Första utbildningen i Backa barnet i Kopparberg

By on 20 augusti, 2025
Foto: Ljusnarsbergs kommun

Måndagen den 18 augusti samlades all personal inom förskola, skola, socialtjänst och representanter från regionen i Kyrkbacksskolans aula i Kopparberg. Tillsammans deltog de i en första utbildningsdag i arbetsmodellen Backa barnet.

Utbildningen hölls av Susann Cederlund och Linda Sköldebrink från Folkhälsoteamet norra Örebro län tillsammans med Anna Lassfolk- Johansén från Region Örebro län, som introducerade deltagarna i modellens grundidéer och verktyg.

Backa barnet är en tvärprofessionell modell, som sätter barnets bästa i centrum och bygger på tidiga insatser och samordnat stöd. Under utbildningen fick deltagarna en introduktion till modellens grundidéer och verktyg, som ska bidra till ett gemensamt språk och en samsyn kring barns behov.

Ljusnarsbergs kommun samverkar med Hällefors, Lindesberg och Nora kommuner, Region Örebro län Område Nära vård, Lokalpolisområde Karlskoga (Hällefors), Lokalpolisområde Lindesberg och Backa Barnet nationellt kring denna modell.

Syftet är att stärka samverkan mellan olika verksamheter så att barn får rätt stöd i rätt tid. Den här utbildningsdagen var startskottet, för det fortsatta arbetet med att införa Backa barnet i Ljusnarsbergs kommun.

Läs mer om Backa barnet på www.backabarnet.se

Kopparberg
Örebronyheter

Källa: Ljusnarsbergs kommun

You must be logged in to post a comment Login