- Minnesceremoni på Stortorget i Örebro
- Samlingsplatsernas öppettider under vecka sju
- Ärkebiskop Martin Modéus predikade i Örebro
- Bra genrep av Örebro SK
- Kumlas herrar vänder och nära toppen
- Fem medaljer till Örebro/Örebro län under lördagen i SM-veckan 2025
- Mingel – *Makeriet* Lördag 08 Februari 2025
- Jazz Machine och Friends på Makeriet
- Örebro kommun sörjer offren för våldsdådet på Campus Risbergska
- Degerfors IF fortsätter vinstraden
Förslag om att sänka straffbarhetsåldern till 14 år

Utredningen om skärpta regler för unga lagöverträdare, har överlämnat sitt slutbetänkande Straffbarhetsåldern till regeringen. Utredningen föreslår att straffbarhetsåldern, även kallad straffmyndighetsåldern, ska sänkas från 15 till 14 år för brott som har fängelse minst fyra år i straffskalan.
— Det är uppenbart att systemet vi har för unga brottslingar inte fungerar. Vi måste därför våga tänka nytt när det gäller unga personer som begår brott, och därför gör vi ett skifte i synen på unga brottslingar. I det ingår att se över frågan om straffbarhetsåldern. Det är viktigt inte minst för att öka upprättelsen för brottsoffer och stärka samhällets skydd mot farliga personer. Vi ska nu skicka utredningens förslag på remiss och analysera såväl förslagen som remissinstansernas synpunkter grundligt för att se hur vi tar det här vidare på bästa sätt, säger justitieminister Gunnar Strömmer.
Utredningen föreslår att straffbarhetsåldern ska sänkas till 14 år för brott som har minimistraff fängelse i fyra år eller mer. Det innebär att en person som är 14 år och begår till exempel grovt vapenbrott, grovt narkotikabrott eller mord kommer att kunna dömas till en påföljd.
Utredningen föreslår även att straffmaximum för brott som begåtts innan personen fyllt 18 år, ska höjas från fängelse i högst 14 till 18 år. Enligt utredningens förslag ska det fortfarande finnas ett hinder, mot att döma en person under 18 år till livstids fängelse.
Utredningen lämnar också förslag om att ändra presumtionsregeln för bevistalan, att skärpa reglerna om undanröjande av vissa ungdomspåföljder samt att ta bort möjligheten att döma unga som begår brott efter att de har fyllt 18 år till ungdomsvård.
Utredningen föreslår att lagändringarna ska träda i kraft den 1 juli 2026.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Justitiedepartementet
Related Posts
Latest News
-
Kappahl Group lanserar secondhandtjänst online
Kappahl Group fortsätter utveckla sitt secondhand-erbjudande, genom ett nyligen inlett...
- Posted februari 10, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 10, 2025
- 0
-
Ostrapporten 2025 präst är svenskarnas favoritost
Ostrapporten 2025 visar att nästan alla svenskar äter ost, framför...
- Posted februari 10, 2025
- 0
-
Brister hos varannan tung buss
Varannan tung buss har brister, det visar Bilprovningens besiktningsstatistik för...
- Posted februari 10, 2025
- 0
-
Fem år efter Brexit handeln har ökat kraftigt
Den 31 januari är det fem år sedan Storbritannien lämnade...
- Posted februari 10, 2025
- 0
-
Minnesceremoni på Stortorget i Örebro
Tisdag den 11 februari genomförs en minnesceremoni på Stortorget i...
- Posted februari 9, 2025
- 0
-
Samlingsplatsernas öppettider under vecka sju
Under veckan finns fortsatt stöd för de som behöver det....
- Posted februari 9, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login