- Bingo-lycka i Örebro – kvinna vann 168 750 kronor på Godisregnet
- Se filmen om Viva Språket i Vivalla – vinnare av Utvecklingspriset 2025
- Peg Parnevik och Jill Johnson intar scenen på Karlskogafesten 2026
- Algoritmer påverkar offentliga beslut – men ansvaret är oklart
- Skolbuss körde in i byggnad
- Gymnasieskolans utbud i Örebro län fortsatt långt från Skolverkets målbild
- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Förvirrande kostråd om ägg
Branschorganisationen Svenska Ägg anser att alla borde äta minst ett ägg om dagen och menar att det behövs forskning kring hälsoeffekterna av att äta flera ägg om dagen.Bild: Svenska Ägg
Hur många ägg kan man äta per dag enligt de nya kostråden? I Norge har en het äggdebatt uppstått, på grund av att de norska kostråden rekommenderar ”upp till ett ägg om dagen”. Här i Sverige har även branschorganisationen Svenska Ägg synpunkter på de svenska kostråden, som har en liknande formulering.
Livsmedelsverket, som har sammanställt de svenska kostråden, konstaterar att det finns för få studier som har undersökt hur hälsan påverkas om man under lång tid äter mer än ett ägg om dagen.
I de norska kostråden står det att ”intag av upp till ett ägg om dagen, kan ingå som en del av en hälsosam kost”. Fyra norska näringsexperter konstaterar i en debattartikel, i en tidskrift för den norska läkarföreningen, att det är förvirrande att äggkonsumtionen i de norska kostråden begränsas till ”upp till ett ägg om dagen”.
Näringsexperterna menar att formuleringen insinuerar att det kan vara skadligt för hälsan att äta mer än ett ägg per dag, och att det saknar vetenskapligt stöd.
De svenska kostråden är formulerade på liknande sätt:
”När man tittar på den samlade forskningen är slutsatsen att det går bra att äta ett ägg om dagen. Däremot finns det för få studier som har undersökt hur hälsan påverkas om man under lång tid äter mer än ett ägg om dagen”.
Mer forskning behövs
— Att kostråden begränsas till ”ett ägg om dagen” skapar oro och förvirring istället för trygghet, säger Marie Lönneskog Hogstadius, verksamhetsledare på branschorganisationen Svenska Ägg. — Vi anser att alla i Sverige borde äta minst ett ägg om dagen, men de som läser kostråden kan få intrycket att det är ohälsosamt att äta flera ägg per dag. Det finns ingen forskning som stödjer detta.
Den genomsnittliga konsumtionen av ägg i Sverige är, enligt Jordbruksverkets statistik, drygt ett halvt ägg om dagen.
— Ägg är ett viktigt och prisvärt livsmedel som ger mycket näring. Varför ge ett kvantitativt råd när det inte finns några studier som stödjer att konsumtionen ska begränsas, undrar Marie Lönneskog Hogstadius som välkomnar ny forskning kring de långsiktiga hälsoeffekterna av att äta flera ägg om dagen.
Ägg – en del av en hälsosam kost
De nordiska näringsrekommendationerna från 2023, ligger till grund för de kostråd som finns i de nordiska länderna. I de nordiska näringsrekommendationerna dras slutsatsen att ett ägg om dagen inte ökar risken för negativ påverkan på hälsan, det konstateras också att ett måttligt intag av ägg kan vara en del av en hälsosam och hållbar kost.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Svenska Ägg
Related Posts
Latest News
-
Så får man bättre luft hemma under pollensäsongen
När pollensäsongen drar igång räcker det ofta inte att hålla...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Så mycket kostar ett djur per år
En färsk undersökning visar att Sveriges djurägare lägger stora summor...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Gamers, influencers och youtubers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter kan behöva...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Första hjälpsändning till Iranska Röda Halvmånen
Internationella rödakorskommittén (ICRC) har skickat 171 ton nödvändiga hjälpmedel till...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Bingo-lycka i Örebro – kvinna vann 168 750 kronor på Godisregnet
Under tisdagen slog jackpotten till i bingo-spelet Godisregnet hos Svenska...
- Posted april 16, 2026
- 0
-
Se filmen om Viva Språket i Vivalla – vinnare av Utvecklingspriset 2025
Viva Språket bidrar till hundratals barns språkutveckling i Vivalla varje...
- Posted april 16, 2026
- 0
-
Vespa omkull på Länsväg 690
En vespa med två personer gick omkull på länsväg 690,...
- Posted april 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login