser, från...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga – snabbtåg Örebro–Karlstad på drygt en halvtimme
I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Moah gjorde MFS i Nairobi – Häftig och ovärderlig upplevelse
Efter att ha gjort MFS i Nairobi är Moah Edvinsson...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Miljarder betalas ut fel när förändringar inte anmäls
Ungefär 40 procent av de felaktiga utbetalningarna 2021, motsvarande 5,1–6,5...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Integritet på LG:s smarta tv-apparater
Den senaste tidens medierapportering kan ha bidragit till missuppfattningar om...
- Posted september 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login