Fråga Örebroforskare om ADHD och depression

Ta chansen och ställ dina frågor om ADHD och depression till läkare och forskare vid Campus USÖ, efter korta föreläsningar är det dags för frågestund – som Fråga Lund med medicinska forskare.
På programmet står bland annat behandling av depression och kopplingen mellan ADHD och beroende. Efter korta populärvetenskapliga föreläsningar svarar forskare på publikens frågor.
– Vi vill dela med oss av vår kunskap om de senaste rönen inom det medicinska området. Både studenter och allmänheten är välkomna, säger, Nikolaos Venizelos, professor i biomedicin vid Örebro universitet.
Föreläsningarna kommer också att sändas live. En streaminglänk kommer att läggas upp på webben samma dag som föreläsningarna äger rum.
Datum och tid: onsdag 11 maj, kl. 18.00 – 20.00
Plats: Campus USÖ, Örebro universitet, Hörsal C1
Södra Grev Rosengatan 42 A (västra entrén)
Till streaminglänken (läggs upp onsdag 11 maj): oru.se/fragacampususo
…………….
Program:
18.00-18.05
Välkommen
18.05-18.30
Depression – behandling av en av världens allvarligaste sjukdomar
Mussie Msghina, docent och överläkare, Avdelningen för psykiatri och Institutionen för medicinska vetenskaper, Campus USÖ
18.35-18.55
ADHD – sjukdom eller normal variant?
Mussie Msghina, docent och överläkare, Institutionen för medicinska vetenskaper, Campus USÖ
19.00-19.25
ADHD och beroende – samsjuklighet
Spyridon Kilaidakis, cheföverläkare, Beroendecentrum, Universitetssjukhuset Örebro
19.30-
Frågestund/Paneldiskussion
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa Örebro Universitet
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in